Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-01-12, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich

Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu, a repertuar młodzież sama sobie układa, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
Wśród uczestników zajęć muzycznych są m.in. Tosia i Milena.

- Przed szkołą był taki plakat, który tato zauważył. Na drugi dzień w szkole pani się mnie spytała, kto chce i ja się zgłosiłam – mówi Milena.

- Najpierw musiałam się nauczyć tych wszystkich dźwięków, a potem na ustniku się rozgrywałam. Jak umiałam grać niektóre ćwiczenia, to zaczynałam grać różne melodie – mówi Tosia.

Już drugi rok z rzędu prowadzone są zajęcia dla najmłodszych, których efektem są wspólne koncerty dla całej miejscowości.

- Celem jest przede wszystkim edukacja muzyczna – mówi Katarzyna Prawda, współorganizatorka projektu. – Kształcenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na instrumentach dętych i przeprowadzenie zajęć umuzykalniających dla dzieci, a także włączenie rodziców w niektóre działania.

Organizatorzy liczą, że w przyszłości dzieci, które ukończą te zajęcia, wzmocnią szeregi orkiestry.

- Znajdujemy się w Kotulinie, miejscowości w której orkiestra dęta działa od 1903 roku, czyli ma bardzo wielkie tradycje lokalne. Naszym zadaniem między innymi jest to, aby zachęcić przyszłych adeptów do gry na instrumentach dętych - mówi Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry dętej.

Projekt „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tosia i Milena
Andrzej Wrazidło
Katarzyna Prawda

Kultura i rozrywka

2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej 2020-01-17, godz. 18:46 Powołali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, które prezentuje dzieje gminy Historyczna Izba Regionalna powstała w Białej. Znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła ewangelickiego. Można tam zobaczyć, jak miasteczko wyglądało… » więcej 2020-01-17, godz. 12:00 Zobaczymy i poczujemy fale na wystawie Pierwszą wystawą, jaką zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej na początku tego roku będzie artystyczna prezentacja Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowana 'Fale'. » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra i tańczy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:30 Filharmonia: Maciej Niesiołowski znów będzie "odczarowywał" muzykę klasyczną Noworoczne gale 'Z batutą i humorem' zabrzmią ponownie w Filharmonii Opolskiej. Cykl siedmiu koncertów opracowanych i prowadzonych przez wybitnego polskiego dyrygenta… » więcej 2020-01-16, godz. 21:30 Spacerownik - książka o Opolu, by odkrywać historię miasta Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie promocyjne poświęcone publikacji pod tytułem „Opole - Spacery po mieście, którego już nie ma”. Publikacja została… » więcej 2020-01-16, godz. 20:30 Elżbieta Żłobicka pokazała swój monodram sprzed 30 lat Znana aktorka opolskich lalek Elżbieta Żłobicka spotkała się z mieszkańcami w Kinie Meduza, by wyświetlić na dużym ekranie m.in. nagranie ze swojego pierwszego… » więcej 2020-01-16, godz. 19:00 O fotografii w Opolu. Promocja książki w bibliotece W ubiegłym roku minęła 180 rocznica wynalezienia fotografii. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej poznamy historię tego wynalazku na Śląsku. » więcej 2020-01-16, godz. 10:00 Pendżabska opowieść autorki książki "Czwarta prawda" Autorka książki 'Czwarta prawda' opisuje w niej rzeczywistość poznaną podczas podróży do Indii. Anna Singh zatrzymuje się w rejonie Pendżab i mówi o religii, trzeciej… » więcej 2020-01-15, godz. 21:00 Walter Pyka - leczył wierszami w bibliotece Walter Pyka, poeta z Popielowa oczarował swoimi wierszami czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Każdy, kto przyszedł na spotkanie z poetą otrzymał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »