Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-19, 16:00 Autor: Witold Wośtak

O wierzeniach, obrzędach i zabobonach w Muzeum Śląska Opolskiego, czyli XVI Opolskie Dni Kultury Średniowiecznej

XVI Opolskie Dni Kultury Średniowiecznej [fot. Witold Wośtak]
XVI Opolskie Dni Kultury Średniowiecznej [fot. Witold Wośtak]
"Wiara, wierzenia, obrzędy i zabobony w średniowieczu i nowożytności" były tematem XVI Opolskich Dni Kultury Średniowiecznej. Konferencja naukowa trwała od rana w Muzeum Śląska Opolskiego.
Rozmawiano między innymi o życiu w klasztorze czy domniemanych wierzeniach pogańskich na terenie opolskiego Ostrówka.

Profesor Anna Pobóg-Lenartowicz, organizatorka i prezes opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ocenia, że historia zawsze jest popularna.

- Pozostaje tylko kwestia klarownego i ciekawego przekazu - dodaje. - Historia średniowieczna jest być może z jednej strony najmniej poznana. Z drugiej jednak strony, sądząc po mnogości bractw rycerskich czy grup rekonstrukcyjnych, faktycznie staje się ona coraz bardziej popularna. Nigdy nie zaszkodzi więcej mówić o tej historii oraz jeszcze bardziej pokazywać najciekawsze karty historii, zwłaszcza te związane z historią lokalną.

Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, mówiła o magii w starożytności chrześcijańskiej.

- W pierwszym chrześcijaństwie były obecne praktyki magiczne - przekonuje. - Kiedy został wydany edykt dotyczący chrześcijaństwa jako religii panującej, wszyscy musieli przechodzić na chrześcijaństwo. Nie mogło być przecież tak, że dzisiaj jestem poganinem, a od jutra chrześcijaninem i stosuję się całkowicie do zasad tej religii. Ludzie przenosili więc do kościoła starożytne praktyki magiczne.

W organizację konferencji włączył się Uniwersytet Opolski oraz Archiwum Państwowe w Opolu.
Anna Pobóg-Lenartowicz
Monika Ożóg

Kultura i rozrywka

2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej 2020-04-01, godz. 13:30 Archiwum Państwowe zaprasza do czytania książek Przygotowując swoje publikacje książkowe Archiwum Państwowe w Opolu robi to najpierw w wersji elektronicznej. Tym to sposobem może bez przeszkód udostępnić swoje… » więcej 2020-04-01, godz. 10:46 "Oceany" Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie odwołane Ośrodek Kultury w Niemodlinie informuje, że w związku z pandemią koronawirusa, podjęto decyzje o odwołaniu zaplanowanego na maj XV Ogólnopolskiego Konkursu na… » więcej 2020-04-01, godz. 09:18 Fotograficzny konkurs kroszonkarski w Strzeleczkach Nietypowy, bo fotograficzny Gminny Konkurs Kroszonkarski 2020 ogłosił ośrodek kultury w Strzeleczkach. Podobnie jak w minionych latach trzeba będzie wykonać pisankę… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Opolskie żeglarstwo świętuje 75-lecie. Z tej okazji ogłoszono konkurs fotograficzny Opolskie Stowarzyszenie 'Pieśni spod żagli' rozpoczyna obchody 75-lecia opolskiego żeglarstwa. Wiosną 1945 roku powstała I Harcerska Drużyna Żeglarska w Opolu… » więcej 2020-03-31, godz. 13:20 "Teatr zwykle wyznaczał mój rytm życia". Opolska aktorka Elżbieta Żłobicka o pracy w domu w czasach pandemii Teatry nie pracują, a aktorzy nie grają, co nie znaczy, że nie ćwiczą ról, czy nie zajmują się kultura i sztuką. Opolska Aktorka Elżbieta Żłobicka także pozostaje… » więcej 2020-03-31, godz. 08:00 Babski Comber na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Babski Comber został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To coroczna zabawa organizowana na zakończenie karnawału, podczas której… » więcej 2020-03-30, godz. 16:00 MBP w Opolu działa on-line Wystarczy wysłać mail i można otrzymać kody do wirtualnej wypożyczalni, w której jest blisko 2000 tysiące pozycji książkowych. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »