Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-22, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Gratka dla miłośników opery i wyzwanie dla muzyków. "Aida" G. Verdiego w Filharmonii Opolskiej!

Próby do "Aidy" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Michał Grocholski / FO]
Próby do "Aidy" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Michał Grocholski / FO]
Próby do "Aidy" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Michał Grocholski / FO]
Próby do "Aidy" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Michał Grocholski / FO]
Prawdziwą gratką dla miłośników opery, ale też wyzwaniem dla muzyków będzie prezentacja koncertowej wersji "Aidy" Giuseppe Verdiego w Filharmonii Opolskiej. Opera w gwiazdorskiej obsadzie zabrzmi w Opolu dwukrotnie, po raz pierwszy w piątkowy (22.11) wieczór.
Czteroaktowa opera "Aida" z muzyką Giuseppe Verdiego i librettem włoskiego dziennikarza, poety i powieściopisarza Antonio Ghislanzoniego, uchodzi za jedno z najbardziej widowiskowych dzieł kompozytora. W Opolu nie zobaczymy jednak typowo operowych elementów, jak scenografia czy rozbudowany ruch sceniczny. Wystąpią natomiast jedni z najwybitniejszych śpiewaków, w tym mezzosopranistka Małgorzata Walewska, która wcieli się w rolę Amneris czy węgierski tenor Boldizsár László, który wystąpi jako Radames, natomiast partie tytułowe Aidy zaśpiewa Izabela Matuła.

- Próbujemy jakoś to zorganizować, żebyśmy po pierwsze nie siedzieli wszyscy naraz na scenie i żeby też było to bardziej atrakcyjne dla publiczności - mówi Małgorzata Walewska. - I żeby jednak odrobinę "uoperowić" to nasze wystąpienie tutaj, w filharmonii.

Jak wyjaśnia artystka, w warunkach koncertowych, gdy wszyscy artyści przez cały czas trwania opery siedzą razem na scenie, wiele scen traci autentyzm. A to zaledwie jeden z wielu istotnych czynników stawiających wyzwania śpiewakom.

- W operze jesteśmy zdeterminowani bardzo energiczną i czasami ciężką fizycznie akcją sceniczną - wyjaśnia Walewska. - Ale z drugiej strony wykonujemy tą akcję i schodzimy ze sceny, dajemy miejsce kolegom, którzy dalej ten spisek jakby zawiązują, którzy budują nastrój, budują napięcie i opowiadają tę historię dalej.

O tym jak ostatecznie udało się rozwiązać ograniczenia przestrzenne i inne wyzwania tego przedsięwzięcia, publiczność przekona się dwukrotnie. Pierwsza prezentacja "Aidy" w piątkowy (22.11) wieczór o godzinie 19:00, a kolejna w sobotę (23.11) o godzinie 18:00.

Dodajmy, że solistom będzie towarzyszyła orkiestra symfoniczna Filharmonii Opolskiej oraz połączone składy chóru filharmonii i Chóru "Fenix". Całość poprowadzi dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Małgorzata Walewska
Boldizsár László (pozdrawiena po węgiersku)

Kultura i rozrywka

2020-05-27, godz. 22:00 PSM w Opolu przedłuża nabór na nowy rok szkolny. Zapisy do niedzieli Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu przedłuża termin naboru na nowy rok szkolny 2020/2021. Zapisy do PSM I stopnia w cyklu 4-letnim dla kandydatów pomiędzy 8 a 16… » więcej 2020-05-27, godz. 18:00 Aplikacja dla niewidomych oprowadzi po skansenie w Opolu-Bierkowicach Muzeum Wsi Opolskiej od ubiegłego roku realizuje projekt 'Sensoryczna wieś opolska - gość z dysfunkcją wzroku w muzeum'. Projekt jest realizowany wraz z Fundacją… » więcej 2020-05-27, godz. 13:00 W Pokoju powstaną drzewa dialogu i dobrej woli W ramach projektu EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pokoju będzie realizował pomysł zatytułowany 'Drzewo… » więcej 2020-05-26, godz. 10:49 Amatorzy robienia zdjęć mogą przygotowywać się do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Trzy kategorie Znane są szczegóły XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Miejski Dom Kultury ogłosił trzy kategorie: 'Geometrycznie', 'Selfie' i 'Olesno przez okno'. » więcej 2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »