Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-20, 09:46 Autor: Mariusz Majeran

Opole nagrodziło ludzi kultury [ZDJĘCIA]

Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. fb Opole]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
Nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opole 2019 [fot. Mariusz Majeran]
W siedmiu kategoriach w tym roku wręczono nagrody w dziedzinie kultury w Opolu. Doceniono zarówno weteranów, propagujących kulturę, jak i młodych twórców. Uroczystość odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki.
Nowe kategorie, ale znani mieszkańcom miasta twórcy a także imprezy, zostali nagrodzeni podczas 23. Gali Nagród w Dziedzinie Kultury Miasta Opole. W tym roku nagrody mają nowe nazwy. Tę promocyjną - za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał muzyk Krzysztof Puma Piasecki.

- Jestem bardzo mile zaskoczony i wzruszony. No jednak cierpliwość, praca, konsekwencja gdzieś zostaje doceniona - podkreśla muzyk.

Środowisko fotograficzne Opola zostało szczególnie docenione. Nestor fotografów i dokumentalista opolski Jerzy Stemplewski został nagrodzony za całokształt dokonań twórczych i artystycznych.

- A za co? Za swój dorobek 53-letni, tak sądzę. Bo 53 lata fotografuję Opole już. Zleciało to, nie wiadomo kiedy. Staram się również, nie tylko fotografować, ale też te zdjęcia prezentować. Mogę sobie tylko wypominać, czy nie warto było zrobić jeszcze więcej zdjęć, bo widzimy jak Opole się zmieniło przez te lata - podkreśla fotografik.

Henryk Korbański odrestaurował wiele zabytków nie tylko w naszym województwie, jest także artystą tworzącym, ale w tym roku otrzymał nagrodę za dziedzictwo kulturowe i ochronę dóbr kultury.

- Mam nadzieję dalej w jakiś sposób dla dobra Opola działać i wspomagać. Bo to bardzo miło dla osób, które zajmują się zabytkami, kiedy ci, którzy odwiedzają Opole bardzo chwalą właśnie to, co gdzieś tam spod naszych rąk wychodzi - uzupełnia artysta.

Kiedyś związani z Radiem Opole Małgorzata i Piotr Skrzypcowie z Młodzieżowego Domu Kultury otrzymali nagrodę dla animatorów kultury. Z kolei Opolski Festiwal Fotografii otrzymał nagrodę za wydarzenie kulturalne w mieście. Nowością jest nagroda za debiut, którą otrzymał pisarz Aleksander Sowa. Mecenasem roku została Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie. Galę uświetnił występ Lory Szafran z zespołem.
Krzysztof Puma Piasecki
Jerzy Stemplewski
Henryk Korbański

Kultura i rozrywka

2019-12-11, godz. 22:00 Kotyś Device powrócił do Studia M im. SBB Radia Opole, by zagrać koncert z okazji 10-lecia zespołu [FILM, ZDJĘCIA] Podczas muzycznego spotkania zgromadzona w naszej rozgłośni publiczność mogła wysłuchać utworów czerpiących z wielokulturowości Śląska, nawiązujących do znanych… » więcej 2019-12-11, godz. 17:00 Z cyklu "Spotkania Muzealne" o pracach konserwatorskich na cmentarzu w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na wydarzenie z cyklu: 'Spotkania Muzealne'. O zabiegach konserwacyjnych na Starym Cmentarzu Jenieckim opowie Mariusz… » więcej 2019-12-11, godz. 15:30 Młodzież z Opola zorganizowała koncert charytatywny. Pieniądze sfinansują turnus rehabilitacyjny dla Adriana Młodzież znów zmobilizowała się w słusznym celu. Za nami XIV Koncert Charytatywny 'Otwarte Serce' w Opolu. Wystąpiła orkiestra, zespoły, soliści oraz mażoretki… » więcej 2019-12-11, godz. 14:00 Pop Marlej po raz kolejny rozgrzeje publiczność w Studiu M im.SBB Radia Opole Ostatni raz w naszej rozgłośni gościli ponad dwa lata temu. Czwartkowy koncert (12.10) będzie wyjątkowy, bo uczci 10-lecie powstania zespołu. Pop Marlej tworzą… » więcej 2019-12-11, godz. 13:00 Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie 'Zbiory zabytkowe po konserwacji' - taką wystawę otwarto w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. To pokłosie trwającej 2 lata konserwacji ponad 150 obiektów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:00 Licytacja prac studentów Wydziału Sztuki ma wspomóc schronisko dla zwierząt 'Charytatywny kiermasz sztuki' zorganizował Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. W pałacyku przy ul… » więcej 2019-12-11, godz. 08:00 Pejzaże przedstawiające cztery pory roku pojawiły się w Galerii Zamostek „Paleta barw”- to tytuł najnowszej wystawy, która prezentowana jest Galerii MBP Zamostek w Opolu. Helga Maria Radochońska przygotowała blisko 30 pejzaży, a ich… » więcej 2019-12-10, godz. 21:00 Kotyś Device to kolejny zespół, który wystąpi w Studiu M im. SBB Radia Opole Kotyś Device tym samym otworzy jubileusz 10-lecia istnienia grupy. Tworzone przez nich utwory czerpią z wielokulturowości Śląska, które nawiązują do znanych lokalnie… » więcej 2019-12-10, godz. 18:00 Chór MEDICANTO wprowadzi nas w świąteczny klimat Chór MEDICANTO wystąpi w środowy (11.12) wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Zespół założony i prowadzony przez Elżbietę Willim zaprezentuje kolędy… » więcej 2019-12-10, godz. 13:45 Opole: 13. Przegląd Teatralny Zespołów Środowiskowych Domów Samopomocy Podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy z całego województwa wzięli udział w przedświątecznym przeglądzie teatralnym. Tegoroczna impreza nosiła tytuł 'Baśnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »