Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-25, 20:15 Autor: Maria Klusik

Podróż do krainy zmysłów. W Galerii WuBePe otwarto wystawę poświęconą piernikom

formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
Najstarsze formy do wyrobu piernika pochodzą ze Śląska Opolskiego. Tradycje piernikarskie w naszym regionie sięgają kilkuset lat wstecz.
Na wystawie "Pierniki podróż do krainy zmysłów przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej" zgromadzono zabytkowe formy do wyrobu ciasta.

- Ten piernik to nie tylko Toruń, czy Norymberga, ale najstarsze eksponaty, jeśli chodzi o formę do wyrobu piernika, były tutaj na Śląsku Opolskim, w Nysie. I stąd właśnie eksponaty dotyczące piernikarstwa z Muzeum Powiatowego w Nysie. Mamy też eksponaty z Muzeum Śląska Opolskiego - wyjaśnia Sandra Murzicz z Fundacji Opolskie Dziouchy.
O długowieczności tego rzemiosła świadczą nie tylko formy.

- Postanowiliśmy wystawę uzupełnić o elementy naszego regionu, o dokumenty, które świadczą o tym, że historia piernikarstwa tutaj na Śląsku, na Śląsku Opolskim jest już bardzo stara - mówi organizatorka wystawy, Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w WBP w Opolu.

Wystawa jest projektem Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego w Haus Schlesien z Konigswinter. W Opolu prezentowana jest w ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej. Można ją podziwiać do 28 listopada.
Sandra Murzicz
Monika Wójcik-Bednarz

Kultura i rozrywka

2020-01-18, godz. 11:30 Opolskie wyroby artystyczne z certyfikatami. Poznamy je po znaku "Dobre bo lokalne" Teraz łatwiej będziemy mogli rozpoznać produkty, które zostały wykonane przez opolskich artystów. Poznamy je po specjalnym certyfikacie, który został przyznany… » więcej 2020-01-18, godz. 09:15 O historii opolskich dagerotypów opowiadano w WBP Zygmunt Wielowiejski przyjechał do Opola, by promować swoją książkę, która jest pracą naukową dotyczącą początków fotografii w Opolu. Książka nosi tytuł 'Historia… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 "Fale" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Przebudowana przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej została udostępniona Paulinie Ptaszyńskiej - opolskiej artystce, która mogła zaprezentować swoje prace. Artystka… » więcej 2020-01-18, godz. 07:00 O miłości do Pendżabu opowiedziała opolanom Anna Singh, autorka książki "Czwarta prawda" Pendżab to region Indii, który jest podróżniczce bardzo bliski, z tego względu, że właśnie z tamtych stron pochodzi jej mąż. Anna Singh zdradziła słuchaczom nie… » więcej 2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej 2020-01-17, godz. 18:46 Powołali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, które prezentuje dzieje gminy Historyczna Izba Regionalna powstała w Białej. Znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła ewangelickiego. Można tam zobaczyć, jak miasteczko wyglądało… » więcej 2020-01-17, godz. 12:00 Zobaczymy i poczujemy fale na wystawie Pierwszą wystawą, jaką zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej na początku tego roku będzie artystyczna prezentacja Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowana 'Fale'. » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra i tańczy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:30 Filharmonia: Maciej Niesiołowski znów będzie "odczarowywał" muzykę klasyczną Noworoczne gale 'Z batutą i humorem' zabrzmią ponownie w Filharmonii Opolskiej. Cykl siedmiu koncertów opracowanych i prowadzonych przez wybitnego polskiego dyrygenta… » więcej 2020-01-16, godz. 21:30 Spacerownik - książka o Opolu, by odkrywać historię miasta Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie promocyjne poświęcone publikacji pod tytułem „Opole - Spacery po mieście, którego już nie ma”. Publikacja została… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »