Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-25, 20:15 Autor: Maria Klusik

Podróż do krainy zmysłów. W Galerii WuBePe otwarto wystawę poświęconą piernikom

formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
formy piernikowe (fot Maria Klusik)
Najstarsze formy do wyrobu piernika pochodzą ze Śląska Opolskiego. Tradycje piernikarskie w naszym regionie sięgają kilkuset lat wstecz.
Na wystawie "Pierniki podróż do krainy zmysłów przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej" zgromadzono zabytkowe formy do wyrobu ciasta.

- Ten piernik to nie tylko Toruń, czy Norymberga, ale najstarsze eksponaty, jeśli chodzi o formę do wyrobu piernika, były tutaj na Śląsku Opolskim, w Nysie. I stąd właśnie eksponaty dotyczące piernikarstwa z Muzeum Powiatowego w Nysie. Mamy też eksponaty z Muzeum Śląska Opolskiego - wyjaśnia Sandra Murzicz z Fundacji Opolskie Dziouchy.
O długowieczności tego rzemiosła świadczą nie tylko formy.

- Postanowiliśmy wystawę uzupełnić o elementy naszego regionu, o dokumenty, które świadczą o tym, że historia piernikarstwa tutaj na Śląsku, na Śląsku Opolskim jest już bardzo stara - mówi organizatorka wystawy, Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w WBP w Opolu.

Wystawa jest projektem Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego w Haus Schlesien z Konigswinter. W Opolu prezentowana jest w ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej. Można ją podziwiać do 28 listopada.
Sandra Murzicz
Monika Wójcik-Bednarz

Kultura i rozrywka

2021-01-18, godz. 10:29 TVP3 Opole wyprodukowała film biograficzny o działalności opozycyjnej, pracy aktorskiej i zagadkowej śmierci Jacka… Znamy go m.in. z kultowego w latach 70. XX wieku serialu dla młodzieży 'Stawiam na Tolka Banana'. Po nim stał się idolem swojego pokolenia. Gdyby żył, jutro… » więcej 2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej 2021-01-17, godz. 08:44 Kluczborska biblioteka prezentuje zdjęcia pejzaży. Na wystawie trzeba pamiętać o rygorze sanitarnym Wystawę zdjęć pejzaży można oglądać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. » więcej 2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »