Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-11, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska kusi oryginalnym repertuarem

Filharmonia Opolska [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Filharmonia Opolska [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Sebastian Aleksandrowicz [materiały przesłane przez Filharmonię Opolską]
Sebastian Aleksandrowicz [materiały przesłane przez Filharmonię Opolską]
Wojciech Rodek [fot. Michał Grocholski]
Wojciech Rodek [fot. Michał Grocholski]
Orientalne brzmienie mało znanej II Symfonii "Antar" Nikołaja Rimskiego-Krosakowa, oryginalny Koncert obojowy C-dur KV 314 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Uwertura do opery "Wolny strzelec", pochodząca z twórczości Carla Marii von Webera (związanego m.in. z miejscowością Pokój w powiecie namysłowskim) - takie zestawienie czeka na melomanów podczas wieczornego (11.10) koncertu w Filharmonii Opolskiej. Całość poprowadzi Wojciech Rodek, ceniony dyrygent młodego pokolenia, pochodzący z Opolszczyzny.
- Żeby koncert był niezwykły, to też muzyka, która brzmi podczas niego, musi być wyjątkowa - mówi dyrygent. - A to zestawienie wcale nie jest przypadkowe, bo przecież Weber był kompozytorem wywodzącym się stricte z klasyki. Mozart był dla niego niezwykle ważny. I ten koncert obojowy to właściwie królewski koncert na obój. Niezwykłe jest to, że przecież ten koncert grają wszyscy, którzy zdają do orkiestr przez dwieście lat już. Na tym koncercie sprawdza się jakość oboisty. A "Wolny strzelec", jako pierwsza opera romantyczna, jest dla muzyki rewolucyjnym dziełem. Symfonia "Antar"? Żaden sprzęt elektroniczny nie jest w stanie jej przekazać. Wiele utworów można słuchać z głośników, tego się nie da. Instrumentacja jest oszałamiająca w tym utworze.

Dodajmy, że solistą wieczoru będzie oboista Sebastian Aleksandrowicz, od 1996 roku będący solistą orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, przez wiele lat związany także z orkiestrą Filharmonii Narodowej czy Polskiej Orkiestry Radiowej.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole, o godzinie 19:00.
Wojciech Rodek

Kultura i rozrywka

2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »