Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-19, 21:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Chce teatru różnych perspektyw. Norbert Rakowski o wizji kolejnych 4 lat w TJK

Konferencja prasowa w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja prasowa w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jeszcze w tym roku przed nami trzy premiery w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Instytucja ma już nową stronę internetową. Chcę także komunikować się z widownią za pośrednictwem kodów QR. Prace remontowe w obiekcie rozpoczną się w styczniu przyszłego roku, a w tym czasie placówka podejmie współpracę z teatrami w Legnicy, Szczecinie, Katowicach czy Toruniu.
Norbert Rakowski, dyrektor opolskiego teatru dramatycznego, przedstawił swoją wizję pracy na najbliższe 4 sezony artystyczne.

- Nie będziemy nikogo namawiać ani wbijać do głowy żadnej demagogii, jak tak naprawdę ma wyglądać świat - mówi Rakowski. - Chcemy pokazać świat prowadzony przez różne wartości i spotykać się z indywidualnościami oraz osobami, które reprezentują te różne wartości. Chcemy pokazać świat z różnych perspektyw, poszerzać naszą wizję, a nie ją zawężać - dodaje.

- Rezygnujemy z drukowanych programów na rzecz skanowania kodów QR - mówi Rakowski. - Każdy na świecie ma dzisiaj komórkę. Ulotki, które będziemy tworzyć do konkretnych tytułów, będą posiadały kod QR przekierowujący na stronę, która będzie takim niemalże elektronicznym programem danego przedstawiania. Zaczynamy od "Mistrza i Małgorzaty" [premiera 27. września - przyp. KZ], gdzie mamy szersze konteksty przedstawione czy wywiady z twórcami. Nie chcemy niszczyć lasów - dodaje.

Rakowski podkreśla także, że Teatr im. Jana Kochanowskiego jako pierwszy w Polsce przystąpi do organizacji ETC zrzeszającej najważniejsze teatry w całej Europie. Ma to być szansa na nawiązanie współpracy międzynarodowej i realizację nowych projektów i wyjazdów festiwalowych.
Norbert Rakowski cz.1
Norbert Rakowski cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej 2019-10-12, godz. 13:17 Muzyczne rarytasy na koncercie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] 'Symfoniczny biały kruk' w postaci II symfonii 'Antar' op. 9 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa zabrzmiał w piątkowy (11.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Kompoz ... » więcej 2019-10-12, godz. 11:46 "Prezydentki" rozbawiają, wprawiają w zadumę i zaskakują - premiera w Opolskim Dramacie [ZDJĘCIA] Trudny tekst, zaskakująca interpretacja z religią w tle i świeże spojrzenie kolumbijskiego reżysera sprawiają, że widzowie po wyjściu z teatru zaczynają dysku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »