Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-17, 17:05 Autor: Katarzyna Zawadzka

Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu

Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
"To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD" - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Opowiada ona o losach żołnierzy kampanii wrześniowej w niewoli i po wyzwoleniu oraz wspomina o sytuacji ich rodzin.
- Wojskowi, którzy trafili do niewoli Wehrmachtu przez 6 lat byli odizolowani od świata - mówi Bartosz Janczak z działu naukowego muzeum. - Znajdowali się w obozach jenieckich w oflagach i stalagach, gdzie starali się przetrwać ten trudny czas niewoli. W przypadku żołnierzy, którzy dostali się do niewoli radzieckiej to zostali podzieleni - oficerowie trafili do obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Sarobielsku i Ostaszkowie, gdzie byli przetrzymywani do wiosny 1940 roku. Następnie zostali zamordowani w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Podoficerowie i szeregowi zostali wysłani do obozów jenieckich, obozów pracy w Krzywym Rogu i Zaporożu, gdzie pracowali na rzecz gospodarki Związku Radzieckiego - dodaje.

Wystawa przybliża sylwetki żołnierzy, ich historie i wydarzenia wojenne, ale jedną z plansz poświęcono rodzinom jeńców wojennych. - O bliskich osób walczących mówi się rzadziej, ale oni także zostali doświadczeni przez wojnę - przypomina dr Anna Czerner z działu naukowego muzeum. - Cała plansza dotyczy właśnie tej kwestii, czyli relacji rodzinnych w czasie niewoli w przypadku jeńców. Jej tytuł brzmi "Przystań w świecie bez serca", co jest tytułem książki historyka amerykańskiego Christophera Lascha, który pisał tak o rodzinie w latach 70. XX wieku, ale wydaje się, że jeszcze bardziej jest to właściwe, aby mówić tak o rodzinie czasów okupacji i niewoli - dodaje.

Wystawę przygotowali: dr Anna Czerner, Bartosz Janczak i dr Piotr Stanek. Aranżacja plastyczna: Marek Krajewski. Redakcja stylistyczno-językowa: Maria Szwed.

Wystawę można oglądać do 31. października przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów w Opolu. Później możliwe będzie zaproszenie jej w inne miejsca.

Radio Opole jest patronem medialnym.
Bartosz Janczak
Anna Czerner

Kultura i rozrywka

2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »