Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-17, 17:05 Autor: Katarzyna Zawadzka

Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu

Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
"To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD" - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Opowiada ona o losach żołnierzy kampanii wrześniowej w niewoli i po wyzwoleniu oraz wspomina o sytuacji ich rodzin.
- Wojskowi, którzy trafili do niewoli Wehrmachtu przez 6 lat byli odizolowani od świata - mówi Bartosz Janczak z działu naukowego muzeum. - Znajdowali się w obozach jenieckich w oflagach i stalagach, gdzie starali się przetrwać ten trudny czas niewoli. W przypadku żołnierzy, którzy dostali się do niewoli radzieckiej to zostali podzieleni - oficerowie trafili do obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Sarobielsku i Ostaszkowie, gdzie byli przetrzymywani do wiosny 1940 roku. Następnie zostali zamordowani w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Podoficerowie i szeregowi zostali wysłani do obozów jenieckich, obozów pracy w Krzywym Rogu i Zaporożu, gdzie pracowali na rzecz gospodarki Związku Radzieckiego - dodaje.

Wystawa przybliża sylwetki żołnierzy, ich historie i wydarzenia wojenne, ale jedną z plansz poświęcono rodzinom jeńców wojennych. - O bliskich osób walczących mówi się rzadziej, ale oni także zostali doświadczeni przez wojnę - przypomina dr Anna Czerner z działu naukowego muzeum. - Cała plansza dotyczy właśnie tej kwestii, czyli relacji rodzinnych w czasie niewoli w przypadku jeńców. Jej tytuł brzmi "Przystań w świecie bez serca", co jest tytułem książki historyka amerykańskiego Christophera Lascha, który pisał tak o rodzinie w latach 70. XX wieku, ale wydaje się, że jeszcze bardziej jest to właściwe, aby mówić tak o rodzinie czasów okupacji i niewoli - dodaje.

Wystawę przygotowali: dr Anna Czerner, Bartosz Janczak i dr Piotr Stanek. Aranżacja plastyczna: Marek Krajewski. Redakcja stylistyczno-językowa: Maria Szwed.

Wystawę można oglądać do 31. października przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów w Opolu. Później możliwe będzie zaproszenie jej w inne miejsca.

Radio Opole jest patronem medialnym.
Bartosz Janczak
Anna Czerner

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej 2020-07-10, godz. 09:17 Audiowizualna uczta w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Za nami kolejny koncert w naszej rozgłośni bez udziału publiczności. Na scenie po raz pierwszy gościł DJ BRK, a właściwie Bartosz Kochanek. To producent muzyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »