Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-15, 15:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Standing ovation" dla Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji festiwalu w Zabrzu! [ZDJĘCIA]

Koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność poderwała się z miejsc, nagradzając gromkimi brawami maestro Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia w "Adagio" ze swojej III Symfonii. Dzieło zabrzmiało w sobotni (14.09) wieczór w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu podczas koncertu otwierającego VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320. Radio Opole było obecne na tym wydarzeniu.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, maestro Penderecki nie poprowadził "Mazura" z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Kompozycję polskiego twórcy romantycznego zaprezentował debiutancko publiczności Rafael Payare, który był głównym dyrygentem koncertu, a który od niedawna jest także Honorowym Gościnnym Dyrygentem Sinfonietty Cracovii.

Ponowny aplauz publiczności dla maestro Pendereckiego wywołało wykonanie jego IV Symfonii - już pod batutą wenezuelskiego dyrygenta Rafaela Payare'a.

Jak podkreśla Krzysztof Penderecki, uznawany za jednego z najwybitniejszych, współcześnie żyjących kompozytorów, tworzenie takich wydarzeń muzycznych na Śląsku jest możliwe dzięki sporemu zainteresowaniu odbiorców.

- Bardzo się cieszę, bo właściwie ja byłem jednym z inicjatorów tego festiwalu - mówi Krzysztof Penderecki. - I muszę się przyznać, że nie wierzyłem, że się rozwinie. Myślałem, że będzie jeden festiwal, umrze naturalną śmiercią. Okazuje się, że jest coraz więcej, coraz więcej koncertów, coraz więcej publiczności, no i to stało się już teraz tradycją, także jestem bardzo szczęśliwy.

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu potrwa do 19 września. Dziś (15.09) na scenie Domu Muzyki i Tańca zaprezentuje się Cameron Carpenter, określany jako "najbardziej kontrowersyjny wśród organistów". Szczegóły można znaleźć na stronie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest organizatorem wydarzenia.

A więcej na temat wydarzenia w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Krzysztof Penderecki

Kultura i rozrywka

2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »