Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-08-31, 15:51 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Farska Stodoła" w Biedrzychowicach ma już 10 lat!

Eksponaty Muzeum Wiejskiego „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach [zdj. Grzegorz Kubiak]
Eksponaty Muzeum Wiejskiego „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach [zdj. Grzegorz Kubiak]
Muzuem Wiejskie "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach [fot. www.opolskie.pl]]
Muzuem Wiejskie "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach [fot. www.opolskie.pl]]
"Święto tradycji", czyli jubileuszowe spotkanie zaplanowano na sobotnie (31.08) popołudnie w Biedrzychowicach. W programie przewidziano m.in. degustacje kulinarne i występy muzyczne.
"Farska Stodoła" to wiejskie muzeum, utworzone w Biedrzychowicach (niedaleko Głogówka) przez lokalnych mieszkańców. W odrestaurowanym obiekcie można zobaczyć nie tylko narzędzia rolnicze i sprzęty codziennego użytku, ale także m.in. dokumenty obrazujące przedwojenne życie tamtejszej ludności.

- "Święto tradycji", to będzie 10-lecie naszej "Farskiej Stodoły", jak również promocja książki "Śląski tygiel kulinarny" - wyjaśnia kustosz muzeum, Róża Zgorzelska.

O muzyczną część spotkania zadba duet śląski, który tworzą Aneta Lissy i Norbert Rasch, wystąpi także góralski zespół Michalczowianie.

- Co roku, od kilku lat, odbywają się święta tej wielokulturowości - mówi Zgorzelska. - Spotykają się te kultury, które po 1945 roku na Ziemi Prudnicko-Głubczyckiej zamieszkały, tzn. mniejszość, autochtoni, Ślązacy, ludzie, którzy przybyli z Kresów, jak również Górale.

Początek wydarzenia o godzinie 16:00 w Muzeum Wiejskim "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Róża Zgorzelska

Kultura i rozrywka

2019-09-20, godz. 11:00 Kino Meduza dla najmłodszych. W Opolu rusza Festiwal Filmowy "Kino Dzieci" 'Kino Dzieci' to ogólnopolska inicjatywa, która w tym samym czasie odbywa się w 15 innych miastach Polski. Tegoroczne hasło brzmi: 'Czas na spotkanie'. Dzieci ... » więcej 2019-09-19, godz. 21:00 Chce teatru różnych perspektyw. Norbert Rakowski o wizji kolejnych 4 lat w TJK Jeszcze w tym roku przed nami trzy premiery w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Instytucja ma już nową stronę internetową. Chcę także komunikować się z ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Rozśpiewany początek 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Nietypowe muzyczne spotkanie i sala wypełniona młodzieżą - tak został zainaugurowany 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarzenie, na ... » więcej 2019-09-19, godz. 09:01 Niedziela z Europejskimi Targami Chłopskimi w gminie Olszanka. Znany kucharz będzie smażyć na wielkiej patelni Smażenie na wielkiej patelni, konkurs 'Sałatkowa Rewia' i pokaz tradycyjnych zawodów to część atrakcji przygotowywanych na XIX Europejskie Targi Chłopskie w K ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:35 Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', kt ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:30 Warsztaty dla młodzieży i rekordowa liczba koncertów. Przed nami festiwal beethovenowski w Głogówku! Koncerty kameralne, symfoniczne, a nawet zajęcia muzyczne dla młodzieży - tak zapowiada się 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarze ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej 2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »