Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-15, 16:58 Autor: Maria Klusik

W Muzeum Śląska Opolskiego można było posłuchać o przedstawicielach wrocławskiej szkoły szkła

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Cora, Asteroid i inne…[fot. Muzeum Śląska Opolskiego]
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Cora, Asteroid i inne…[fot. Muzeum Śląska Opolskiego]
Joanna Filipczyk [fot. Mariusz Majeran]
Joanna Filipczyk [fot. Mariusz Majeran]
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie szkła i ceramiki autorstwa małżeństwa Eryki i Jana Drostów zaproponowało opolanom Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem tej ekspozycji jest dr Joanna Filipczyk.
Na spotkaniu w muzeum opowiadała o twórczej drodze projektantów i o ich wkładzie w rozwój sztuki użytkowej. Małżeństwo Drostów to przedstawiciele wrocławskiej szkoły szkła.

- Wystawa pokazuje najważniejsze elementy drogi twórczej Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta, wybitnych projektantów wywodzących się z Opolszczyzny. Są to rodzimi projektanci, osoby, które może nie z nazwiska są rozpoznawalne, ale jeśli państwo sięgną do kredensów a zwłaszcza do kredensów swoich babć, to tam znajdą ślady działalności państwa Drost - tłumaczy kurator dr Joanna Filipczyk.

Projektanci nadali oryginalne formy szkłu prasowanemu i udało im się stworzyć zestawy szklane, które cieszą się uznaniem kolekcjonerów a jeszcze dziś można je znaleźć w wielu domach. Najbardziej znane to: Cora, Asteroid, czy Radiant.

- W postaci tytułowych zestawów Cora, Asteroid i innych zestawów szklanych, produkowanych w latach 60., 70. i 80. Warto pamiętać o tym, kto dla nas te rzeczy w bardzo piękny i w bardzo użytkowy sposób zaprojektował.

Wystawę w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać do 18 sierpnia.
dr Joanna Filipczyk
dr Joanna Filipczyk

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***