Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-15, 16:58 Autor: Maria Klusik

W Muzeum Śląska Opolskiego można było posłuchać o przedstawicielach wrocławskiej szkoły szkła

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Cora, Asteroid i inne…[fot. Muzeum Śląska Opolskiego]
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Cora, Asteroid i inne…[fot. Muzeum Śląska Opolskiego]
Joanna Filipczyk [fot. Mariusz Majeran]
Joanna Filipczyk [fot. Mariusz Majeran]
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie szkła i ceramiki autorstwa małżeństwa Eryki i Jana Drostów zaproponowało opolanom Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem tej ekspozycji jest dr Joanna Filipczyk.
Na spotkaniu w muzeum opowiadała o twórczej drodze projektantów i o ich wkładzie w rozwój sztuki użytkowej. Małżeństwo Drostów to przedstawiciele wrocławskiej szkoły szkła.

- Wystawa pokazuje najważniejsze elementy drogi twórczej Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta, wybitnych projektantów wywodzących się z Opolszczyzny. Są to rodzimi projektanci, osoby, które może nie z nazwiska są rozpoznawalne, ale jeśli państwo sięgną do kredensów a zwłaszcza do kredensów swoich babć, to tam znajdą ślady działalności państwa Drost - tłumaczy kurator dr Joanna Filipczyk.

Projektanci nadali oryginalne formy szkłu prasowanemu i udało im się stworzyć zestawy szklane, które cieszą się uznaniem kolekcjonerów a jeszcze dziś można je znaleźć w wielu domach. Najbardziej znane to: Cora, Asteroid, czy Radiant.

- W postaci tytułowych zestawów Cora, Asteroid i innych zestawów szklanych, produkowanych w latach 60., 70. i 80. Warto pamiętać o tym, kto dla nas te rzeczy w bardzo piękny i w bardzo użytkowy sposób zaprojektował.

Wystawę w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać do 18 sierpnia.
dr Joanna Filipczyk
dr Joanna Filipczyk

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »