Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-29, 15:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Głównie o pałacach i zamkach. Rozstrzygnięto 9. edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie tylko piórem, ale także wokalnie. W taki sposób opolscy uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzyli się z zagadnieniami Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich.
Kapituła przyznała pięć nagród głównych, a prace konkursowe zdominowała tematyka architektoniczna, dotycząca polskich pałaców i zamków na Kresach.

- Kosztowało to sporo pracy - przyznaje Damian z Opola. - Dużo miałem myślenia. Jakieś 30 godzin spędziłem przy tym. Dużo musiałem analizować. Patrzeć, jak były budowane zamki. Jak wyglądały podłogi i ich otoczenie.

- Moja praca jest o pałacu Potockich - dodaje Kacper z Brzegu. - Miał on bardzo bogatą historię, ponieważ dwukrotnie był odbudowywany.

- Śląsk jest doskonałym miejscem, żeby o Kresach mówić i o nich pamiętać - przekonuje prof. Barbara Kubis z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. - Konkurs ustawiony był właśnie po to, żeby szukać, zbierać, pamiętać. Ta pamięć społeczna jest nie tylko dziedziczna, ale powiedziałabym nawet, że magiczna. Na czym polega fenomen Kresów? No właśnie na tym, na styku kultur, na tej wielokulturowości, którą możemy na Śląsku obserwować.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz 9. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.
uczestnicy konkursu
prof. Barbara Kubis

Kultura i rozrywka

2024-04-17, godz. 14:00 Rusza nabór do konkursu "piosenek z charakterem" tegorocznej Kropki w Głuchołazach XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej 'Kropka' rozpoczyna nabór do corocznego konkursu dla wykonawców. W Głuchołazach jak co roku odbędzie się… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Tajniki fotografii można zgłębić podczas prudnickich warsztatów Warsztaty fotografii portretowej dla dzieci i młodzieży ruszają w Prudnickim Ośrodku Kultury. Cykl bezpłatnych zajęć organizowany jest w ramach projektu… » więcej 2024-04-16, godz. 15:00 Opole: rozmowy o kulturze romskiej okraszone muzyką Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, organizuje pierwsze w tym roku spotkanie… » więcej 2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty z poezją Baczyńskiego w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Oddycha miasto… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej 2024-04-14, godz. 13:35 Średniowieczny klimat Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Klimat średniowiecznego Opola będzie można poczuć podczas Święta Wojciechowego w sobotę 20 kwietnia. » więcej 2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej 2024-04-10, godz. 14:00 Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Dziecięca w Opolu zapraszają na czytanie performatywne Dwie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej i oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, zapraszają na performatywne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »