Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-22, 07:29 Autor: Mariusz Majeran

Kolejna książka Teresy Zielińskiej

Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować "Tryptyk opolski" i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu autorka książki "Sławni, zapomniani" przypominała sylwetki bohaterów swojej książki.
- Zajmowałam się kulturą przez 43 lata, w tym 33 w Radiu Opole. Miałam kontakt przede wszystkim z artystami, ale także z animatorami kultury. Moim pierwszym szefem był Ignacy Paprotny, który także jest w mojej książce - dodaje Teresa Zielińska.

- Musiałam sobie przypomnieć różne zdarzenia. Także zabawne, bo ja nie chciałam stawiać pomników swoim bohaterom. To są właśnie sławni, zapomniani. Kiedyś pisały o nich nie tylko lokalne gazety. Byli na pierwszych stronach. Byli znani. Ich nazwiska wymawiano z wielką atencją. Teraz okazuje się, że nikt o tym nie pamięta. Ale cóż się dziwić, właściwie od śmierci Ignacego Paprotnego upłynęło 40 lat.

"Sławni,zapomniani" są trzecią książką w "Opolskim tryptyku". Wcześniej ukazały się "Historie życiem pisane” i „(O)Polskie Antypody”.

Najnowsza część przedstawia ludzi kultury z Opola, Nysy, Krapkowic, Gogolina, Kluczborka, Kędzierzyna-Koźla i Prudnika.

Rozmowa z Teresą Zielińską w sobotnim programie "Festiwalowe Radio Opole" (25.05) około godziny 9.15 w DAB+ (Radio Opole 2 Kultura), w internecie i na FM 96,5 MHz.
Teresa Zielińska

Kultura i rozrywka

2020-12-02, godz. 20:45 Biblioteki mogą ponownie przyjmować czytelników Według wytycznych Biblioteki Narodowej wszystkie biblioteki mogą otworzyć swoje siedziby przed czytelnikami i wypożyczać książki. » więcej 2020-12-02, godz. 16:19 GSW w Opolu dostępna w internecie, z jednym wyjątkiem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przeniosła swoje wszystkie dotychczasowe działania do sieci internetowej. Możemy oglądać wystawy, brać udział w warsztatach… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Kędzierzyn-Koźle organizuje trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy w reżimie sanitarnym. "Stawiamy na kiermasz" Bez kolęd, imprez towarzyszących i z jedzeniem na wynos - tak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju będzie wyglądać tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy… » więcej 2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »