Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-08, 17:40 Autor: Mariusz Majeran

29. OFTL: tłumaczenie snów w szpitalu psychiatrycznym

Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Aktorzy Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie zagrali przedstawienie "Tłumacz snów" w reżyserii Aleksieja Leliavskiego. Sztuka powstała na podstawie "Snu nocy letniej" Szekspira.
Wspólny sen sześciu par realizuje na scenie pięciu aktorów z niezliczoną liczbą masek.

- To opowieść o miłości, nienawiści, zdradzie - mówi aktor Krzysztof Tarasiuk. - Zdradzie i o śnie. Tak wszystko działo się we śnie. Byliśmy w białych kitlach. Było to takie nawiązanie do szpitala psychiatrycznego, bo tak miało być. I trochę się tak czuliśmy przed, w trakcie i jeszcze nawet trochę po. Jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy okazję już po raz kolejny, podobnie jak aktorzy w Opolu, współpracować z panem reżyserem Lelawskim, który jest dyrektorem Teatru Narodowego Teatru Lalek w Mińsku na Białorusi. Niestety reżyser nie mógł przyjechać do Opola.

- Przedstawienie nie jest łatwe w odbiorze, ale też jest trudne technicznie dla nas aktorów - dodaje aktor. - Jest spektakl trudny technicznie. Każda z tych warstw, która tu jest czy plastyczna, czy warstwa muzyczna. Tutaj trzeba pilnować nie tylko tekstu, który też, to trzeba podkreslić, był bardzo trudny. Jest to pierwsze tłumaczenie dziewiętnastowieczne. Oczywiście ludzie, którzy znają "Sen nocy letniej" czy wcześniej sobie go przypomnieli, myślę, że spokojnie ten spektakl odczytają. Każdy pewnie po swojemu.

Spektakl został ciepło przyjęty przez opolską publiczność. A aktorzy na opolskim festiwalu nie są pierwszy raz. Zakończenie 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w piątek wieczorem. Wtedy poznamy zwycięski spektakl.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Krzysztof Tarasiuk cz. 1
Krzysztof Tarasiuk cz. 2

Kultura i rozrywka

2020-08-12, godz. 21:00 Zwrot akcji w sprawie likwidacji kluczborskiego MDK-u. Minister edukacji zgodził się, uchylając decyzję opolskiego… Jest zgoda ministra edukacji narodowej na likwidację Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku. Resort uchylił tym samym negatywną opinię Opolskiego Kuratora… » więcej 2020-08-11, godz. 21:35 W środę rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Tym razem kolejek przed NCPP nie będzie W środę (12.08) rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku, przypomnijmy, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju… » więcej 2020-08-09, godz. 11:55 Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie… » więcej 2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***