Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-08, 17:40 Autor: Mariusz Majeran

29. OFTL: tłumaczenie snów w szpitalu psychiatrycznym

Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Tłumacz snów [fot. Mariusz Majeran]
Aktorzy Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie zagrali przedstawienie "Tłumacz snów" w reżyserii Aleksieja Leliavskiego. Sztuka powstała na podstawie "Snu nocy letniej" Szekspira.
Wspólny sen sześciu par realizuje na scenie pięciu aktorów z niezliczoną liczbą masek.

- To opowieść o miłości, nienawiści, zdradzie - mówi aktor Krzysztof Tarasiuk. - Zdradzie i o śnie. Tak wszystko działo się we śnie. Byliśmy w białych kitlach. Było to takie nawiązanie do szpitala psychiatrycznego, bo tak miało być. I trochę się tak czuliśmy przed, w trakcie i jeszcze nawet trochę po. Jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy okazję już po raz kolejny, podobnie jak aktorzy w Opolu, współpracować z panem reżyserem Lelawskim, który jest dyrektorem Teatru Narodowego Teatru Lalek w Mińsku na Białorusi. Niestety reżyser nie mógł przyjechać do Opola.

- Przedstawienie nie jest łatwe w odbiorze, ale też jest trudne technicznie dla nas aktorów - dodaje aktor. - Jest spektakl trudny technicznie. Każda z tych warstw, która tu jest czy plastyczna, czy warstwa muzyczna. Tutaj trzeba pilnować nie tylko tekstu, który też, to trzeba podkreslić, był bardzo trudny. Jest to pierwsze tłumaczenie dziewiętnastowieczne. Oczywiście ludzie, którzy znają "Sen nocy letniej" czy wcześniej sobie go przypomnieli, myślę, że spokojnie ten spektakl odczytają. Każdy pewnie po swojemu.

Spektakl został ciepło przyjęty przez opolską publiczność. A aktorzy na opolskim festiwalu nie są pierwszy raz. Zakończenie 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w piątek wieczorem. Wtedy poznamy zwycięski spektakl.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Krzysztof Tarasiuk cz. 1
Krzysztof Tarasiuk cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej 2019-07-17, godz. 17:45 15. Master Truck przed nami. Początek już w piątek Ciężkie maszyny ozdobione w oryginalny sposób powoli zmierzają w stronę Opola. W piątek (19.07) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, startuje 15. już edycja Międ ... » więcej 2019-07-17, godz. 14:00 Rusza festiwal towarzyszący VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Rozpoczęła się 6. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Od wczoraj młodzi wiolonczeliści z całej Europy (m.in. Rosji, Niemiec, Francji czy Anglii) bi ... » więcej 2019-07-17, godz. 08:00 Radio Opole na Colours Of Ostrava Dziennikarze Radia Opole będą relacjonować największy w Czechach festiwal muzyczny. W środę (17.07) rozpoczyna się Colour Of Ostrava. Do niedzieli na wielu sc ... » więcej 2019-07-16, godz. 19:58 Można dotknąć przeszłości. Są jeszcze miejsca na warsztaty archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu To gratka dla młodych odkrywców, zainteresowanych historią, także tą nieznaną. Zostały jeszcze miejsca na zbliżające się warsztaty archeologiczne, prowadzone ... » więcej 2019-07-16, godz. 12:49 Nostalgiczna wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej Prace Brigit Puve, estońskiej fotograf mieszkającej w Tallinie oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-07-15, godz. 21:15 W ciągu pięciu lat ze zbioru MBP w Opolu "wyparowało" 130 książek. To tzw. ubytki względne Inwentaryzacja zakończona, czytelnicy odetchnęli z ulgą. Dwa tygodnie trwała ewidencja zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Minorytów w Opolu, p ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:39 Martwa natura, pejzaże i architektura. Nowa wystawa opolskich seniorów „Letnie impresje” to tytuł nowej wystawy, która pojawiła się w Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Sekcja plastyczna „Akwarela”, działaj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »