Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-30, 14:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Napisali wspólnie książkę o historii Większyc

Tomasz Kandziora i Brygida Lenczyk, współautorzy książki o historii Większyc [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Kandziora i Brygida Lenczyk, współautorzy książki o historii Większyc [fot. archiwum prywatne]
Większyce, miejscowość w gminie Reńska Wieś, doczekały się pierwszego opracowania o swojej historii. Autorami są Tomasz Kandziora i Brygida Lenczyk. Przygotowanie publikacji zajęło prawie dwa lata. Tom nosi tytuł „Większyce. Ocalić od zapomnienia”.
- W czasie zbierania materiałów do tej książki natrafiliśmy na historie do tej pory nieznane. M.in. o utworzeniu pierwszego na ziemiach kozielskich rezerwatu przyrody - mówi Tomasz Kandziora. - Był zlokalizowany na mokradłach pomiędzy linią kolejową Koźle – Nysa a drogą, która z Większyc wiodła do Koźla. Już od lat 20. miejscowy nauczyciel przy pomocy różnego rodzaju autorytetów przyrodniczych, starał się usilnie o ustanowienie jakiejś formy ochrony przyrody. Udało mu się tego dokonać w latach 30. Niestety tylko na kilka lat bo władze regionu zniosły tę formę ochrony z racji tego, że mokradła po prostu wyschły.

Publikacja została wydana siłami sołectwa. Każdy chętny mieszkaniec może otrzymać ją bezpłatnie a dystrybucją zajmuje się sołtys Większyc.
Tomasz Kandziora

Kultura i rozrywka

2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 O Wilnie w XV tomie "Kresowej Atlantydy". WBP zaprasza na spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XV tom 'Kresowej Atlantydy'. » więcej 2020-09-17, godz. 15:42 Katyń - wciąż nie wiemy wszystkiego. CMJW upamiętniło 17 września 1939 [ZDJĘCIA] - Dochodzenie do prawdy w kwestii zbrodni katyńskiej ciągle trwa - przypomniała dziś w Opolu dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu… » więcej 2020-09-17, godz. 07:30 "Beethoven na zachętę" - koncert edukacyjny rozpoczyna 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku 'Beethoven na zachętę' - pod takim hasłem kryje się koncert edukacyjny, rozpoczynający dzisiaj (17.09) 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w… » więcej 2020-09-16, godz. 15:54 "Przystanek Historia" uroczyście otwarty w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej. Chodzi o pokazanie XX-wiecznych losów… Oficjalnie zainaugurowano działalność 'Przystanku Historia' przy ulicy Krakowskiej w Opolu. To miejsce jest poświęcone historii Polski XX wieku. » więcej 2020-09-16, godz. 09:00 "O Katyniu i nie tylko - dochodzenie do prawdy trwa". Spotkanie w CMJW 'O Katyniu i nie tylko - dochodzenie do prawdy trwa' - spotkanie pod takim tytułem zaplanowano na czwartek (17.09) w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu… » więcej 2020-09-15, godz. 16:00 Zamiast Jarmarku Franciszkańskiego będzie Czas Jarmarku Występy chórów gospel i artystów oraz prelekcje - to tylko część atrakcji, jakie przygotowali opolscy franciszkanie dla mieszkańców Opola. W tym roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***