Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-19, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt

ZOO w Opolu [fot. Witold Wośtak]
ZOO w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Turako fioletowy [fot. Witold Wośtak]
Turako fioletowy [fot. Witold Wośtak]
Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów.
Nandu, jeden z największych ptaków, złożył tuzin jaj. Trzeba poczekać i zobaczyć, czy samiec - ojciec - zajmie się nimi. Jeśli nie, konieczne będzie użycie inkubatora. Turaku fioletowe również złożyły jaja i wysiadują je, a wczoraj (18.04) na duży basen zostały wypuszczone flamingi.

- Z ciekawością czekamy, co dalej z pójdźkami, które także złożyły wiele jaj - mówi Piotr Domaszewski, asystent w opolskim ogrodzie.

- W zielonej hali bioróżnorodności kulony wysiadują, więc może uda nam się i doczekamy małych kulonów. Na wolierze zewnętrznej hełmiatka doczeka się piskląt jutro lub pojutrze. Słowik chiński jest dla nas niespodzianką i wielką zagadką, bo nie wiemy, czy to wszystko powiedzie się. Z trzech wysiadywanych jaj już jedno pisklę przyszło dziś na świat. Może będzie ich więcej.

Nie tylko ptaki złożyły jaja w ostatnim czasie.

- Żaby składają skrzek, a dokładniej nasze drzewołazy. Od lutego i marca one kładą jaja do specjalnych szalek, które są umieszczone pod skorupami orzechów kokosowych. Można zaobserwować ich ciekawy taniec, bo one wystukują palcami rytm, jak gdybyśmy wystukiwali coś na blacie stołu.

Piotr Domaszewski dodaje, że owady takie jak szarańcza wędrowna i świerszcze też składają tysiące jaj. Trzeba dbać o te owady, bo służą za karmę dla ptaków i wielu innych zwierząt.
Piotr Domaszewski 1
Piotr Domaszewski 2

Kultura i rozrywka

2019-05-26, godz. 10:55 Dwa Teatry w Sopocie. Święto teatru radiowego i telewizyjnego Trwa Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej 'Dwa Teatry' w Sopocie. Publiczność festiwalowa gromadzi się w sopockim Multikinie, gdzie prezentowa ... » więcej 2019-05-25, godz. 17:58 Pasja, tradycja, hołd dla lasu. 24. Festiwal Sygnalistów Myśliwskich w Tułowicach Ponad 60 solistów i zespołów bierze udział w 24. Festiwalu Sygnalistów Myśliwskich w Tułowicach. Muzycy amatorzy prezentują sygnały towarzyszące polowaniom. C ... » więcej 2019-05-25, godz. 12:26 Niezwykłe fotografie w muzycznej oprawie [ZDJĘCIA] Fotografie artystyczne dwóch opolskich tworców możemy oglądać na wystawie zatytułowanej '23 majowe' w byłym kościółku ewangelickim w Prószkowie. Swoje prace p ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:55 Rozpoczęły się Dni Nysy. Do niedzieli na scenie będzie można zobaczyć Blue Cafe, Dodę, Golec uOrkiestrę, czy Piersi Nysa świętuje. Od dziś (24.05), przez trzy dni trwać będzie 26. edycja dni miasta. » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 Podróżnicy odwiedzą w najbliższy weekend Głogówek 13. Spotkania Znajomych Podróżników rozpoczną się dziś (24.05) w domu kultury w Głogówku. To dwa dni pełne ciekawych prelekcji podróżniczych gości z całej Pol ... » więcej 2019-05-24, godz. 11:00 Koncert z okazji Dnia Matki w męskim wykonaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (24.05) na koncert z okazji Dnia Matki. W sali konferencyjnej wystąpi zespół Metronom. » więcej 2019-05-24, godz. 08:45 Klasyczne i futurystyczne dźwięki wypełniły legendarne Studio M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Tym razem w ramach czwartkowych koncertów w naszej rozgłośni zagrał zespół Vaiyo. Sześcioosobowa grupa oscyluje wokół twórczości neo-klasycznej muzyki instrum ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »