Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-09, 11:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne. Na początek: "Garbus" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego

"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reż. Marka Fiedora [fot. archiwum teatru]
"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reż. Marka Fiedora [fot. archiwum teatru]
Dziś (09.04) rozpoczynają się 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne. W konkursie głównym zobaczymy siedem spektakli. Są to przedstawienia, które znalazły się w finale ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa".
- Jest mi niezmiernie miło, że ta inicjatywa połączenia siły narodziła się trzy lata temu - mówi Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego. - To połączenie Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dzieł Literatury Dawnej "Klasyka Żywa", który Instytut Teatralny prowadzi w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedynego tego typu festiwalu, który jest w Polsce, a jego tematem i przedmiotem jest właśnie klasyka - dodaje.

"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego to pierwszy spektakl konkursowy 44. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Reżyserem przedstawienia i autorem scenografii jest Marek Fiedor.

Dramat Sławomira Mrożka z 1975 roku opowiada o rozpadzie więzi między ludźmi i światem dookoła nich. Wśród bohaterów mamy Barona i Baronowa, których małżeński kryzys widoczny jest gołym okiem. Kolejna para to Onek i Onka - wzięty prawnik i malarka grają przed światem zgodną parę. Wśród tych postaci pojawia się także małomówny i nietowarzyski Student.

Produkcja wrocławskiego teatru to dziesiąta realizacja tego przedstawienia na polskiej scenie. Twórca spektaklu Marek Fiedor zwraca uwagę, że fabuła koncentruje się wokół wątków manipulacji i stosunku do obcego. - Cała sztuka opowiada jak manipulacja staje się całym sensem działań i istotą życia Barona - zaznacza reżyser.

Pokaz spektaklu rozpocznie się o godz. 19:00 na Dużej Scenie.

Konfrontacje teatralne to też liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle poza konkursem oraz spacer teatralny ulicami Opola.

Wydarzenie potrwa do niedzieli (14.04). Radio Opole jest patronem medialnym.
Dorota Buchwald

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »