Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-09, 11:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne. Na początek: "Garbus" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego

"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reż. Marka Fiedora [fot. archiwum teatru]
"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reż. Marka Fiedora [fot. archiwum teatru]
Dziś (09.04) rozpoczynają się 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne. W konkursie głównym zobaczymy siedem spektakli. Są to przedstawienia, które znalazły się w finale ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa".
- Jest mi niezmiernie miło, że ta inicjatywa połączenia siły narodziła się trzy lata temu - mówi Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego. - To połączenie Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dzieł Literatury Dawnej "Klasyka Żywa", który Instytut Teatralny prowadzi w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedynego tego typu festiwalu, który jest w Polsce, a jego tematem i przedmiotem jest właśnie klasyka - dodaje.

"Garbus" Sławomira Mrożka Wrocławskiego Teatru Współczesnego to pierwszy spektakl konkursowy 44. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Reżyserem przedstawienia i autorem scenografii jest Marek Fiedor.

Dramat Sławomira Mrożka z 1975 roku opowiada o rozpadzie więzi między ludźmi i światem dookoła nich. Wśród bohaterów mamy Barona i Baronowa, których małżeński kryzys widoczny jest gołym okiem. Kolejna para to Onek i Onka - wzięty prawnik i malarka grają przed światem zgodną parę. Wśród tych postaci pojawia się także małomówny i nietowarzyski Student.

Produkcja wrocławskiego teatru to dziesiąta realizacja tego przedstawienia na polskiej scenie. Twórca spektaklu Marek Fiedor zwraca uwagę, że fabuła koncentruje się wokół wątków manipulacji i stosunku do obcego. - Cała sztuka opowiada jak manipulacja staje się całym sensem działań i istotą życia Barona - zaznacza reżyser.

Pokaz spektaklu rozpocznie się o godz. 19:00 na Dużej Scenie.

Konfrontacje teatralne to też liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle poza konkursem oraz spacer teatralny ulicami Opola.

Wydarzenie potrwa do niedzieli (14.04). Radio Opole jest patronem medialnym.
Dorota Buchwald

Kultura i rozrywka

2019-05-25, godz. 12:26 Niezwykłe fotografie w muzycznej oprawie [ZDJĘCIA] Fotografie artystyczne dwóch opolskich tworców możemy oglądać na wystawie zatytułowanej '23 majowe' w byłym kościółku ewangelickim w Prószkowie. Swoje prace p ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:55 Rozpoczęły się Dni Nysy. Do niedzieli na scenie będzie można zobaczyć Blue Cafe, Dodę, Golec uOrkiestrę, czy Piersi Nysa świętuje. Od dziś (24.05), przez trzy dni trwać będzie 26. edycja dni miasta. » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 Podróżnicy odwiedzą w najbliższy weekend Głogówek 13. Spotkania Znajomych Podróżników rozpoczną się dziś (24.05) w domu kultury w Głogówku. To dwa dni pełne ciekawych prelekcji podróżniczych gości z całej Pol ... » więcej 2019-05-24, godz. 11:00 Koncert z okazji Dnia Matki w męskim wykonaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (24.05) na koncert z okazji Dnia Matki. W sali konferencyjnej wystąpi zespół Metronom. » więcej 2019-05-24, godz. 08:45 Klasyczne i futurystyczne dźwięki wypełniły legendarne Studio M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Tym razem w ramach czwartkowych koncertów w naszej rozgłośni zagrał zespół Vaiyo. Sześcioosobowa grupa oscyluje wokół twórczości neo-klasycznej muzyki instrum ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »