Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-05, 14:30 Autor: Mariusz Majeran

Opolski Plastyczniak rozpoczął obchody 60-lecia [ZDJĘCIA]

60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im.Jana Cybisa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im.Jana Cybisa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Zespół Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu obchodzi w tym roku swój jubileusz. 60 lat temu szkoła rozpoczęła działalność w Opolu. Z tej okazji w Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest od dzisiaj (05.04) wystawa prac 86 artystów związanych z placówką.
Na wernisaż przyjechali absolwenci szkoły z całego świata. Możemy zobaczyć prace wykonane różnymi technikami.

- Cieszę się, że mogliśmy pokazać w galerii tak duży przekrój - mówi dyrektorka szkoły Małgorzata Wojtanowska. - Szkoła wykształciła 1000 osób. Bo tak jest, jak się policzy od 1959 roku. Myślę, że zachowaliśmy tego ducha i to jest chyba najistotniejsze. Nawet ostatnio ktoś tam wszedł i mówi, że zupełnie inaczej się czuje w tym budynku, a nie jak w szkole, absolutnie. Jakaś aura tam jest i myślę, że to jest chyba najważniejsze, a to trwa 60 lat.

Podczas wernisażu brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis został uhonorowany profesor Marian Szczerba, który pracował w placówce od samego początku i wykształcił wiele pokoleń artystów.

- Nie kryję wzruszenia, bo to ważny dla mnie dzień - podkreśla artysta. - Dzisiaj jest wyjątkowy dzień, naprawdę. Pierwszy raz zobaczyłem taki tłum wpatrzony we mnie, uśmiechają się, coś do mnie mówią. Jestem tak wzruszony. Ja nie wierzę, że to wszystko przed chwilą się działo. Tyle różnych wrażeń, aż za dużo na jeden wieczór.

Wystawa zatytułowana "Pokolenia" będzie dostępna dla zwiedzających do 5 maja. Opolski Plastyczniak zapowiada jeszcze uroczystości jubileuszowe w swojej placówce w maju.
Małgorzata Wojtanowska
Marian Szczerba

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »