Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-30, 17:58 Autor: Dorota Kłonowska

W poszukiwaniu „śląskości Śląska”. Nyskie muzeum zaprasza na wystawę

Fot.Dorota Kłonowska
Fot.Dorota Kłonowska
Strój z okolic Nysy [Fot.Dorota Kłonowska]
Strój z okolic Nysy [Fot.Dorota Kłonowska]
Na pierwszym planie prof. Tomasz Przerwa [Fot.Dorota Kłonowska]
Na pierwszym planie prof. Tomasz Przerwa [Fot.Dorota Kłonowska]
Fot.Dorota Kłonowska]
Fot.Dorota Kłonowska]
"Typowo śląskie!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości" - to motto wystawy, jaka została otwarta w nyskim muzeum. Jest ona efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji, poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska.
Podczas wernisażu wykład wygłosił prof. Tomasz Przerwa z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Szukał "śląskości Śląska, czyli śląskich dylematów”.

- To, co teraz uważamy za rdzeń Śląska, czyli rejon Katowic, do wczesnego średniowiecza w ogóle nie był związany ze Śląskiem. Te poczucia tożsamości, świadomości, to jest coś niezwykle dynamicznego. Tożsamość śląska na Śląsku Górnym, tożsamość śląska na Śląsku Cieszyńskim, tożsamość śląska na Dolnym Śląsku, ulega zmianie. Przecież wiele osób, które przyjechało tu po 45 roku, nie czuło więzi z tym regionem, a już czuje. Pytania, pytania, pytania – konkluduje prof. Tomasz Przerwa.

Komisarzem wystawy jest dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko, a wernisażowi towarzyszył koncert pt. "Pieśni wracają do domu" w wykonaniu zespołu Zaginione Archiwum. Wystawę w nyskim muzeum można zwiedzać od dziś do 15 maja. Więcej na temat tego wydarzenia w poniedziałkowych (1 kwietnia) "Rewirach Kultury".
Tomasz Przerwa

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »