Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-30, 17:58 Autor: Dorota Kłonowska

W poszukiwaniu „śląskości Śląska”. Nyskie muzeum zaprasza na wystawę

Fot.Dorota Kłonowska
Fot.Dorota Kłonowska
Strój z okolic Nysy [Fot.Dorota Kłonowska]
Strój z okolic Nysy [Fot.Dorota Kłonowska]
Na pierwszym planie prof. Tomasz Przerwa [Fot.Dorota Kłonowska]
Na pierwszym planie prof. Tomasz Przerwa [Fot.Dorota Kłonowska]
Fot.Dorota Kłonowska]
Fot.Dorota Kłonowska]
"Typowo śląskie!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości" - to motto wystawy, jaka została otwarta w nyskim muzeum. Jest ona efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji, poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska.
Podczas wernisażu wykład wygłosił prof. Tomasz Przerwa z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Szukał "śląskości Śląska, czyli śląskich dylematów”.

- To, co teraz uważamy za rdzeń Śląska, czyli rejon Katowic, do wczesnego średniowiecza w ogóle nie był związany ze Śląskiem. Te poczucia tożsamości, świadomości, to jest coś niezwykle dynamicznego. Tożsamość śląska na Śląsku Górnym, tożsamość śląska na Śląsku Cieszyńskim, tożsamość śląska na Dolnym Śląsku, ulega zmianie. Przecież wiele osób, które przyjechało tu po 45 roku, nie czuło więzi z tym regionem, a już czuje. Pytania, pytania, pytania – konkluduje prof. Tomasz Przerwa.

Komisarzem wystawy jest dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko, a wernisażowi towarzyszył koncert pt. "Pieśni wracają do domu" w wykonaniu zespołu Zaginione Archiwum. Wystawę w nyskim muzeum można zwiedzać od dziś do 15 maja. Więcej na temat tego wydarzenia w poniedziałkowych (1 kwietnia) "Rewirach Kultury".
Tomasz Przerwa

Kultura i rozrywka

2020-05-27, godz. 22:00 PSM w Opolu przedłuża nabór na nowy rok szkolny. Zapisy do niedzieli Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu przedłuża termin naboru na nowy rok szkolny 2020/2021. Zapisy do PSM I stopnia w cyklu 4-letnim dla kandydatów pomiędzy 8 a 16… » więcej 2020-05-27, godz. 18:00 Aplikacja dla niewidomych oprowadzi po skansenie w Opolu-Bierkowicach Muzeum Wsi Opolskiej od ubiegłego roku realizuje projekt 'Sensoryczna wieś opolska - gość z dysfunkcją wzroku w muzeum'. Projekt jest realizowany wraz z Fundacją… » więcej 2020-05-27, godz. 13:00 W Pokoju powstaną drzewa dialogu i dobrej woli W ramach projektu EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pokoju będzie realizował pomysł zatytułowany 'Drzewo… » więcej 2020-05-26, godz. 10:49 Amatorzy robienia zdjęć mogą przygotowywać się do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Trzy kategorie Znane są szczegóły XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Miejski Dom Kultury ogłosił trzy kategorie: 'Geometrycznie', 'Selfie' i 'Olesno przez okno'. » więcej 2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »