Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-30, 08:11 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy społecznicy ponownie docenieni. W Opolu po raz trzeci przyznano nagrody im. Jana Całki

Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Gala Forum Inicjatyw Społecznych [fot. Centrum Dialogu Obywatelskiego]
Alicja Stelmaszczyk "Liderem Społecznym Roku", a za "Pożytek Roku 2018" uznano opolski Festiwal Książki. Taki był werdykt kapituły przyznającej Nagrody im. Jana Całki, ogłoszony podczas Gali Forum Inicjatyw Społecznych w Opolu. W konkursie wyróżniono osoby i instytucje działające na rzecz miasta i jego mieszkańców. Do tegorocznej nagrody nominowano 21 osób i 9 działań, które miały miejsce w 2018 roku.
- Nie spodziewałam się, że będę nominowana, bo to, co robię, robię, bo chcę, czyli działam społecznie, jestem wiceprezesem fundacji i staram się pomagać innym osobom, które są w podobnej sytuacji jak ja, ponieważ jestem osobą niewidomą. Jestem naprawdę mile zaskoczona, to jest wielkie ukoronowanie tego, co robię i duża motywacja, żeby działać dalej - mówi laureatka pierwszej kategorii Alicja Stelmaszczyk, która jest wolontariuszką w Opolskim Oddziale Fundacji Szansa dla Niewidomych, w Środowiskowym Domu Samopomocy i Stowarzyszeniu Rodzin i przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”. Alicja Stelmaszczyk trenuje i bierze udział w zawodach Opolskiego Klubu Sportowo Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Cross Opole w strzelectwie sportowym. Jest też pomysłodawcą i wiceprezesem Fundacji „naKole”.

Festiwal Książki, to inicjatywa podejmowana w Opolu od trzech lat. Do tej pory w Festiwalu wzięło udział około 250 wydawnictw i odbyło się prawie 150 spotkań autorskich. - Myślę, że to nie jest tylko kwestia tego ostatniego roku, ale to jest konsekwencja ostatnich lat, że udało się zorganizować tych kilka edycji. Właśnie dopinamy program, działamy, chcemy, żeby kolejna edycja była jeszcze ciekawsza i jeszcze lepsza, więc jest to dla nas wielki znak zaufania, za co dziękujemy - mówi Natalia Ciecióra z fundacji Fabryka Inspiracji, która wspólnie z Drukarnią Opolgraf organizuje Festiwal Książki. Czwarta odsłona tego wydarzenia rozpocznie się siódmego czerwca.

Laureaci trzeciej edycji konkursu otrzymali po 5 tysięcy złotych oraz pamiątkowe statuetki.
Alicja Stelmaszczyk
Natalia Ciecióra

Kultura i rozrywka

2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej 2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej 2019-09-16, godz. 18:00 Janusz Olejniczak nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej Janusz Olejniczak współautor audycji 'Co słychać?' w Radiu dla Ciebie został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Autor jest także pianistą, laure ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:15 Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA] W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy k ... » więcej 2019-09-15, godz. 17:13 Do Opola zjechali miłośnicy tatuaży z całej Europy [ZDJĘCIA] Ponad 200 artystów, kilka razy tyle uczestników i zwiedzających - opolskie Tatoo Expo, to jedna z większych imprez w południowej Polsce, którą odwiedzają miło ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:10 "Standing ovation" dla Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji festiwalu w Zabrzu! [ZDJĘCIA] Publiczność poderwała się z miejsc, nagradzając gromkimi brawami maestro Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia w 'Adagio' ... » więcej 2019-09-15, godz. 13:41 W pogoni za skarpetkami... "Niedoparki" w OTLiA 'Niedoparki' opanowały Opolski Teatr Lalki i Aktora. Za nami prapremiera spektaklu o małych stworzonkach, które kradną ludziom skarpetki. To opowieść napisana ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:35 Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC - Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Izabela Żbikowska z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »