Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-16, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA]

Premiera Córki powietrza. Sen Balladyny [fot. Mariusz Majeran]
Premiera Córki powietrza. Sen Balladyny [fot. Mariusz Majeran]
Połączenie "Balladyny" Juliusza Słowackiego i "Córki powietrza" Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty Eloy Cichockiej "Córki powietrza. Sen Balladyny".
Scena Modelatornia zamieniła się w świat snu, który śnili artyści, grani przez nich bohaterowie i widzowie.

- Najważniejsze postaci z obu dramatów próbują się przenikać - mówi hiszpański reżyser Ignacio Garcia i dodaje, że dał pewną swobodę aktorom w interpretacji swoich bohaterów. – A pytania, które zadają sobie postaci, są pytaniami o to, jak mogą współżyć ze sobą postaci obu tych dramatów - dodaje.

- Gram "Intuicję" i wcale nie jest to jednoznaczna postać - podkreśla Magdalena Maścianica.

- Naprawdę bardzo trudno było mi się na początku złapać w postać Intuicji, bo nie mogłam znaleźć w niej konsekwencji działania. I dopiero potem, razem z Ignacio i dramaturgami, próbowaliśmy faktycznie znaleźć sposób, nie dość, że porozumiewania, formy, ale tego kim ona tak naprawdę jest dla każdej postaci? Czy dla postaci starszej siostry, która chce objąć władzę, czy młodszej siostry? Czy faktycznie też jestem „Intuicją” całej widowni? I wypowiadam się za nich?

- Długo pracowałem nad swoją postacią – dodaje Michał Kitliński, grający „Hrabiego”.
- Chyba nie potrafię mówić o swojej postaci. Mogę opowiedzieć o tym, jak nad nią pracowałem? Długo i intensywnie, i musiałem sobie znaleźć sposób, jaki kanał otwieram. Jak do tej postaci się dostać. Na całe szczęście dostałem tutaj wielką pomoc od ludzi od ruchu, od choreografii. I postanowiliśmy trochę przez ruch dojść do tej postaci. To jest interesujące dla mnie, bo ja nie jestem tancerzem tylko aktorem.

Przedstawienie powstało we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie. Opolscy widzowie zobaczą sztukę także poza konkursem podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Premiera światowa w lipcu podczas Festival Internacional de Teatro Clasico w Almagro w Hiszpanii.
Ignacio Garcia
Magdalena Maścianica
Michał Kitliński

Kultura i rozrywka

2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-04-16, godz. 12:55 Opole będzie hucznie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Szykuje się wielki koncert przy CWK 15 hitów na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. 4 maja Urząd Miasta Opola wspólnie z urzędem marszałkowskim organizuje koncert przy Centrum Wystawienniczo-Ko ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:42 Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA] Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyst ... » więcej 2019-04-15, godz. 20:00 Rodzinne warsztaty wielkanocne w opolskiej MBP Tradycyjne opolskie kroszonki i bukszpanowe palmy wielkanocne wykonali dziś (15.04) najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »