Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-08, 08:07 Autor: Mariusz Majeran

Do malarstwa Jana Cybisa należy dojrzeć [ZDJĘCIA]

Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Na zakończenie wystawy "Jak Cybis?" Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło w swojej galerii opowiedzieć Opolanom o Janie Cybisie i jego twórczości. Na to spotkanie zaproszono historyków sztuki z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie i z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Chcieliśmy, żeby nasze spotkanie nawiązywało również do ubiegłorocznej wystawy w Warszawie - dodaje dyrektorka opolskiej placówki Monika Ożóg. - Rozmawialiśmy na temat, i samego Cybisa, ale również na temat nagrody im. Cybisa. W skali kraju jest to postać znana. Sama nagroda również jest kojarzona. I też się cieszę, że jest kojarzona z Opolem. Cieszę się, że twórcy, artyści, znawcy z Warszawy też pochylają się nad takim zbiorem, jaki my tutaj mamy.

- Konkurs imienia Jana Cybisa, który organizujemy w naszej placówce cieszy się dużym zainteresowaniem artystów - dodaje Michał Jachuła, historyk sztuki, kurator Zachęty. - Po Cybisie nastąpił bardzo ciekawy rozkwit malarstwa polskiego. Ta wystawa pokazywała między innymi to, że malarstwo polskie jest bardzo ciekawe, oryginalne, że nie odbiega swoją klasą od malarstwa światowego.

Recenzent warszawskiej wystawy i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej MNiSW Juliusz Gałkowski, podkreśla, że nie od razu docenił twórczość Jana Cybisa. - Cybis jest twórcą przede wszystkim wartym nauki, bo Cybis jest twórcą bardzo trudnym i bardzo często pierwsza reakcja jest niechętna. W tym sensie trzeba sobie jasno powiedzieć, że człowiek powinien mieć wyrafinowany gust. Mówiąc krótko, musimy się uczyć, musimy zrozumieć.

Czasowa wystawa zatytułowana "Jak Cybis?" będzie dostępna w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 9 lutego, później Opolanie mogą zwiedzać wystawę stałą prac Jana Cybisa.
Monika Ożóg
Michał Jachuła
Juliusz Gałkowski

Kultura i rozrywka

2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:00 Recital i wystawa w ramach przybliżania kultury francuskiej Biblioteka Obcojęzyczna po raz kolejny zorganizowała Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Były warsztaty dla dzieci, a w czwartek otwarto wyst ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźn ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:34 W Paczkowie nie brakuje poetów. W miejscowej bibliotece zaprezentują swoje dzieła Paczkowska biblioteka zaprasza na obchody Światowego Dnia Poezji. Już jutro (22.03) odbędzie się tam koncert poezji śpiewanej połączony z prezentacją twórczoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:48 O kulinarnych zwyczajach Węgrów rozmawiano w MBP w Opolu Wykład 'Leczo językowe' był drugim punktem obchodów dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można było nie tylko posłucha ... » więcej 2019-03-21, godz. 15:24 29. OFTL: Znamy program tegorocznego festiwalu lalkowego XXIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu rozpocznie się 4 maja i potrwa do 10 maja. Spektakle konkursowe zobaczymy na małej i dużej scenie Opolskich L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »