Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-07, 08:36 Autor: Jacek Pelczar

Malowane emocjami - wernisaż w bibliotece

Stanisław Kmiecik wraz z żoną Moniką [fot. Jacek Pelczar]
Stanisław Kmiecik wraz z żoną Moniką [fot. Jacek Pelczar]
Szkic wykonany przez Kmiecika podczas spotkania [fot. Jacek Pelczar]
Szkic wykonany przez Kmiecika podczas spotkania [fot. Jacek Pelczar]
Stanisław Kmiecik i Izabela Migocz [fot. Jacek Pelczar]
Stanisław Kmiecik i Izabela Migocz [fot. Jacek Pelczar]
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu przyzwyczaiła swoich stałych bywalców do częstych spotkań z ciekawymi gośćmi. Mimo że zazwyczaj związani są oni ze słowem pisanym, to wernisaż obrazów i spotkanie z malarzem Stanisławem Kmiecikiem, również cieszyło się dużą frekwencją.
– Taka jest teraz biblioteka. Biblioteka otwiera się na różne działania. Otwiera się na książkę, na obraz, na słowo, na wszystko. Pomyśleliśmy sobie, że taki okres przedświąteczny, to jest świetny czas na pokazanie czegoś więcej. Czegoś, co jest troszeczkę głębsze – tłumaczy Aleksandra Paniewska, kierownik oddziału MBP.

Wszystkie obrazy jakie można było zobaczyć w Filii nr 5 MBP, wyszły spod pędzla malarzy zrzeszonych przez wydawnictwo AMUN, czyli Artystów Malujących Ustami i Nogami. Stanisław Kmiecik, urodził się bez rąk, ale nie powstrzymało go to przed spełnieniem marzenia o zostaniu uznanym malarzem. Jego prace, których jest około tysiąca, znane są nie tylko w Polsce, ale również za granicą między innymi w Japonii i Australii. On sam jednak nie pozwala, by sława zawróciła mu w głowie.

– Jakbym powiedział, że któryś z obrazów mi się podoba, albo że jestem zadowolony z niego, to to jest samobójstwo artystyczne. Mój obraz najfajniejszy to się dopiero zrobi, dużo przede mną. Właściwie to ja nic nie umiem, tak naprawdę. Mi się wydaje tylko, że coś wiem – mówi Kmiecik.

Wydawnictwo AMUN zrzesza obecnie 25 artystów w Polsce i jest otwarte na przyjmowanie nowych członków. Obrazy ich autorstwa można podziwiać na licznych wystawach, lub na co dzień w internecie.
Aleksandra Paniewska
Stanisław Kmiecik

Kultura i rozrywka

2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »