Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 14:30 Autor: Jacek Pelczar

"Europejczycy" - Muzyczny spektakl na dzień niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu

Koncert "Europejczycy" [fot. Jacek Pelczar]
Koncert "Europejczycy" [fot. Jacek Pelczar]
Koncert "Europejczycy" [fot. Jacek Pelczar]
Koncert "Europejczycy" [fot. Jacek Pelczar]
Bogusław Sobczuk [fot. Jacek Pelczar]
Bogusław Sobczuk [fot. Jacek Pelczar]
Obchody stulecia niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu zakończyły się koncertem "Europejczycy". Wydarzenie ściągnęło do Hali "Azoty" parotysięczny tłum. Muzyczne widowisko skupiało się nie tylko na Polsce i polskości, ale poruszało też szeroko pojęcie narodowości i przynależności.
– Koncert nazywa się dość przewrotnie "Europejczycy". Jest to opowieść o europejskich losach w powiązaniu z losami polskimi. Musimy pamiętać, że 100 lat temu nie tylko my odzyskaliśmy niepodległość, ale również na mapie Europy pojawiły się inne kraje i skończyła pierwsza wojna światowa – mówił Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Domu Kultury "Chemik".

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Bogusław Sobczuk, członek Rady Artystyczno-Programowej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, dyrektor Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W repertuarze znalazły się kompozycje wielkich twórców europejskich, między innymi: Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georgesa Moustaki i Jaromira Nohavicy. Aranżacje zostały wyreżyserowane w sposób, który dawał ujście nie tylko kunsztowi muzycznemu ale także aktorskiemu wykonawców.
Piotr Gabrysz

Kultura i rozrywka

2019-04-26, godz. 13:45 O historii nyskiego teatru rozmawiano w Archiwum Państwowym w Opolu Przed II wojną światową w Nysie powstało wiele spektakli, a tamtejszy teatr miał jedną z największych scen na Śląsku. O bogatej historii i znaczeniu Teatru Ny ... » więcej 2019-04-26, godz. 10:15 Dyplomanci znów opanują scenę Filharmonii Opolskiej Podczas piątkowego (26.04) koncertu najzdolniejsi uczniowie klasy dyplomowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu wystąpią z towarzys ... » więcej 2019-04-25, godz. 21:30 Kenia i Portugalia oczami młodych podróżników Młodzi i ciekawi świata - tym charakteryzują się kilkunastoletni podróżnicy, którzy o swoich przygodach opowiedzieli zgromadzonej w opolskiej bibliotece publi ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:33 Za nami V Opolskie Spotkanie z Przyrodą w MBP Opolanie odkrywali podwodny świat wyspy Bolko i poznali wyniki najnowszych badań dotyczących łabędzi krzykliwych. Za nami V Opolskie Spotkanie z Przyrodą. O p ... » więcej 2019-04-25, godz. 19:30 Muzyka klasyczna znów będzie towarzyszyć kwitnącym azaliom na zamku w Mosznej Rusza XXXV Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Od jutra (26.04) przez kilka kolejnych piątków mury XVII-wiecznego zamku w Mosznej wypełni muzyka klasy ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:00 Niewidomi i słabowidzący "dotknęli sztuki" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Relaksacyjny salon dźwięku stworzyły osoby słabowidzące i niewidome w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach cyklu Dotknij Sztuki z przedmiotów codzien ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:18 Poznaj historię teatru w Nysie - zachęca Archiwum Państwowe w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na spotkanie pt. 'Ślady przeszłości. Krótka historia teatru miejskiego w Nysie'. Dr Małgorzata Blach-Margos z archiwum opo ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:32 Mieszkanka Rozmierzy wydała książkę o lokalnych tradycjach Dawne zwyczaje, śląskie słowa czy opis pieczenia chleba zawarte są w wydanej właśnie książce „Dzieje i tradycje wsi Rozmierz” autorstwa Róży Witoń. Publikacja ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:57 O "Obietnicy" Żylińskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Krzysztof Żyliński, pedagog, reżyser i instruktor teatralny spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, by opowiedzieć o swojej ksią ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »