Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-06, 19:16 Autor: Mariusz Majeran

Zaduszki Literackie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Zaduszki Literackie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Zaduszki Literackie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Zaduszki Literackie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Zaduszki Literackie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Czterech twórców wspominało w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej opolskich poetów i literatów. Zaduszki literackie poświęcone były: Irenie Wyczółkowskiej, Ninie Kracherowej, Henryce Wolnej i Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej.
Opolską poetkę Karolinę Turkiewicz-Suchanowską wspominała także poetka - Elżbieta Lisak-Duda.

- Dwadzieścia minut, na to, żeby wspominać takie barwne osobowości jak Karolina, to jest bardzo, bardzo mało. To była wyjątkowa kobieta. Ona dla Opolszczyzny zrobiła dużo. Na prawdę. Dla środowiska literackiego Opolszczyzny. Zresztą prawdę mówiąc w ramach Nauczycielskiego Klubu Literackiego nie tylko dla Opolszczyzny, bo ona była znana w całej Polsce i wszędzie ceniona. Z jej zdaniem na prawdę warto było się liczyć - podkreśla poetka.

Sylwetkę współpracującej przez wiele lat z naszym radiem Henryki Wolnej przybliżyła wieloletnia dziennikarka radiowa Teresa Zielińska.

- Zgodziłam się na to, żeby opowiedzieć o Heni Wolnej ponieważ poznałam ją w 1974 roku, kiedy przyszłam do radia. Henia wówczas współpracowała z Radiem Opole, z Kazimierzem Kowalskim, a przecież ja też trafiła do Redakcji Literackiej. I od tego czasu właściwie utrzymywałyśmy ścisły kontakt. Ponad trzydzieści lat była dziennikarką, zanim zdecydowała się pisać, i tylko pisać. Zresztą poszła na przymusową emeryturę, ponieważ wszystkie trzy gazety, z którymi współpracowała po powodzi zamknięto - mówi Zielińska.

Pozostałe sylwetki przypomnieli Jan Feussete i Marian Buchowski. Spotkanie zatytułowane "Tyle nam zostało, co w zmilczonym słowie... opolskie poetki i pisarki" prowadził Sławomir Kuźnicki. Wieczór wspomnień piosenkami okrasiła Basia Beuth.

Radio Opole objęło spotkanie patronatem medialnym.
Elżbieta Lisak-Duda
Teresa Zielińska

Kultura i rozrywka

2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej 2020-02-19, godz. 12:30 Adam Kulisz Trio zagra w stolicy naszego regionu To kolejna, czwartkowa propozycja Fundacji Blues Opole i Dworku Artystycznego. Trio tworzą: na kontrabasie Piotr Rożankowski, na perkusji Tomasz Kwiatowski, a… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Komendant "Bury" bohaterem spotkania w MBP w Opolu. "Heroiczne czyny bojowe i kontrowersje" 'Komendant 'Bury' to najpopularniejsza pozycja Instytutu Pamięci Narodowej ubiegłego roku. Jej autor, Michał Ostapiuk spotkał się dziś (18.02) z czytelnikami w… » więcej 2020-02-18, godz. 18:00 Co dalej z domami kultury w Kluczborku? Radni zdecydowali o likwidacji MDK-u, ale potrzeba opinii kuratorium Likwidacja czy połączenie? Rada Powiatu Kluczborskiego przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury, a teraz trwa oczekiwanie na opinię Opolskiego… » więcej 2020-02-17, godz. 20:57 Dominika Słowik, laureatka Paszportu Polityki była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Spotkanie z czytelnikami odbyło się pod hasłem „Zimowla” - to także tytuł najnowszej powieści autorki, która traktuje o historii lat 80. i 90. Wszystko rozgrywa… » więcej 2020-02-17, godz. 12:30 Autor najpopularniejszej książki IPN 2019 Michał Ostapiuk w Opolu Michał Ostapiuk spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. To autor najpopularniejszej książki IPN w 2019 roku. Pozycja pod tytułem 'Komendant Bury'… » więcej 2020-02-17, godz. 10:24 Laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik spotka się z opolanami 'Zimowla' to tytuł drugiej, najnowszej powieści Dominiki Słowik, która spotka się dziś (17.02) z opolanami. W swojej książce zabiera czytelników do niewielkiego… » więcej 2020-02-16, godz. 13:40 Prapremiera w opolskich "lalkach". O Słoniu, Wilku i... Najmniejszym Ziarenku Piasku [ZDJĘCIA] Salwy śmiechy rozbrzmiewały podczas prapremiery w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Aktorzy bawili widzów podczas przedstawienia 'Wielki mi Coś' Marty Guśniowskiej… » więcej 2020-02-15, godz. 14:13 Tango na fotografii w Grodkowie [ZDJĘCIA] Tango jest tematem przewodnim wystawy fotograficznej Janusza Pasiecznego, którą możemy oglądać w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Autor jest związany z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »