Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-12, 20:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Filozoficzny spektakl dla dzieci o poszukiwaniu prawdy

"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książę i prawda" Jean-Claude Carriere w reżyserii Bogusława Kierca - ten spektakl zobaczą widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Premiera w sobotę na dużej scenie.
W pierwszym etapie prac nad spektaklem brały udział dzieci. Reżyser pytał je, czym dla nich jest prawda. - Na przykład dla ośmioletniego chłopca prawdziwa była ostrość kamienia - mówi Kierc. - Dziewczynka trochę starsza od niego powiedziała "pieniądz". Troszkę byłem zaskoczony. Co jest w pieniądzu prawdziwe? Jego "papierkowatość"? Nominał, wartość? Ona mówi, że nie. Prawdziwy jest taki szlaczek, który potwierdza jego prawdziwość. Więc pytam, czy w człowieku coś takiego jest? - zaznacza.

- Wybór tego tekstu wynikał z potrzeby zmierzenia się z tematem prawdy - wyjaśnia reżyser. - Każdy z nas może odpowiedzieć tak, jak św. Augustyn mówił o czasie, że wie, co to jest czas, ale kiedy musi odpowiedzieć, to zaczynają się trudności. My też wiemy, co to jest prawda, ale kiedy zostajemy przyciśnięci do jakiegoś muru czy ściany, to borykamy się z samym pojęciem i z tym, czym jest prawda w nas - dodaje.

Premiera spektaklu "Książę i Prawda" w sobotę (15.09) o godz. 17:00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci od 9. roku życia.
Bogusław Kierc cz. 1
Bogusław Kierc cz. 2

Kultura i rozrywka

2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej 2018-11-16, godz. 16:30 Muzyczna scena należy do młodych. W Grodkowie rusza legendarny festiwal Dziś (16.11) o godzinie 18:00 rozpoczynają się Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Muzyczna Jesień”. To jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Młode ... » więcej 2018-11-16, godz. 15:00 Dzieci pokazały dużą wyobraźnię na pracach zgłoszonych do "Małego Karpika" 2018. Rozdano nagrody Laureaci konkursu rysunkowego 'Mały Karpik' 2018 odebrali nagrody w niemodlińskim ośrodku kultury. Co roku do organizatorów trafia od dwustu do trzystu dzieci ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:30 Saksofony zabrzmią w filharmonii. Standardy muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej Opolscy saksofoniści zagrają w Filharmonii Opolskiej w niedzielę. W Klubie Muzycznym usłyszymy utwory zagrane na cztery saksofony z towarzyszeniem perkusji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »