Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-12, 20:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Filozoficzny spektakl dla dzieci o poszukiwaniu prawdy

"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książe i Prawda" w OTLiA [fot. Grzegorz Gajos]
"Książę i prawda" Jean-Claude Carriere w reżyserii Bogusława Kierca - ten spektakl zobaczą widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Premiera w sobotę na dużej scenie.
W pierwszym etapie prac nad spektaklem brały udział dzieci. Reżyser pytał je, czym dla nich jest prawda. - Na przykład dla ośmioletniego chłopca prawdziwa była ostrość kamienia - mówi Kierc. - Dziewczynka trochę starsza od niego powiedziała "pieniądz". Troszkę byłem zaskoczony. Co jest w pieniądzu prawdziwe? Jego "papierkowatość"? Nominał, wartość? Ona mówi, że nie. Prawdziwy jest taki szlaczek, który potwierdza jego prawdziwość. Więc pytam, czy w człowieku coś takiego jest? - zaznacza.

- Wybór tego tekstu wynikał z potrzeby zmierzenia się z tematem prawdy - wyjaśnia reżyser. - Każdy z nas może odpowiedzieć tak, jak św. Augustyn mówił o czasie, że wie, co to jest czas, ale kiedy musi odpowiedzieć, to zaczynają się trudności. My też wiemy, co to jest prawda, ale kiedy zostajemy przyciśnięci do jakiegoś muru czy ściany, to borykamy się z samym pojęciem i z tym, czym jest prawda w nas - dodaje.

Premiera spektaklu "Książę i Prawda" w sobotę (15.09) o godz. 17:00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci od 9. roku życia.
Bogusław Kierc cz. 1
Bogusław Kierc cz. 2

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 12:15 Po gorącej dyskusji mieszkańcy Zakrzowa i Dąbrówki mają koncepcję miejsca spotkań nad stawem Mieszkańcy Zakrzowa wybrali koncepcję zagospodarowania stawu w centrum wsi. To jeden z nielicznych 'dzikich' akwenów w gminie Gogolin. » więcej 2018-09-19, godz. 10:30 Głuchołaskie i czeskie dzieci wspólnie stworzyły książkę o Orderze Uśmiechu Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę, która jest poświęcona Orderowi Uśmiechu. To międzynarodowe odznac ... » więcej 2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »