Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-23, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

Uhonorują poetkę i tekściarkę. Agnieszka Osiecka będzie patronką Ośrodka Kultury w Niemodlinie

Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Ewelina Laxy]
Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Ewelina Laxy]
Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Ewelina Laxy]
Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Ewelina Laxy]
Oficjalnie placówka przyjmie imię poetki od nowego roku. Wybór patrona jest nieprzypadkowy - ośrodek jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Oceany".
- Popularyzujemy jej twórczość od lat, to najlepszy patron, jakiego możemy mieć - mówi Katarzyna Paszula, dyrektor niemodlińskiego ośrodka kultury. - Chcemy, żeby nasz ośrodek kultury kojarzył się z piosenką, z dobrą piosenką, piosenką z wartościowym tekstem. I tak też będzie. Nasi wychowankowie śpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej. Jesteśmy rozpoznawalni poprzez ten repertuar, który realizujemy z naszymi wychowankami na zajęciach.

Dyrekcja ośrodka w sprawie nadania imienia placówce kontaktowała się z córką poetki, Agatą Passent.

- W odpowiedzi na nasze pismo intencyjne Agata Passent napisała, że najwyższy czas, żeby ten Ośrodek Kultury w Niemodlinie w końcu to imię przyjął, bo, jak wiemy, w Niemodlinie istniało gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej, gdzie ten festiwal twórczości "Oceany" miał swoje korzenie. Po likwidacji gimnazjum inicjatywę przejął ośrodek kultury i jak najbardziej pielęgnujemy ten stan - dodaje Katarzyna Paszula.

Agnieszka Osiecka była autorką tekstów takich piosenek jak: "Małgośka", Niech żyje bal" czy "Zielono mi".
Katarzyna Paszula 1
Katarzyna Paszula 2

Kultura i rozrywka

2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej 2019-12-06, godz. 10:15 Poetycki debiut na finale 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Elżbieta Olak wystąpiła w czwartek (05.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentując swój debiutancki tom poezji 'Otulina'. Spotkanie z autorką, która na… » więcej 2019-12-06, godz. 08:00 Wrocławski zespół EKHTO zaczarował elektroniką Studio M im. SBB [ZDJĘCIA] Grupa wystąpiła w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Zespół, który czerpie inspiracje z muzyki lat 80. ubiegłego wieku zaprezentował oryginalne elektroniczne… » więcej 2019-12-05, godz. 22:00 Polska - Niemcy: gospodarka, polityka, kultura - jak ze sobą współpracujemy, co o sobie wiemy? [ZDJĘCIA] Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zaprosili do dyskusji mieszkańców naszego regionu. Organizatorzy chcieli się dowiedzieć… » więcej 2019-12-05, godz. 19:30 W Nysie rozmawiano o wybitnych osobach pochodzących z pogranicza. "Warto podtrzymywać tę pamięć" Wybitne osobowości pogranicza polsko-czeskiego były tematem dzisiejszej (05.12) międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez nyską uczelnię we współpracy z… » więcej 2019-12-05, godz. 16:00 Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik - miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie… » więcej 2019-12-05, godz. 09:15 Literatura "wysokich lotów" tematem przedostatniego spotkania 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Publikacje wydane w ramach serii 'Literatura i egzystencja', a dotyczące twórczości Julii Hartwig, Czesława Miłosza i Andrzeja Stasiuka, były punktem wyjścia do… » więcej 2019-12-04, godz. 09:00 Opolska Jesień Literacka: kobiecość, szczęście i partnerstwo we współczesnej kulturze [ZDJĘCIA] Potrzeby i wyzwania w życiu współczesnych kobiet, ale też relacje między kobietami i budowanie zdrowych relacji partnerskich w związku - to tematy, jakie poruszyły… » więcej 2019-12-03, godz. 17:30 "Możemy i jednakowo musimy być traktowani". Za nami 10. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych… Tym razem motywem przewodnim były akcenty ludowe i gwara śląska. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się jubileuszowy 10. Festiwal Polskiej Piosenki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »