Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-13, 14:15 Autor: Wiktoria Palarczyk

Żywa lekcja historii w Piątkowicach. Żniwiarze zmierzą się ze sobą w turnieju "Złotej Kosy"

14. Złota Kosa w Piątkowicach [fot. Piotr Wrona]
14. Złota Kosa w Piątkowicach [fot. Piotr Wrona]
Będą żąć, kosić i młócić. Żniwiarze w tradycyjny strojach, wyposażeni w kosy, sierpy i cepy już po raz 18. zmierzą się w turnieju „Złotej Kosy”, który co roku do Piątkowic ściąga tłumy nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Uczestnicy będą mogli się sprawdzić w czterech konkurencjach: żęcia sierpem, koszenia kosą, młócenia cepem i klepania kos, a wszystko to przy biesiadach żniwnych. Po wysiłku będzie czas na skosztowanie prawdziwych wiejskich przysmaków, takich jak maślanka, czy chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

- To żywa lekcja historii - mówi Grzegorz Fornalik, koordynator zawodów „Złota Kosa”. - Połowa publiczności, pomijając zawodników, miała do czynienia przynajmniej z niektórymi z tych narzędzi. Chodzi o sierp, kosę i cep. Generalnie są to pokolenia przedwojenne, gdzie jeszcze to narzędzie było używane. Piątkowice to rdzenna miejscowość niemiecka, ten postęp technologiczny był zupełnie inny. Wszyscy repatrianci z tych naszych województw wschodnich, oni zdecydowanie dłużej używali tego narzędzia - dodaje Fornalik.

Turniej żniwowania metodami tradycyjnymi w Piątkowicach rozpoczyna się w sobotę (14.07) o godzinie 13.00 na boisku sportowym w centrum wsi. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Grzegorz Fornalik

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej 2018-09-19, godz. 12:15 Po gorącej dyskusji mieszkańcy Zakrzowa i Dąbrówki mają koncepcję miejsca spotkań nad stawem Mieszkańcy Zakrzowa wybrali koncepcję zagospodarowania stawu w centrum wsi. To jeden z nielicznych 'dzikich' akwenów w gminie Gogolin. » więcej 2018-09-19, godz. 10:30 Głuchołaskie i czeskie dzieci wspólnie stworzyły książkę o Orderze Uśmiechu Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę, która jest poświęcona Orderowi Uśmiechu. To międzynarodowe odznac ... » więcej 2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »