Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-13, 14:15 Autor: Wiktoria Palarczyk

Żywa lekcja historii w Piątkowicach. Żniwiarze zmierzą się ze sobą w turnieju "Złotej Kosy"

14. Złota Kosa w Piątkowicach [fot. Piotr Wrona]
14. Złota Kosa w Piątkowicach [fot. Piotr Wrona]
Będą żąć, kosić i młócić. Żniwiarze w tradycyjny strojach, wyposażeni w kosy, sierpy i cepy już po raz 18. zmierzą się w turnieju „Złotej Kosy”, który co roku do Piątkowic ściąga tłumy nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Uczestnicy będą mogli się sprawdzić w czterech konkurencjach: żęcia sierpem, koszenia kosą, młócenia cepem i klepania kos, a wszystko to przy biesiadach żniwnych. Po wysiłku będzie czas na skosztowanie prawdziwych wiejskich przysmaków, takich jak maślanka, czy chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

- To żywa lekcja historii - mówi Grzegorz Fornalik, koordynator zawodów „Złota Kosa”. - Połowa publiczności, pomijając zawodników, miała do czynienia przynajmniej z niektórymi z tych narzędzi. Chodzi o sierp, kosę i cep. Generalnie są to pokolenia przedwojenne, gdzie jeszcze to narzędzie było używane. Piątkowice to rdzenna miejscowość niemiecka, ten postęp technologiczny był zupełnie inny. Wszyscy repatrianci z tych naszych województw wschodnich, oni zdecydowanie dłużej używali tego narzędzia - dodaje Fornalik.

Turniej żniwowania metodami tradycyjnymi w Piątkowicach rozpoczyna się w sobotę (14.07) o godzinie 13.00 na boisku sportowym w centrum wsi. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Grzegorz Fornalik

Kultura i rozrywka

2018-11-19, godz. 19:17 Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA] Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań. » więcej 2018-11-19, godz. 17:56 Historia opolskiej piłki ręcznej spisana w książce Czterech autorów przez cztery lata zbierało materiały do książki 'Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana'. » więcej 2018-11-19, godz. 12:51 "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" - do piątku MBP czeka na eseje 'Podróże z Andrzejem Stasiukiem' - taki jest tytuł XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przypomina, że termin składania p ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »