Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-21, 18:15 Autor: Jarosław Górski

"Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki

Promocja książki "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały" [Fot. Jarosław Górski]
Promocja książki "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały" [Fot. Jarosław Górski]
Publikację zbiorową pod tytułem "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały" promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęli się dr Ksawery Jasiak, prof. dr hab. Krzysztof Kawalec i dr Piotr Stanek.
Autorzy opisują historię Śląska Opolskiego przez pryzmat II wojny światowej i jej skutków dla ludności Śląska.

Dr Piotr Stanek mówi, co różniło Śląsk, od innych regionów Polski.

- Kluczowy jest tutaj rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na teren, który przed wojną, przed rozpoczęciem II wojny światowej był obszarem starej III Rzeszy Niemieckiej. Mamy inne stosunki ludnościowe, inne stosunki państwowe, inne stosunki gospodarcze. Te zjawiska, które były wcześniej już widoczne, kiedy przetaczał się front i Armia Czerwona. Czyli gwałty, rabieże i inne negatywne. Górny Śląsk, czy generalnie Śląsk jest tutaj historycznie odmiennym rejonem.

- Część książki to są teksty powstałe, na podstawie relacji mieszkańców zarówno Śląska Górnego jak i Opolszczyzny - dodaje prof. Krzysztof Kawalec z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentujący jednocześnie Instytut Pamięci Narodowej.

Książka zawiera 14 publikacji różnych autorów oraz artykuły-wspomnienia.
dr Piotr Stanek, prof. Krzysztof Kawalec

Kultura i rozrywka

2018-11-19, godz. 19:17 Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA] Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań. » więcej 2018-11-19, godz. 17:56 Historia opolskiej piłki ręcznej spisana w książce Czterech autorów przez cztery lata zbierało materiały do książki 'Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana'. » więcej 2018-11-19, godz. 12:51 "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" - do piątku MBP czeka na eseje 'Podróże z Andrzejem Stasiukiem' - taki jest tytuł XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przypomina, że termin składania p ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »