Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-03-03, 20:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Chcieli posłuchać wspomnień z powodzi tysiąclecia. Casting w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Casting w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Casting w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Casting w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Casting w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zorganizował dzisiaj (03.03) casting dla opolan. Poszukiwano ludzi, którzy chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z powodzią tysiąclecia. Na podstawie tych opowieści artyści stworzą spektakl, który zostanie wystawiony w opolskim teatrze.
- Szukam głównie wątków mówiących o tym, jak ludzie poradzili sobie z tą traumą - mówi reżyserka Elżbieta Depta. - Interesuje mnie też jak radzili sobie w takiej bardzo niecodziennej sytuacji, gdy ich świat został przewrócony do góry nogami. Jak wówczas ludzie jako społeczność reorganizują się? Szukam też takich smaczków, absurdów rzeczywistości jak na przykład z opowieści pewnego pana wyłowiona z wody świnia, która zamieszkała w jednym z bloków - dodaje.

Ewa Drop, mieszkanka Dobrzenia Wielkiego, wzięła udział w castingu. Jak podkreśla to tragiczne wydarzenie, jakim była powódź tysiąclecia, wpłynęło na integrację lokalnej społeczności.

- Jeden z rolników dobrzeńskich na łamach "Głosu Dobrzenia" opisując powódź w pierwszą rocznicę wyraził po śląsku w piękny sposób podziękowanie dla wszystkich, którzy pomagali, a szczególnie dla mieszkańców osiedla Energetyk - mówi pani Ewa, która na casting przyniosła skserowany artykuł. - Napisał wówczas: "Do tej pory myśleliśmy, że wyście obcy, a wyście jednak swoi, bardziej swoi niż inni, bo to wyście otworzyli nam swoje domy, wyście się podzielili tym, co mieliście w swoich szafach, lodówkach (...)" - cytowała.

Spektakl dotyczący powodzi zostanie zrealizowany na scenie Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w ramach rozstrzygnięcia konkursu dla młodych twórców. To już drugie przestawienie, które zostanie zrealizowane w ten sposób. Wcześniej w ramach konkursu "Modelatornia" wystawiono "Zakonnice odchodzą po cichu" w reż. Darii Kopiec na podstawie reportażu Marty Abramowicz.
Elżbieta Depta
Ewa Drop

Kultura i rozrywka

2020-07-05, godz. 11:58 "Ekowakacje" w MBP w Kędzierzynie-Koźlu zaprzyjaźnią z przyrodą i zachęcą do proekologicznych postaw Zajęcia edukacyjno-plastyczne i warsztaty literackie z makulaturą, bioróżnorodnością i recyklingiem w tle. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-04, godz. 17:00 Dla dużych i małych. W Komprachcicach nauczą, jak zrobić profesjonalne latawce Nieco o nich zapomnieliśmy i coraz rzadziej pojawiają się na naszym niebie, ale będzie można te braki nadrobić. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcice organizuje… » więcej 2020-07-04, godz. 12:00 Są jeszcze wolne miejsca na zajęcia w Muzealnej Akademii Odkrywców organizowanej przez Muzeum Ziemi Kozielskiej Archeologiczne zagadki czy zgłębianie wiedzy o twierdzach i zamkach to tylko niektóre z atrakcji, jakie Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało w czasie wakacji… » więcej 2020-07-03, godz. 15:15 Kino Bajka w Kluczborku rusza z seansami plenerowymi. Sobotni wieczór z komedią romantyczną, ale w rygorze sanitarnym Rusza kino plenerowe w Kluczborku. Jutro (04.07) wieczorem Kino Bajka pokaże komedię romantyczną 'Rozumiemy się bez słów' na przebudowanym terenie po byłej fabryce… » więcej 2020-07-03, godz. 12:00 57. KFPP: Ruszyły eliminacje do Debiutów i Premier tegorocznego festiwalu Tradycyjnie od wielu lat Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza wykonawców z całej Polski do wzięcia udziału w opolskich eliminacjach do koncertu… » więcej 2020-07-03, godz. 12:00 Kino Helios w Opolu otwiera swoje sale Po blisko czterech miesiącach przerwy działające w Opolu Kino Helios otwiera swoje sale dla widzów. Wszystkie seanse odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego… » więcej 2020-07-02, godz. 16:15 Wakacje w MBP w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dzieci i młodzież do spędzenia wakacji w sieci. Tym razem nie odbędą się stacjonarne zajęcia, ale pracownicy biblioteki… » więcej 2020-07-02, godz. 14:00 Nauczyciele z Opola nagrali piosenkę dla uczniów Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej 'Nasza Szkoła' w Opolu nagrali piosenkę dla uczniów i stworzyli do niej teledysk. Piosenka ma być podziękowaniem za… » więcej 2020-07-02, godz. 11:10 Zmarł Bogusław Żurakowski W wieku 81 lat zmarł w szpitalu w Krakowie Bogusław Żurakowski, poeta, literaturoznawca, aksjolog, pedagog, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, wcześniej wykładowca… » więcej 2020-07-02, godz. 08:30 Zespół EABS skończył nagrywać kolejną płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kilka lat temu wrocławska grupa zarejestrowała u nas już swoje kawałki, tyle, że na szpulowych taśmach. Tym razem na najnowszym krążku pojawią się zabawy różnymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »