Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-21, 15:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Oprócz debaty prezentowali się także młodzi laureaci konkursów piosenki i recytacji. Zorganizowano również quiz wiedzy o języku.

- To wydarzenie to odpowiedź na hucznie obchodzony na naszym kontynencie Europejski Dzień Języków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - My od lat zajmujemy się tematyką języka ojczystego. W tym przypadku skupiamy się na tych językach, które występują w województwie opolskim, a więc języku polskim, naturalnie jest to gwara śląska i język niemiecki, który wynika z tego, że mamy największą Mniejszość Niemiecką na Opolszczyźnie. Dwa lata temu mieliśmy język rosyjski jako dodatkowy język. Staramy się, aby te użytkowe języki, które słyszmy na ulicy, aby to o nich rozmawiać w czasie konferencji - dodaje.

W konkursie dotyczącym języka polskiego trzecie miejsce zajęła Milena Chimiak z Publicznego Technikum nr 6 w Opolu. - W sumie liczył się czas, drobna wiedza, pytania były nawet łatwe, dotyczyły ogólnie języka, ortografii, czasowników itd. - mówiła Milena.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zorganizowano spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
Lesław Tomczak
Milena Chimiak

Kultura i rozrywka

2018-10-19, godz. 10:45 Rusza festiwal filmowy "Publicystyka" w Kędzierzynie-Koźlu. To już 25. edycja święta kina niezależnego W kinie Chemik w Kędzierzynie-Koźlu rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia. W tym roku wpłynęło nań 165 filmów z 31 krajów ... » więcej 2018-10-19, godz. 10:01 Rodzimy akcent na rozpoczęcie Drum Festu. Jerzy Piotrowski w znakomitej formie Jerzy Piotrowski i jego zespół P.A.R.K. z przytupem rozpoczęli dzisiaj [18.10] 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Perkusista legendarnego SBB zagrał w Pań ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:02 Eksperymentatorzy poszukiwani! Rusza III konkurs Modelatornia dla twórców teatru Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ogłosił trzeci Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia. Ma on służyć poszukiwaniom nowego języka scenicznego i formy. ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:40 Aquiles Priester Band ćwiczy w Radiu Opole. Przed nimi 3 koncerty W Studium M im. SBB w Radiu Opole trwają próby Aquiles Priester Band. Grupa gości w Polsce w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu 'Drum Fest'. Wystąpi w piąt ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:00 Powódź i wspomnienia opolan. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Spektakl 'Moją ulicą płynie rzeka' Elżbiety Depty i Adriana Szafrańskiego zobaczą widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przedstawienie opowiada o powodzi t ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:15 Rusza 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. "Tu rodzą się i występują gwiazdy" Koncert zespołu 'P.A.R.K.' Jerzego Piotrowskiego - perkusisty legendarnego zespołu SBB - zainauguruje 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Rozpocznie się dz ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:44 Na początek filmy. W Opolu rozpoczął się Festiwal Gór Pokazami trzech filmów zainaugurowano 7. edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Na ekranie można było oglądać dokumenty o tragarzach działających w Wysokich Tatrach ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:58 Tegoroczny Najazd Poetów rozpoczęty Międzynarodowe Forum Literackie i XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu otwarte spotkaniem literackim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w O ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:55 Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zo ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 W Opolu będzie kręcony film fabularny. Historia wysadzenia auli WSP Początek filmu będzie nawiązaniem do historii wysadzenia auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w 1971 roku. Autorzy filmu poszukują statystów do filmu zat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »