Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-21, 15:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Oprócz debaty prezentowali się także młodzi laureaci konkursów piosenki i recytacji. Zorganizowano również quiz wiedzy o języku.

- To wydarzenie to odpowiedź na hucznie obchodzony na naszym kontynencie Europejski Dzień Języków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - My od lat zajmujemy się tematyką języka ojczystego. W tym przypadku skupiamy się na tych językach, które występują w województwie opolskim, a więc języku polskim, naturalnie jest to gwara śląska i język niemiecki, który wynika z tego, że mamy największą Mniejszość Niemiecką na Opolszczyźnie. Dwa lata temu mieliśmy język rosyjski jako dodatkowy język. Staramy się, aby te użytkowe języki, które słyszmy na ulicy, aby to o nich rozmawiać w czasie konferencji - dodaje.

W konkursie dotyczącym języka polskiego trzecie miejsce zajęła Milena Chimiak z Publicznego Technikum nr 6 w Opolu. - W sumie liczył się czas, drobna wiedza, pytania były nawet łatwe, dotyczyły ogólnie języka, ortografii, czasowników itd. - mówiła Milena.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zorganizowano spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
Lesław Tomczak
Milena Chimiak

Kultura i rozrywka

2018-03-20, godz. 22:40 Czytanie sztuki Mrożka w Studiu M [FILM, ZDJĘCIA] 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska' rozpoczną się dopiero 3 kwietnia a już dziś aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zagrali w Stud ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:00 Spotkanie w Instytucie Śląskim. Na temat Opola Opolu będzie poświęcona kolejna 'Środa w Instytucie Śląskim'. Tym razem prelegenci opowiedzą o różnych perspektywach przestrzeni miasta. » więcej 2018-03-20, godz. 20:10 O mało znanym w naszym regionie matematyku w bibliotece Sylwetkę pochodzącego z Byczyny naukowca Wilhelma Martina Kuttę poznaliśmy w ramach Śląskiego Forum Krajoznawczego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu ... » więcej 2018-03-20, godz. 16:00 Dobrodzieńska Dobroteka prezentowała się w Poznaniu Po raz kolejny Dobroteka zaistniała na Arena Design w Poznaniu. Tym razem zaprezentowano meble, które powstały w Dobrodzieniu podczas 'Dobrego Tygodnia Projek ... » więcej 2018-03-20, godz. 14:20 Koniec wystawy "Tatusiu, kiedy wrócisz?" Uroczyście zamknięto w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wystawę zatytułowaną 'Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojn ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:00 Zadebiutował chór Pueri Cantores Opolienses Występem w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza w Opolu swoją działalność koncertową zainaugurował chór Pueri Cantores Opolienses. Złożony jest z ... » więcej 2018-03-18, godz. 17:15 Na dwa tygodnie przed świętami prezentowały wielkanocne stoły w Walcach [ZDJĘCIA] Wielkanocne smakołyki i ozdoby można było zobaczyć dziś (18.03) w Walcach. W tamtejszej hali sportowej zorganizowano XX Wojewódzką Wystawę Stołów Wielkanocnyc ... » więcej 2018-03-17, godz. 18:15 "Miejsce i imię" to nowa powieść Macieja Siembiedy Jakub Kania, były prokurator IPN, szuka miejsca pochówków holenderskich Żydów. To osoby, które zostały zamordowane w obozie koncentracyjnym na Górze Świętej A ... » więcej 2018-03-17, godz. 15:21 Rozśpiewane schole liturgiczne na tegorocznej Wrzosoli Młodzi wykonawcy z parafialnych scholi z regionu zjechali do Opola by uczestniczyć w 16. edycji Wrzosoli. Tegoroczne spotkanie miało charakter warsztatowy, a ... » więcej 2018-03-17, godz. 11:00 Francja w Opolu. Rusza Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich organizuje w nadchodzącym tygodniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »