Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-21, 15:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Oprócz debaty prezentowali się także młodzi laureaci konkursów piosenki i recytacji. Zorganizowano również quiz wiedzy o języku.

- To wydarzenie to odpowiedź na hucznie obchodzony na naszym kontynencie Europejski Dzień Języków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - My od lat zajmujemy się tematyką języka ojczystego. W tym przypadku skupiamy się na tych językach, które występują w województwie opolskim, a więc języku polskim, naturalnie jest to gwara śląska i język niemiecki, który wynika z tego, że mamy największą Mniejszość Niemiecką na Opolszczyźnie. Dwa lata temu mieliśmy język rosyjski jako dodatkowy język. Staramy się, aby te użytkowe języki, które słyszmy na ulicy, aby to o nich rozmawiać w czasie konferencji - dodaje.

W konkursie dotyczącym języka polskiego trzecie miejsce zajęła Milena Chimiak z Publicznego Technikum nr 6 w Opolu. - W sumie liczył się czas, drobna wiedza, pytania były nawet łatwe, dotyczyły ogólnie języka, ortografii, czasowników itd. - mówiła Milena.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zorganizowano spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
Lesław Tomczak
Milena Chimiak

Kultura i rozrywka

2018-06-19, godz. 19:55 Opolska dziennikarka i pisarka spotkała się z czytelnikami Tym razem Teresa Zielińska zaprezentowała czytelnikom swoją najnowszą książkę zatytułowaną (O)Polskie Antypody. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Pu ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:12 IX Opolskie Dni Kresowe pod znakiem wierszy Kresowiaków i regionalnych potraw Prezentacją publikacji 'Kresowianie piszą wiersze... ' poświęconą twórczości mieszkańców województwa opolskiego rozpoczęły się Opolskie Dni Kresowian. Zbiorow ... » więcej 2018-06-19, godz. 14:30 Wzrost wyników finansowych w instytucjach kulturalnych województwa - 6 instytucji kultury, które podlegają pod samorząd województwa ma dodatnie wyniki finansowe - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Agnieszka Kamińska ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:30 W Opolu trwa festiwal podróżniczy "4 strony marzeń" Za nami już pierwsze spotkania w ramach rodzinnego festiwalu podróżniczego zorganizowanego przez filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Młodzi po ... » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 "(O)Polskie Antypody", czyli spotkanie z Teresą Zielińską Teresa Zielińska, była dziennikarka Radia Opole, będzie kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie ona o swojej nowej książce '(O)Polski ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 II Dino Top Festiwal. Na scenie m.in. Gang Olsena, Cree, Ostrowska i Malejonek Już 22 czerwca w Sędziszowie Małopolskim nasi słuchacze będą mogli bawić się podczas drugiej edycji festiwalu Dino Top Festiwal, organizowanego przez Polskie ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:20 Opolskie maluchy recytują wiersze jak prawdziwi Anglicy Odpowiednia dykcja, właściwa wymowa i prezentacja sceniczna. To najważniejsze kryteria, według których międzynarodowe jury oceniały dziś (18.06) najmłodszych ... » więcej 2018-06-18, godz. 07:00 Program bogaty, czytelnicy dopisali. Taki był Festiwal Ksiązki w Opolu Zakończył się Festiwal Książki 2018 w Opolu. Od piątku (15.06) do niedzieli (17.06) na placu Wolności zaprezentowało się 70 wydawnictw, przeprowadzono 40 spot ... » więcej 2018-06-16, godz. 22:00 Krzysztof Szymczyk zwycięzcą Wielkiego Dyktanda Dziś odbyło się Wielkie Dyktando zrealizowane w ramach 3. Festiwalu Książki w Opolu. Jego treść odczytała Joanna Jabłczyńska. » więcej 2018-06-16, godz. 09:00 Polacy czytają, czyli 3. Festiwal Książki w Opolu. Dziś dzień drugi Za nami pierwszy dzień 3. Festiwalu Książki w Opolu, na którym nie tylko można było spotkać wielu pisarzy, ale także nabyć w niższej cenie ich publikacje. Jak ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »