Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-21, 15:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Oprócz debaty prezentowali się także młodzi laureaci konkursów piosenki i recytacji. Zorganizowano również quiz wiedzy o języku.

- To wydarzenie to odpowiedź na hucznie obchodzony na naszym kontynencie Europejski Dzień Języków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - My od lat zajmujemy się tematyką języka ojczystego. W tym przypadku skupiamy się na tych językach, które występują w województwie opolskim, a więc języku polskim, naturalnie jest to gwara śląska i język niemiecki, który wynika z tego, że mamy największą Mniejszość Niemiecką na Opolszczyźnie. Dwa lata temu mieliśmy język rosyjski jako dodatkowy język. Staramy się, aby te użytkowe języki, które słyszmy na ulicy, aby to o nich rozmawiać w czasie konferencji - dodaje.

W konkursie dotyczącym języka polskiego trzecie miejsce zajęła Milena Chimiak z Publicznego Technikum nr 6 w Opolu. - W sumie liczył się czas, drobna wiedza, pytania były nawet łatwe, dotyczyły ogólnie języka, ortografii, czasowników itd. - mówiła Milena.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zorganizowano spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
Lesław Tomczak
Milena Chimiak

Kultura i rozrywka

2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej 2019-01-17, godz. 12:03 Badacz wulkanów spotka się z czytelnikami Grzegorz Gawlik zdobywa i bada wulkany - czasem na jeden poświęca kilka wypraw i wiele dni - często w niedostępnych rejonach i ekstremalnych warunkach, z zejś ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:31 Kolorowy świat festiwali. Krystyna Gucewicz w Muzeum Polskiej Piosenki Krystyna Gucewicz, dziennikarka i wieloletnia recenzentka opolskich festiwali, była gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas spotkania opowiadała o s ... » więcej 2019-01-16, godz. 20:00 Wystawa "Intelligenzaktion" w Urzędzie Wojewódzkim Nauczyciele, duchowni, urzędnicy, dziennikarze, właściciele ziemscy, rzemieślnicy czy powstańcy śląscy - to bohaterowie wystawy 'Intelligenzaktion' w Urzędzie ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:00 Z powodu żałoby odwołano koncerty w czwartek i sobotę W związku z żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, koncerty i spotkania zostają przełożone lub odwołane. » więcej 2019-01-16, godz. 14:17 Jarosław Makowski nowym dyrektorem Muzeum Ziemi Kozielskiej Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji. Bolesława Bezega zastąpi Jarosław Makowski. » więcej 2019-01-16, godz. 09:00 Wystawa Sławoja Dubiela. Fotografie wykonane kamerą otworkową [ZDjĘCIA] Sławoj Dubiel pokazał swoje prace fotograficzne wykonane kamerą otworkową na wystawie zatytułowanej 'może morze' w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »