Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-21, 15:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu

Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Oprócz debaty prezentowali się także młodzi laureaci konkursów piosenki i recytacji. Zorganizowano również quiz wiedzy o języku.

- To wydarzenie to odpowiedź na hucznie obchodzony na naszym kontynencie Europejski Dzień Języków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - My od lat zajmujemy się tematyką języka ojczystego. W tym przypadku skupiamy się na tych językach, które występują w województwie opolskim, a więc języku polskim, naturalnie jest to gwara śląska i język niemiecki, który wynika z tego, że mamy największą Mniejszość Niemiecką na Opolszczyźnie. Dwa lata temu mieliśmy język rosyjski jako dodatkowy język. Staramy się, aby te użytkowe języki, które słyszmy na ulicy, aby to o nich rozmawiać w czasie konferencji - dodaje.

W konkursie dotyczącym języka polskiego trzecie miejsce zajęła Milena Chimiak z Publicznego Technikum nr 6 w Opolu. - W sumie liczył się czas, drobna wiedza, pytania były nawet łatwe, dotyczyły ogólnie języka, ortografii, czasowników itd. - mówiła Milena.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zorganizowano spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki "Wpadki. Grzechy językowe w mediach".
Lesław Tomczak
Milena Chimiak

Kultura i rozrywka

2019-11-13, godz. 07:15 Ryszard Krynicki głównym bohaterem czwartego dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] 'Milczenie, nicość, język' - pod takim hasłem odbyło się wtorkowe (12.11) spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, uznawanym za jednego… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Głogówek: zaśpiewają na patriotyczną nutę Festiwal Pieśni Patriotycznej organizowany jest w Głogówku. Adresowany jest do uczestników w wieku od przedszkolnego po szkoły średnie. Podczas tej imprezy wystąpi… » więcej 2019-11-12, godz. 08:30 W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA] W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. 'Kresy. Ocalone wspomnienia' to zbiór ponad tysiąca… » więcej 2019-11-12, godz. 07:30 Filharmonia: perły polskiej literatury muzycznej zabrzmiały w dniu Narodowego Święta Niepodległości Dwugodzinna uczta muzyczna kilkukrotnie przerywana oklaskami i owacje na stojąco - tak świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Filharmonii… » więcej 2019-11-11, godz. 21:15 Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJ… Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji 'Przy świątecznym stole'. To było podsumowanie projektu 'Niepodległość… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Radosne śpiewanie, żeby uczcić niepodległość Po raz pierwszy w nowo otworzonym Muzeum Ziemi Kozielskiej zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne śpiewane przez mieszkańców miasta. W muzycznym spotkaniu udział… » więcej 2019-11-10, godz. 23:39 Klasyczna uczta szykuje się 11 listopada w Filharmonii Opolskiej Maliszewski, Wieniawski i Stojowski - to nazwiska kompozytorów, których dzieła zabrzmią podczas świątecznego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-11-10, godz. 22:13 Nysa Południe Hip-Hop Festiwal. Tłumnie, energetycznie i ...charytatywnie Głośna muzyka i dużo młodzieży, która wciąż ustawia się jeszcze w kolejkach do wejścia, bo niektórzy przychodzą na konkretne występy swoich idoli. W nyskiej hali… » więcej 2019-11-10, godz. 11:55 Mieszkańcy Strzeleczek wydali książkę o historii parafii Już jutro, 11.11 odbędzie się premiera książki o historii parafii w Strzeleczkach. Za jej powstaniem stoi grupa pasjonatów lokalnej przeszłości. Wernisaż odbędzie… » więcej 2019-11-09, godz. 22:04 Spotkania z muzyką klasyczną w gminie Gogolin zainaugurowane Przekrojowy repertuar od renesansu po romantyzm usłyszeli w sobotni (09.11) wieczór mieszkańcy Malni podczas pierwszego z trzech koncertów z cyklu 'Spotkanie z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »