Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-04-18, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

42. OKT: groteska i czułość. "Ślub" Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz

W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
W.Gombrowicz "Slub" reż. Anna Augustynowicz [fot. Michal Ramus]
"Ślub" Witolda Gombrowicza to pierwszy z siedmiu spektakli konkursowych, który zobaczą widzowie 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Przedstawienie to efekt koprodukcji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Jak podkreśla reżyser Anna Augustynowicz, Gombrowicz celnie demaskuje nasze przywary.
- Gombrowicz w fantastyczny sposób jest w stanie złapać, uchwycić i ukłonić się nam, pokazać jak nadużywamy wszelkich form w różnych dziedzinach życia - mówi Augustynowicz. - Zbyt często odwołując się do Wyspiańskiego mamy skłonność do uderzania w wielki dzwon, używania wysokiego tonu. Gombrowicz tworzy to znakomicie poprzez język, którym buduje swoje postaci.

- On jest czuły to znaczy nie szydzi z tych naszych brzmień, które także rzutują na naszą wyobraźnie i konstruują nasze imaginarium, ale pozwala je ujrzeć i zdystansować się - kontynuuje Augustynowicz. - Często budzi śmiech, który jest gorzki - dodaje.

"Ślub" Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz widzowie konfrontacji zobaczą dziś (18.04) o godz. 19:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Radio Opole jest patronem medialnym 42. OKT. W teatrze będzie funkcjonować radiowe studio plenerowe.
Anna Augustynowicz 1
Anna Augustynowicz 2

Kultura i rozrywka

2021-06-16, godz. 17:00 Film o powstaniach śląskich w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu W ramach obchodów stulecia III Powstania Śląskiego powstał film dokumentalny zatytułowany 'Powstania Śląskie. Muzyczne historie'. W sali widowiskowej Muzeum… » więcej 2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej 2021-06-14, godz. 19:30 Korfantowski poeta przedstawi swój nowy tom poezji Edmund Borzemski, pochodzący z Opola a mieszkający w Korfantowie poeta, zaprezentuje publiczności swój najnowszy tomik poezji. Spotkanie autorskie odbędzie… » więcej 2021-06-14, godz. 16:30 "Tacy sami" - to tytuł najlepszej piosenki przedszkolnej. Nagrody rozdane Za nami gala II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z tej okazji laureaci wystąpili w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Grand Prix otrzymała piosenka… » więcej 2021-06-14, godz. 15:17 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugorwane owacyjnie [ZDJĘCIA] W gronie muzycznych przyjaciół, przy dźwiękach zabytkowych organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku i z długimi owacjami na stojąco na zakończenie… » więcej 2021-06-14, godz. 14:00 Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco przyjęła publiczność 'misterium', jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06)… » więcej 2021-06-14, godz. 11:48 Autorzy, książki i spotkania. Za nami 5. Festiwal Książki w Opolu Zakończył się 5. Festiwal Książki w Opolu. W ramach spotkań głównych o swoich książkach mówiło 24 autorów w tym Andrzej Stasiuk, Anna Dziewit-Meller… » więcej 2021-06-13, godz. 18:00 Dawna historia w opolskim skansenie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA] W sobotę (12.06) tłumy, a w niedzielę trochę mniej turystów odwiedziło Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy merytoryczni opowiadali o wystawach, którymi się… » więcej 2021-06-13, godz. 15:00 Kultura w odpowiednim standardzie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku czeka kapitalny remont Energooszczędny, ekologiczny, funkcjonalny i przyjazny - taki po remoncie ma być Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku. Gmina na modernizację obiektu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »