Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-03-13, 19:21 Autor: Katarzyna Zawadzka

Sputnik krąży nad Opolem. Trwa festiwal filmów rosyjskich

Agnieszka Zientarska, archiwum prywatne
Agnieszka Zientarska, archiwum prywatne
"Sputnik nad Opolem" to festiwal filmów, który od dziś (13.03) gości w Opolu. Widzowie mogą zobaczyć najnowsze osiągnięcia rosyjskiej kinematografii. Wydarzenie jest repliką festiwalu "Sputnik nad Polską", który co roku odbywa się w Warszawie.
W Opolu festiwal otwiera pokaz filmu "Zoologia" w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Obraz przedstawia Nataszę, która pracuje w zoo. Jest tam obiektem drwin i plotek, jednak pewnego dnia przechodzi metamorfozę.

- We wtorek (14.03) widzowie będą mogli zobaczyć film pt. "Dotyk wiatru" - zapowiada Paulina Panic z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego. - To połączenie filmu fabularnego z dokumentem, a wszystko na tle pięknych krajobrazów Buriacji. Po tym pokazie będzie spotkanie z Agnieszką Zientarską podróżniczką, która opowie o swoich spotkaniach z Syberią, Polakach mieszkających w Irkucku i czego może nas nauczyć Rosja, co to jest słowiańska dusza - dodaje.

- W środę (15.03) pokazany zostanie między innymi film pt. "Uczeń" - dodaje Panic. - To dramat Sieriebriennikowa i opowiada o zarażonym fanatyzmem młodym człowieku, który na własną rękę chce walczyć z moralnością, wie lepiej, co jest dobre a co złe. Chce to pokazać światu, a dobrzy ludzie próbują go uratować - dodaje.

Szczegółowy program festiwalu "Sputnik nad Opolem" można znaleźć na stronie Radia Opole w zakładce "patronaty".

Organizatorzy wydarzenia to Stowarzyszenie Opolskie Lamy we współpracy z Kołem Naukowym Kultury Rosyjskiej na Uniwersytecie Opolskim, Akademickim Kołem Artystycznym Uniwersytetu Opolskiego i Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód.
Paulina Panic cz.1
Paulina Panic cz.2

Kultura i rozrywka

2019-06-19, godz. 11:15 Opolskie Lalki na festiwalu w Białymstoku Spektakl „Zraniony jeleń” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora został pokazany w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych 'METAMORFOZY LAL ... » więcej 2019-06-19, godz. 09:30 "Jak cień własnego cienia" - nowe słuchowisko Radia Opole 'Jak cień własnego cienia' to słuchowisko, które powstało w Radiu Opole. Autorem tekstu i muzyki oraz reżyserem jest Jacek Mielcarek. Nagrań dokonano w Studiu ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:52 Ostatnia premiera w tym sezonie teatralnym [ZDJĘCIA] Teatr imienia Jana Kochanowskiego postanowił pod koniec sezonu przedstawić jeszcze jedną premierę. Tym razem będzie to 'Podróż za jeden uśmiech' na podstawie ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:13 Opole przywita wakacje kabaretem i gwiazdami muzycznymi. Shaggy, Cugowski, Górniak niebawem w amfiteatrze Shaggy, Jenny Berggren z Ace of Base, Krzysztof Cugowski, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, zespół Wilki, Enej, Maciej Maleńczuk, Lanberry i wielu, wielu inny ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:00 Ksiądz Wolfgang Globisch o jednaniu obu narodów."W godzinę musiałem streścić 60 lat mojego życia" W pierwszych latach swojego życia doświadczył dramatu wojny i jej skutków, a w późniejszym czasie w ramach akcji „Znak Pokuty” zaangażował się w organizację p ... » więcej 2019-06-18, godz. 00:07 56. KFPP: Alternatywa na koniec festiwalu. Tomasz Lipiński z nagrodą ZAIKS-u [FILM, ZDJĘCIA, 360 STOPNI] Bigbit lat 60., progresywny rock z lat 80. i punk w interpretacji muzyków wykonujących muzykę elektroniczną, rockową i hiphopową - za nami podróż przez polską ... » więcej 2019-06-17, godz. 22:37 56. KFPP: Opolanie cenią niezależną muzykę. Pełna widownia na koncercie alternatywnym Niemal pełna widownia i gorący aplauz po każdym występie - opolanie oczarowani koncertem alternatywnym w opolskim amfiteatrze zorganizowanym w ramach 56. KFPP. » więcej 2019-06-17, godz. 21:23 56. KFPP: Alternatywa opanowała amfiteatr. Rozpoczął się ostatni koncert [FILM, ZDJĘCIA, 360 STOPNI] Rozpoczął się ostatni koncert tegorocznego 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na scenie alternatywnej wystąpią Barbara Wrońska, Lao Che, Rebeka, The D ... » więcej 2019-06-17, godz. 17:19 56. KFPP: Rozgrzewka przed alternatywą! [FILM, ZDJĘCIA, 360 STOPNI] Trwają próby do koncertu alternatywnego 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na scenie wystąpią The Dumplings, Rebeka, Barbara Wrońska, Miuosh, ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:00 56. KFPP: Jubileusz Tomasza Lipińskiego. Determinacja była kluczową decyzją [FILM, ZDJĘCIA] Tomasz Lipiński obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Twórczości muzyka, wokalisty, autora tekstów i kompozytora poświęcona będzie druga część konc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »