Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-12, 07:39 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczna zaduma w Staniszczach Wielkich. Chór "Pueri Claromontani" oczarował słuchaczy [ZDJĘCIA]

II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka adwentowa ponownie zabrzmiała w kościele parafialnym w Staniszczach Wielkich. Tym razem w niedziele popołudnie (11.12) wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani".
Zespół prowadzony przez Jarosława Jasiurę wykonał 7 pieśni maryjnych, większość w autorskim opracowaniu dyrygenta. Artyści przedstawili także mszę polską B-dur ("Msza na cztery głosy z towarzyszeniem Organu na obchód dziękczynnego Nabożeństwa wznowionego Arcy–Bractwa Nieustającej Adoracyi Przenajświętszego Sakramentu") Józefa Elsnera, pochodzącą z 1843 roku.

- Wykonanie tej mszy było pewnym wyzwaniem, choć dźwiękowo to jeden z prostszych utworów dla chóru - mówi dyrygent - Wyrazowo jest to bardzo trudna msza. Utrzymać to w stylu wczesnoromantycznym i utrzymać frazę elsnerowską, to było rzeczywiście wyzwanie.

Jarosław Jasiura przyznaje, że sięgnięcie po literaturę Elsnera nie było przypadkowe.

- To kompozytor, który wymaga ogromnej popularyzacji, bo jest to piękna i niedoceniona muzyka. I gdy mówimy o Elsnerze jako nauczycielu Chopina, to trzeba powiedzieć, że nie byłoby Chopina gdyby nie Elsner. Ale gdyby nie Elsner jako dobry kompozytor, bo on dokładnie rozumiał zamysł Chopina i nie pozwolił mu się zmarnować.

Podobnie jak przed tygodniem, koncert przyciągnął sporo słuchaczy, którzy podwójnymi owacjami na stojąco przyjęli występ młodych śpiewaków.

- Bardzo się cieszę, że udało się po raz drugi zorganizować takie wydarzenie - mówi Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny II Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej. - Przede wszystkim publiczność dopisała, a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na muzykę sakralną właśnie w okresie Adwentu. Myślę, że to jest przeciwwaga do komercjalizacji w tym ważnym okresie.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kultura i rozrywka

2018-01-16, godz. 12:00 O "Tajemnicach kredensu" w Muzeum Śląska Opolskiego 'Tajemnice kredensu' - to tytuł zajęć dla dzieci, które odbyły się dziś (16.01) w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W każdy wtorek i czwartek w czasie ferii n ... » więcej 2018-01-16, godz. 06:00 O prozie Juliana Kornhausera w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wydanie tomiku 'Prozy zebranej Juliana Kornhausera' będzie omawiane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gośćmi spotkania będą redaktorzy tej publikacji ... » więcej 2018-01-15, godz. 17:00 Kultura, historia i przyroda Izraela. Spotkanie z Rafałem Ganowskim 'Izrael - nie tylko śladami Biblii' - to tytuł wtorkowego (16.01) spotkania, które organizują Fundacja Czas Podróżników i Klub Artysty w Opolu. Rafał Ganowski ... » więcej 2018-01-15, godz. 11:30 O biografii Stanisława Lema w opolskiej MBP 'Lem. Życie nie z tej ziemi' to tytuł poniedziałkowego (15.01) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gościem był Wojciech Orliński, autor biogr ... » więcej 2018-01-14, godz. 18:03 Dzieci zagrały charytatywny koncert dla kolegów z domowego hospicjum w Opolu Mali artyści zagrali charytatywny koncert na rzecz podopiecznych Domowego hospicjum dla dzieci w Opolu. W kościele św. apostołów Piotra i Pawła zaprezentowała ... » więcej 2018-01-13, godz. 20:00 Artyści i animatorzy kultury spotkali się na opłatku z biskupem Andrzejem Czają w Muzeum Diecezjalnym Kilkadziesiąt osób wzięło udział w tradycyjnym spotkaniu noworocznym środowisk twórczych i animatorów kultury w opolskim Muzeum Diecezjalnym. » więcej 2018-01-13, godz. 19:30 Dziesiąty raz rywalizowali w komprachcickim konkursie kolęd i pastorałek Kolędy i pastorałki rozbrzmiewały po południu w komprachcickim Samorządowym Ośrodku Kultury. Zaprezentowali się soliści i zespoły - w sumie około stu osób ryw ... » więcej 2018-01-13, godz. 18:20 Ponad 200 dzieci kolęduje i wystawia jasełka w Gogolinie. W niedzielę druga część konkursu Zespoły kolędnicze i jasełkowe przedszkoli oraz szkół podstawowych prezentują się w ten weekend na IV gminnym przeglądzie w Gogolinie. » więcej 2018-01-13, godz. 13:00 Orkiestra zagra w Prudniku inaczej niż do tej pory. Ma być rodzinnie W nowej formule organizowana jest w Prudniku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie będzie to jak dotychczas impreza plenerowa. Wszystkie wydarzenia zaplano ... » więcej 2018-01-13, godz. 09:00 Teatralne otwarcie finału Orkiestry Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu postanowił pokazać opolanom trzy przedstawienia teatralne w ramach przedbiegów do 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »