Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-12, 07:39 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczna zaduma w Staniszczach Wielkich. Chór "Pueri Claromontani" oczarował słuchaczy [ZDJĘCIA]

II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka adwentowa ponownie zabrzmiała w kościele parafialnym w Staniszczach Wielkich. Tym razem w niedziele popołudnie (11.12) wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani".
Zespół prowadzony przez Jarosława Jasiurę wykonał 7 pieśni maryjnych, większość w autorskim opracowaniu dyrygenta. Artyści przedstawili także mszę polską B-dur ("Msza na cztery głosy z towarzyszeniem Organu na obchód dziękczynnego Nabożeństwa wznowionego Arcy–Bractwa Nieustającej Adoracyi Przenajświętszego Sakramentu") Józefa Elsnera, pochodzącą z 1843 roku.

- Wykonanie tej mszy było pewnym wyzwaniem, choć dźwiękowo to jeden z prostszych utworów dla chóru - mówi dyrygent - Wyrazowo jest to bardzo trudna msza. Utrzymać to w stylu wczesnoromantycznym i utrzymać frazę elsnerowską, to było rzeczywiście wyzwanie.

Jarosław Jasiura przyznaje, że sięgnięcie po literaturę Elsnera nie było przypadkowe.

- To kompozytor, który wymaga ogromnej popularyzacji, bo jest to piękna i niedoceniona muzyka. I gdy mówimy o Elsnerze jako nauczycielu Chopina, to trzeba powiedzieć, że nie byłoby Chopina gdyby nie Elsner. Ale gdyby nie Elsner jako dobry kompozytor, bo on dokładnie rozumiał zamysł Chopina i nie pozwolił mu się zmarnować.

Podobnie jak przed tygodniem, koncert przyciągnął sporo słuchaczy, którzy podwójnymi owacjami na stojąco przyjęli występ młodych śpiewaków.

- Bardzo się cieszę, że udało się po raz drugi zorganizować takie wydarzenie - mówi Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny II Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej. - Przede wszystkim publiczność dopisała, a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na muzykę sakralną właśnie w okresie Adwentu. Myślę, że to jest przeciwwaga do komercjalizacji w tym ważnym okresie.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kultura i rozrywka

2018-06-16, godz. 22:00 Krzysztof Szymczyk zwycięzcą Wielkiego Dyktanda Dziś odbyło się Wielkie Dyktando zrealizowane w ramach 3. Festiwalu Książki w Opolu. Jego treść odczytała Joanna Jabłczyńska. » więcej 2018-06-16, godz. 09:00 Polacy czytają, czyli 3. Festiwal Książki w Opolu. Dziś dzień drugi Za nami pierwszy dzień 3. Festiwalu Książki w Opolu, na którym nie tylko można było spotkać wielu pisarzy, ale także nabyć w niższej cenie ich publikacje. Jak ... » więcej 2018-06-15, godz. 21:00 Opolscy pisarze na III Festiwalu Książki w Opolu Podczas III Festiwalu Książki w Opolu swoją szansę na scenie festiwalu dostali opolscy autorzy książek. Podczas godzinnego pobytu na scenie rozmawiali o tym, ... » więcej 2018-06-15, godz. 18:00 Prudnik: Romowie dbają o zachowanie swoich tradycji Po raz 10. odbywa się w Prudniku Dzień Kultury i Tradycji Romskiej. Swój barwny folklor prezentują zespoły tej społeczności z naszego regionu, Śląska oraz z C ... » więcej 2018-06-15, godz. 13:00 III Festiwal Książki w Opolu wystartował! Na scenie plenerowej przed Miejską Biblioteką Publiczną powitano wystawców, autorów książek i mieszkańców. » więcej 2018-06-14, godz. 22:00 Prudnik: swój folklor zaprezentują rodzimi Romowie oraz goście z Czech Barwne stroje, popisy muzyczne i taneczne ostatnich nomadów Europy zobaczymy w Prudniku. W piątek po raz 10 odbędzie się tam Dzień Kultury i Tradycji Romskiej ... » więcej 2018-06-14, godz. 19:30 Konkurs "Pożeracz moich smutków" zakończony. Rozdano nagrody Zakończył się konkurs 'Pożeracz moich smutków'. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu wspólnie ze Zjednoczonymi Designem po raz kolejny pomaga w rozwoju młodych ... » więcej 2018-06-14, godz. 18:00 Amatorski teatr powstał w jednej z dzielnic Kędzierzyna-Koźla Grupa mieszkańców Sławięcic, dzielnicy Kędzierzyna-Koźla stworzyła teatr i wystawia bajki dla dzieci. Ostatnio dla przedszkolaków zagrali wiersze polskich aut ... » więcej 2018-06-14, godz. 17:00 Młodzi wokaliści zaprezentowali się na 10. Kluczborskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej W tym konkursie nie wystarczą umiejętności wokalne. Tu trzeba również wykazać się dobrą znajomością i wymową języków obcych. Tylko połączenie tych dwóch czynn ... » więcej 2018-06-14, godz. 16:00 Targi książki, spotkania autorskie, koncerty. Przed nami Festiwal Książek. A czy opolanie czytają? - Ludzie chcą być wśród sobie podobnych, czyli czytających. To siła spotkań i festiwali książek - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Elżbieta Kam ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »