Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-12, 07:39 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczna zaduma w Staniszczach Wielkich. Chór "Pueri Claromontani" oczarował słuchaczy [ZDJĘCIA]

II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka adwentowa ponownie zabrzmiała w kościele parafialnym w Staniszczach Wielkich. Tym razem w niedziele popołudnie (11.12) wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani".
Zespół prowadzony przez Jarosława Jasiurę wykonał 7 pieśni maryjnych, większość w autorskim opracowaniu dyrygenta. Artyści przedstawili także mszę polską B-dur ("Msza na cztery głosy z towarzyszeniem Organu na obchód dziękczynnego Nabożeństwa wznowionego Arcy–Bractwa Nieustającej Adoracyi Przenajświętszego Sakramentu") Józefa Elsnera, pochodzącą z 1843 roku.

- Wykonanie tej mszy było pewnym wyzwaniem, choć dźwiękowo to jeden z prostszych utworów dla chóru - mówi dyrygent - Wyrazowo jest to bardzo trudna msza. Utrzymać to w stylu wczesnoromantycznym i utrzymać frazę elsnerowską, to było rzeczywiście wyzwanie.

Jarosław Jasiura przyznaje, że sięgnięcie po literaturę Elsnera nie było przypadkowe.

- To kompozytor, który wymaga ogromnej popularyzacji, bo jest to piękna i niedoceniona muzyka. I gdy mówimy o Elsnerze jako nauczycielu Chopina, to trzeba powiedzieć, że nie byłoby Chopina gdyby nie Elsner. Ale gdyby nie Elsner jako dobry kompozytor, bo on dokładnie rozumiał zamysł Chopina i nie pozwolił mu się zmarnować.

Podobnie jak przed tygodniem, koncert przyciągnął sporo słuchaczy, którzy podwójnymi owacjami na stojąco przyjęli występ młodych śpiewaków.

- Bardzo się cieszę, że udało się po raz drugi zorganizować takie wydarzenie - mówi Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny II Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej. - Przede wszystkim publiczność dopisała, a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na muzykę sakralną właśnie w okresie Adwentu. Myślę, że to jest przeciwwaga do komercjalizacji w tym ważnym okresie.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kultura i rozrywka

2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej 2018-09-15, godz. 20:30 Dni Twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu Ten weekend w Kędzierzynie-Koźlu upływa pod znakiem historii. To już XI Dni Twierdzy Kozielskiej, stanowiące rekonstrukcję oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 rok ... » więcej 2018-09-15, godz. 19:19 Książe szuka prawdy w teatrze lalek. Czy ją tam znajdzie? 'Książę i prawda' Jean-Claude Carriera - taki spektakl obejrzeli premierowo widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Przestawienie w reżyserii Bogusława Kie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »