Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-12, 07:39 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczna zaduma w Staniszczach Wielkich. Chór "Pueri Claromontani" oczarował słuchaczy [ZDJĘCIA]

II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka adwentowa ponownie zabrzmiała w kościele parafialnym w Staniszczach Wielkich. Tym razem w niedziele popołudnie (11.12) wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani".
Zespół prowadzony przez Jarosława Jasiurę wykonał 7 pieśni maryjnych, większość w autorskim opracowaniu dyrygenta. Artyści przedstawili także mszę polską B-dur ("Msza na cztery głosy z towarzyszeniem Organu na obchód dziękczynnego Nabożeństwa wznowionego Arcy–Bractwa Nieustającej Adoracyi Przenajświętszego Sakramentu") Józefa Elsnera, pochodzącą z 1843 roku.

- Wykonanie tej mszy było pewnym wyzwaniem, choć dźwiękowo to jeden z prostszych utworów dla chóru - mówi dyrygent - Wyrazowo jest to bardzo trudna msza. Utrzymać to w stylu wczesnoromantycznym i utrzymać frazę elsnerowską, to było rzeczywiście wyzwanie.

Jarosław Jasiura przyznaje, że sięgnięcie po literaturę Elsnera nie było przypadkowe.

- To kompozytor, który wymaga ogromnej popularyzacji, bo jest to piękna i niedoceniona muzyka. I gdy mówimy o Elsnerze jako nauczycielu Chopina, to trzeba powiedzieć, że nie byłoby Chopina gdyby nie Elsner. Ale gdyby nie Elsner jako dobry kompozytor, bo on dokładnie rozumiał zamysł Chopina i nie pozwolił mu się zmarnować.

Podobnie jak przed tygodniem, koncert przyciągnął sporo słuchaczy, którzy podwójnymi owacjami na stojąco przyjęli występ młodych śpiewaków.

- Bardzo się cieszę, że udało się po raz drugi zorganizować takie wydarzenie - mówi Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny II Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej. - Przede wszystkim publiczność dopisała, a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na muzykę sakralną właśnie w okresie Adwentu. Myślę, że to jest przeciwwaga do komercjalizacji w tym ważnym okresie.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kultura i rozrywka

2018-12-13, godz. 20:15 Nyska PWSZ zaprasza na koncert bożonarodzeniowy - Wczoraj było coś dla ciała, jutro będzie coś dla ducha - zapowiada Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. » więcej 2018-12-13, godz. 18:00 PKS-em na koncert do Filharmonii Opolskiej W najbliższy piątek (14.12) mieszkańcy Brzegu mogą bezpłatnie dojechać na koncert symfoniczny do Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 Niezwykłe fotografie na wystawie w bibliotece Dwóch opolskich artystów zaprezentuje w piątek (14.12) swoje prace fotograficzne w Galerii MBP Zamostek w Opolu. Zobaczymy zdjęcia Wojciecha Brzeszczaka i Rom ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:00 Bastion Świętej Jadwigi zaprasza na spotkanie z piernikami z Nysy i Kopernik - To nie Toruń a Śląsk jest prawdziwą stolicą pierników. U nas te przysmaki jedzono 100 lat wcześniej niż w mieście nad Wisłą - zauważa nyski przewodnik turys ... » więcej 2018-12-13, godz. 13:00 Międzynarodowy sukces Akademii Tańca RAMADA z Opola Tancerki z Akademii Tańca RAMADA przyzwyczaiły nas, że na każdych zawodach zdobywają medalowe miejsca. Na Mistrzostwach Świata IDO World Championship Balet, J ... » więcej 2018-12-13, godz. 11:00 "Gwiazdka dla wszystkich" znów zaświeciła w Nysie Około stu osób w różnym wieku reprezentujących 10 instytucji działających na terenie powiatu nyskiego, zaprezentowało na deskach Nyskiego Domu Kultury swój pr ... » więcej 2018-12-13, godz. 07:00 Ośrodek kultury w Gorzowie Śląskim jest teraz bardziej funkcjonalny i kolorowy Zakończył się remont Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. Budynek zyskał nową i kolorową elewację frontową, a poza tym wyremontowano dużą salę ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Filmy z Dodą, Majewską czy Wodeckim. Przy muzycznych ławkach w Opolu można oglądać wywiady i koncerty z KFPP Fragmenty wyjątkowych wywiadów i koncertów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki można obejrzeć przy tzw. muzycznych ławkach, które znajdują się na ul ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »