Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-12-12, 07:39 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyczna zaduma w Staniszczach Wielkich. Chór "Pueri Claromontani" oczarował słuchaczy [ZDJĘCIA]

II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
II Staniszczańskie Wieczory Muzyki Adwentowej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka adwentowa ponownie zabrzmiała w kościele parafialnym w Staniszczach Wielkich. Tym razem w niedziele popołudnie (11.12) wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani".
Zespół prowadzony przez Jarosława Jasiurę wykonał 7 pieśni maryjnych, większość w autorskim opracowaniu dyrygenta. Artyści przedstawili także mszę polską B-dur ("Msza na cztery głosy z towarzyszeniem Organu na obchód dziękczynnego Nabożeństwa wznowionego Arcy–Bractwa Nieustającej Adoracyi Przenajświętszego Sakramentu") Józefa Elsnera, pochodzącą z 1843 roku.

- Wykonanie tej mszy było pewnym wyzwaniem, choć dźwiękowo to jeden z prostszych utworów dla chóru - mówi dyrygent - Wyrazowo jest to bardzo trudna msza. Utrzymać to w stylu wczesnoromantycznym i utrzymać frazę elsnerowską, to było rzeczywiście wyzwanie.

Jarosław Jasiura przyznaje, że sięgnięcie po literaturę Elsnera nie było przypadkowe.

- To kompozytor, który wymaga ogromnej popularyzacji, bo jest to piękna i niedoceniona muzyka. I gdy mówimy o Elsnerze jako nauczycielu Chopina, to trzeba powiedzieć, że nie byłoby Chopina gdyby nie Elsner. Ale gdyby nie Elsner jako dobry kompozytor, bo on dokładnie rozumiał zamysł Chopina i nie pozwolił mu się zmarnować.

Podobnie jak przed tygodniem, koncert przyciągnął sporo słuchaczy, którzy podwójnymi owacjami na stojąco przyjęli występ młodych śpiewaków.

- Bardzo się cieszę, że udało się po raz drugi zorganizować takie wydarzenie - mówi Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny II Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej. - Przede wszystkim publiczność dopisała, a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na muzykę sakralną właśnie w okresie Adwentu. Myślę, że to jest przeciwwaga do komercjalizacji w tym ważnym okresie.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kultura i rozrywka

2018-03-20, godz. 20:10 O mało znanym w naszym regionie matematyku w bibliotece Sylwetkę pochodzącego z Byczyny naukowca Wilhelma Martina Kuttę poznaliśmy w ramach Śląskiego Forum Krajoznawczego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu ... » więcej 2018-03-20, godz. 16:00 Dobrodzieńska Dobroteka prezentowała się w Poznaniu Po raz kolejny Dobroteka zaistniała na Arena Design w Poznaniu. Tym razem zaprezentowano meble, które powstały w Dobrodzieniu podczas 'Dobrego Tygodnia Projek ... » więcej 2018-03-20, godz. 14:20 Koniec wystawy "Tatusiu, kiedy wrócisz?" Uroczyście zamknięto w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wystawę zatytułowaną 'Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojn ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:00 Zadebiutował chór Pueri Cantores Opolienses Występem w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza w Opolu swoją działalność koncertową zainaugurował chór Pueri Cantores Opolienses. Złożony jest z ... » więcej 2018-03-18, godz. 17:15 Na dwa tygodnie przed świętami prezentowały wielkanocne stoły w Walcach [ZDJĘCIA] Wielkanocne smakołyki i ozdoby można było zobaczyć dziś (18.03) w Walcach. W tamtejszej hali sportowej zorganizowano XX Wojewódzką Wystawę Stołów Wielkanocnyc ... » więcej 2018-03-17, godz. 18:15 "Miejsce i imię" to nowa powieść Macieja Siembiedy Jakub Kania, były prokurator IPN, szuka miejsca pochówków holenderskich Żydów. To osoby, które zostały zamordowane w obozie koncentracyjnym na Górze Świętej A ... » więcej 2018-03-17, godz. 15:21 Rozśpiewane schole liturgiczne na tegorocznej Wrzosoli Młodzi wykonawcy z parafialnych scholi z regionu zjechali do Opola by uczestniczyć w 16. edycji Wrzosoli. Tegoroczne spotkanie miało charakter warsztatowy, a ... » więcej 2018-03-17, godz. 11:00 Francja w Opolu. Rusza Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich organizuje w nadchodzącym tygodniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna. » więcej 2018-03-17, godz. 07:23 Bluesowe klimaty w Studiu M. Zagrał Mizia & Mizia Blues Band [FILM, ZDJĘCIA] Mizia & Mizia Blues Band wystąpił w legendarnym Studiu M Radia Opole. Grupa muzyków z Wrocławia koncertuje razem od 12 lat. Grają utwory swoich mistrzów jak M ... » więcej 2018-03-17, godz. 06:00 Weekend minie w Gogolinie i Krapkowicach pod znakiem wspólnego jarmarku wielkanocnego Konkursy, muzyka, świąteczne smakołyki i ozdoby. Na dzisiejsze i niedzielne popołudnie (17-18.03) zaplanowano Międzygminny Jarmark Wielkanocny, organizowany p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »