Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-17, 07:14 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Wyjątkowa edycja festiwalu "GAUDE MATER POLONIA Wincenty z Kielczy in memoriam"

Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert festiwalowy w FO [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jedyny znaczący koncert w Filharmonii Opolskiej, a nie szereg występów zainaugurowanych w Kielczy - za to unikatowe dzieła w bogatej obsadzie wykonawczej. Tak wygląda tegoroczna edycja festiwalu, zorganizowanego już po raz trzynasty.
Organizatorzy przyznają, że taka formuła festiwalu jest bardzo skromna, ale w dużej mierze uzależniona od czynników zewnętrznych. Wygrała natomiast idea podtrzymania tradycji i okazja do przedstawienia polskości w muzyce poza świętami narodowymi. Artyści postawili na jakość - nie ilość, choć ogromny aparat wykonawczy - w tym 2 harfy i 2 tuby (!) - także robił spore wrażenie na słuchaczach.

Koncert tradycyjnie otworzyło uroczyste "Gaude Mater Polonia" - czterogłosowy hymn odśpiewany a cappella przez chór filharmonii pod dyrekcją Przemysława Neumanna. W dalszej części wieczoru zabrzmiały fragmenty oratorium "Święty Stanisław" Ferenca Liszta, zawierające motywy pieśni "Boże, coś Polskę" oraz "Mazurka Dąbrowskiego". Koncert zamknął przepiękny poemat symfoniczny "Bolesław Śmiały" op. 8 Ludomira Różyckiego, polskiego kompozytora, współzałożyciela Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich.

Dyrektor przyznaje, że wcześniej nie znał tych utworów, zostały wyszukane i przygotowane specjalnie na dzisiejszy (16.09) koncert.

- To rzadko wykonywane dzieła - mówi Przemysła Neumann. - Natomiast wychodząc od Wincentego z Kielczy, Świętego Stanisława, którego żywot Wincenty z Kielczy opisał, aż do Bolesława Śmiałego, udało się znaleźć wspólne nici, które łączą te postaci - dodaje.

Więcej na temat koncertu w poniedziałkowych (19.09) "Rewirach Kultury" po godzinie 17:00.
Przemysław Neumann, dyrektor FO

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »