Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-29, 17:00 Autor: Daria Placek

Opolscy akademicy będą podróżować Autobusem Wolności

Instytut Sztuki © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Instytut Sztuki © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Studenci i naukowcy instytutów sztuki i socjologii Uniwersytetu Opolskiego będą podróżować po Starym Kontynencie, szukając odpowiedzi na pytania: kim jesteśmy, dokąd zmierza dziś Europa i jakie jest jej dziedzictwo. Opolska Alma Mater wraz z krakowską Akademią Sztuk Pięknych są jedynymi uczelniami w Polsce, które wezmą udział w międzynarodowym projekcie "Autobus wolności. Mobilne laboratorium dla kultury i edukacji interdyscyplinarnej".
- Zaczynamy w Polsce, kończymy w Niemczech, ale przejeżdżamy przez całe Niemcy w poprzek, zatrzymując się w czterech miastach i w każdym z nich będą miały miejsce warsztaty artystyczne, przede wszystkim wspólne rozmowy, wspólny kontakt uczestników z kilkunastu państw, będzie to kilkadziesiąt osób, przede wszystkim studentów uczelni artystycznych razem z opiekunami - tłumaczy dr hab. Kazimierz Ożóg z Instytutu Sztuki UO.

Podczas podróży na najważniejszym zabytku Trewiru - Porta Nigra zostanie odtworzony mapping autorstwa Bartosza Posadzkiego, warsztaty fotograficzne poprowadzą natomiast Magdalena Hlawacz i Grzegorz Gajos.

- Jest to bardzo duże wyróżnienie naszej uczelni i też potężna szansa na to, żeby w tym roku przygotować wiele rzeczy, bo "FreedomBus" ma mieć swoją kolejną odsłonę za rok, tak było to planowane od samego początku - najpierw podróż przez Polskę i Niemcy, a następnie podróż przez Niemcy i Francję, związaną z kolejnymi rocznicami i z kolejnymi miejscami wspomnieć - dodaje.

Projekt rozpocznie się 30 sierpnia w Krakowie, zakończy 14 września w Trewirze.
Kazimierz Oźóg cz. 1.
Kazimierz Oźóg cz. 2.

Kultura i rozrywka

2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »