Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-05, 12:20 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Wielkie show Włodka Pawlika zakończone owacjami na stojąco

Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Koncert Włodka Pawlika w Opolu [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Morze dźwięków z akompaniamentem dobrego humoru i przyjacielska, wręcz luźna atmosfera - oto podsumowanie wczorajszego (04.08) koncertu odbywającego się w ramach XXVII Międzynarodowego Kursu Muzycznego. Włodek Pawlik, wybitny polski pianista jazzowy, kompozytor i pedagog, zagrał ponadgodzinny koncert. W trakcie występu zaprosił na scenę dwóch młodych pianistów - uczestników kursu, z którymi pracował przez niespełna dwa dni.
Od pierwszych minut koncertu dało się wyczuć, że będzie to wieczór niezwykły. Publiczność gorącymi oklaskami zaprosiła na scenę Włodka Pawlika.

- Dziękuję! Dla samych tych braw warto było przyjechać do Opola - powiedział w żartobliwym tonie artysta, a rozbawieni słuchacze ponownie zaczęli klaskać.

Żarty płynęły ze sceny równie płynnie jak dźwięki.

- To była taka właśnie impresja.... w Opolu, o polu..., wewnątrz filharmonii, jedyna w swoim rodzaju, drugi raz tego na pewno nie powtórzę w ten sam sposób. Tego się już chyba nie powtórzy - mówił Pawlik po zagraniu prawie dwudziestominutowej improwizacji fortepianowej. Nie przestawał się przy tym śmiać, w czym dzielnie wtórowała mu rozbawiona publiczność.

Taki wstęp najlepiej oddaje charakter całego koncertu. Kiedy na widowni zadzwonił telefon, przerywając tym samym jedną z zapowiedzi, Pawlik szybko podszedł do fortepianu i zaczął tworzyć krotką improwizację na temat melodii wydobywającej się z telefonu. Na reakcję publiczności nie trzeba było długo czekać. Salwy śmiechu mieszały się z oklaskami.

- Słuchajcie, to jest właśnie inspiracja! To jest właśnie jazz, to jest improwizacja, to jest właśnie to, o co w sumie chodzi - podsumował Pawlik wywołując kolejną żywą reakcję słuchaczy.

Ogromne poruszenie wywołał także wspólny występ Włodka Pawlika w duecie z dwoma młodymi pianistami - Grzegorzem Prokopczukiem i Szymonem Drabińskim.

- Poprosiłem dwóch młodych kolegów-pianistów, aby spróbować, w takim bardzo miłym gronie, wyjść poza ramy tego, co jest zapisane w nutach - wyjaśnił artysta.

Z pierwszym z nich zagrał Etiudę es-moll op. 10 nr 6 Fryderyka Chopina, z drugim wykonał miniaturę fortepianową Witolda Lutosławskiego zatytułowaną "W polu lipeńka". Oba utwory zostały wykonane na dwa fortepiany i zawierały improwizowane wstawki, muzyczne dopowiedzenia.

W koncercie pełnym dobrego humoru nie zabrakło także dawniejszych kompozycji Włodka Pawlika "Krajobraz z tęczą" czy "Qui vadis" oraz standardów jazzowych - "Summertime" (George Gershwin) i "I love you" (Cole Porter).
Grzegorz Prokopczuk i Włodek Pawlik w "Rewirach Kultury" (09.08)

Kultura i rozrywka

2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »