Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-05-05, 21:01 Autor: Daria Placek

Dziś rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
Henryka Sienkiewicza wspominano na Uniwersytecie Opolskim [fot. Daria Placek]
5 maja urodził się Henryk Sienkiewicz, którego dziś wspominano na Uniwersytecie Opolskim. To postać, bez której trudno wyobrazić sobie polską historię i kulturę.
- Sienkiewicz był niespokojnym duchem, którego śladów doszukujemy się w naszym regionie. Szlak jego podróży wiódł niejednokrotnie przez Śląsk, ale dokładnych świadectw nie mamy, natomiast funkcjonują Opole i Głogówek - w postaci Głogowa w "Potopie". Zostały one jednak przywołane jako hasła pobytu króla, ale bez opisu szczegółowej scenerii, tak jak na przykład u Andrzeja Sapkowskiego - tłumaczy prof. Aneta Mazur.

- On miał nie tylko przekonania i poglądy klasyczne, bo jest klasykiem w szerokim tego słowa rozumieniu, ale był też człowiekiem eleganckim w życiu. Zostawił po sobie bardzo dużo świadectw, dokumentów. Jego romanse, małżeństwa, które są liryczne, sentymentalne, troszkę sensacyjne, są dobrze znane, dobrze opisane. Te skandale właściwie, jeśli były, to były małe, zostały wydobyte i wydaje się, że nie ma niczego do ukrycia, bo należał do takich osób, które potrafią kontrolować i panować nad swoim życiem - dodaje prof. Mazur.

Sienkiewicz był postacią wielowymiarową, która jest obecna także dziś.

- Widzimy go w naszej codziennej rzeczywistości - mamy ulice imienia Sienkiewicza, restauracje imienia Sienkiewicza, pomniki Sienkiewicza. Sienkiewicz zadomowił się właściwie w przestrzeni miast, także poza miastami i się liczy jako postać "ogarniająca" wiele dziedzin. Nie mamy tej świadomości, że jesteśmy tak zanurzeni w Sienkiewiczu - wyjaśnia prof. Tadeusz Bujnicki.

W tym roku przypada setna rocznica śmierci pisarza.
Aneta Mazur cz. 1.
Aneta Mazur cz. 2.
Tadeusz Bójnicki

Kultura i rozrywka

2024-10-01, godz. 20:00 Dwie dekady działalności, 160 stypendystów. Parlament Dobroczynności jubileusz uczcił koncertem [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie Parlament Dobroczynności im. św. Jana Pawła II uczciło jubileusz 20-lecia działalności. Podczas koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej I… » więcej 2024-09-27, godz. 18:06 Unikalne fotografie powojennego Opola. "Gratka dla miłośników historii miasta" Fotografie powojennego Opola - wystawę zdjęć znanego artysty fotografika Stanisława Bobera można oglądać przy dworcu Opole Główne. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43 „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród… » więcej 2024-09-27, godz. 06:45 Rusza sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej Lutosławski, Elsner i Beethoven, to nazwiska kompozytorów, których utwory usłyszymy podczas dzisiejszego (27.09) koncertu inaugurującego 73. sezon artystyczny… » więcej 2024-09-26, godz. 16:00 Opole: będzie trasa poświęcona gwiazdom polskiej sceny muzycznej Przez następne 5 lat, co roku podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki odsłaniana ma być jedna, nowa rzeźba przedstawiająca gwiazdę estrady. Taki plan… » więcej 2024-09-26, godz. 14:30 Czytanie leczy. Przekonują o tym w Opolu na konferencji biblioterapeutów O wielkiej mocy terapii książką i najnowszych badaniach rozmawiają dziś (26.09) biblioterapeuci z całej Polski i to właśnie w Opolu. Na Uniwersytecie Opolskim… » więcej 2024-09-26, godz. 14:18 Muzycznie i charytatywnie w Stegu Arenie. Przed nami piąta edycja Banku Talentów Przed nami 5. edycja Banku Talentów. 5 października w Stegu Arena w Opolu odbędzie się koncert artystów, który będzie zwieńczeniem wcześniejszych warsztatów… » więcej 2024-09-26, godz. 10:49 O szamańskim wywarze z Amazonii w WBP. Spotkanie z dr. Mateuszem Marczewskim 'Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii' - o tej książce usłyszymy dzisiaj (26.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gościem 8. Festiwalu Kultur… » więcej 2024-09-26, godz. 08:00 W październiku ruszają 21. Dni Kultury Niemieckiej Przed nami 21. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w blisko 40 różnych inicjatywach organizowanych w Opolu, Krapkowicach… » więcej 2024-09-25, godz. 17:15 Konkursy filmowe i projekcje. Z początkiem października ruszają "Opolskie Lamy" Zbliża się święto fanów kina. Po raz 22. startują „Opolskie Lamy”, czyli prezentacja polskiego i światowego kina, ale też konkursy i spotkania z twórcami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »