Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-03-10, 14:14 Autor: Wanda Kownacka

Mistrz carvingu w Radiu Opole [FILM, ZDJĘCIA]

Carving w Radiu Opole
Czterokrotny mistrz Polski w carvingu, dwukrotny wicemistrz Europy, ale też mistrz Europejskiego Melonowego Festiwalu gościł dziś w Radiu Opole. W audycji „Ona i on” Piotr Wasik wyjaśnił – a co najważniejsze – pokazał na czym polega sztuka carvingu. Mówił też o prawdziwym boomie na gastronomię, o tym dlaczego większość kucharzy to mężczyźni i że kelner powinien być po trosze psychologiem…
Carving to azjatycka sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się kilkaset lat temu w Chinach, ale ta sztuka bardzo rozwinęła się w Tajlandii. W kraju tym uważa się ją za dziedzictwo narodowe, czego wyrazem może być program szkolny – carvingu uczą się tam bowiem dzieci w szkołach podstawowych. U nas i w Ameryce pojawił się ok. 15 lat temu. Niedługo później carvingiem zaczął się interesować nasz gość Piotr Wasik, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Jak zapewnia czterokrotny mistrz Polski w carvingu oraz dwukrotny wicemistrz Europy, rzeźbienia w owocach może się nauczyć prawie każdy. Ważna jest przede wszystkim wyobraźnia. – Ten, dla kogo ostrosłup czy prostopadłościan to nie są puste słowa, tylko widzi od razu w przestrzeni co to jest, spokojnie może zająć się carvingiem – zapewnia Piotr Wasik.

Skupienie również jest bardzo potrzebne. – Czasem na zawodach widzi się, że uczestnicy zakładają słuchawki, żeby nic ich nie rozproszyło. Ale ja lubię sobie skubnąć trochę rzeźbionej marchewki, albo pogaworzyć w trakcie pracy – śmieje się Wasik [i daje temu przykład, uczestnicząc w naszej audycji – i rzeźbiąc przy okazji wspaniałą różę w jabłku]. I doradza carving tym, których czasem ponoszą emocje.

Kto lepiej radzi sobie w kuchni? Nasz gość zapewnia, że jedna i druga płeć odnajduje się wspaniale w gastronomii. Panie to często perfekcjonistki, a panowie są niezwykle kreatywni.

Dlaczego wśród kucharzy jest więcej mężczyzn? – Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że gastronomia jest bardzo ciężkim zawodem pod względem fizycznym. W kuchni pracujemy w temperaturze 40 – 42 stopni Celsjusza. Proszę sobie wyobrazić, że gotujemy w domu pięć obiadów jednocześnie, a na dodatek każde danie powinno być zaserwowane o innej porze – zaznacza nasz gość.

Wasik dodaje, że cieszy go ogromne zainteresowanie programami o tematyce kulinarnej. Choć dodaje, że kariera kucharza jest w nich pokazana „na skróty”. Ale ważniejsze dla naszego gościa jest to, że programy te pomagają przekonać, że kucharz to zawód artystyczny.

– Ktoś musi o tym wszystkim pomyśleć, zrobić danie tylko i wyłącznie dla nas, bardzo precyzyjnie. Mam nadzieję, że uda się przełamać myślenie, że kuchnia to miejsce dla osób, które nie chciały się uczyć, które dorabiają. To stereotyp, podobnie jak z kelnerem – podkreśla Wasik.

– Kelner to nie jest zawód dla studenta, ale dla osoby, która ma do tego świetne predyspozycje. Jest „ogarnięta”, szybka sprawna fizycznie, ma prezencję, powinna też dużo wiedzieć. Kelner jest też trochę psychologiem, doradcą w sprawie doboru win, wyboru dania. Powinien znać się też na tym, jakie mamy alergeny. Łączy więc wiele zawodów – tłumaczy nasz rozmówca.

– Kto nie spróbował być kelnerem, ten nie wie, ile wymaga to wysiłku, pracy i niejednokrotnie wymuszonego uśmiechu – kończy śmiejąc się (zapewnia, że szczerze) nasz mistrz.


Z Piotrem Wasikiem rozmawiała Agnieszka Wawer-Krajewska (oprac. Wanda Kownacka).
Realizacja filmu Marcin Skomudek.
Ona i on cz. 1
Ona i on cz. 2

Kultura i rozrywka

2024-10-01, godz. 20:00 Dwie dekady działalności, 160 stypendystów. Parlament Dobroczynności jubileusz uczcił koncertem [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie Parlament Dobroczynności im. św. Jana Pawła II uczciło jubileusz 20-lecia działalności. Podczas koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej I… » więcej 2024-09-27, godz. 18:06 Unikalne fotografie powojennego Opola. "Gratka dla miłośników historii miasta" Fotografie powojennego Opola - wystawę zdjęć znanego artysty fotografika Stanisława Bobera można oglądać przy dworcu Opole Główne. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43 „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród… » więcej 2024-09-27, godz. 06:45 Rusza sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej Lutosławski, Elsner i Beethoven, to nazwiska kompozytorów, których utwory usłyszymy podczas dzisiejszego (27.09) koncertu inaugurującego 73. sezon artystyczny… » więcej 2024-09-26, godz. 16:00 Opole: będzie trasa poświęcona gwiazdom polskiej sceny muzycznej Przez następne 5 lat, co roku podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki odsłaniana ma być jedna, nowa rzeźba przedstawiająca gwiazdę estrady. Taki plan… » więcej 2024-09-26, godz. 14:30 Czytanie leczy. Przekonują o tym w Opolu na konferencji biblioterapeutów O wielkiej mocy terapii książką i najnowszych badaniach rozmawiają dziś (26.09) biblioterapeuci z całej Polski i to właśnie w Opolu. Na Uniwersytecie Opolskim… » więcej 2024-09-26, godz. 14:18 Muzycznie i charytatywnie w Stegu Arenie. Przed nami piąta edycja Banku Talentów Przed nami 5. edycja Banku Talentów. 5 października w Stegu Arena w Opolu odbędzie się koncert artystów, który będzie zwieńczeniem wcześniejszych warsztatów… » więcej 2024-09-26, godz. 10:49 O szamańskim wywarze z Amazonii w WBP. Spotkanie z dr. Mateuszem Marczewskim 'Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii' - o tej książce usłyszymy dzisiaj (26.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gościem 8. Festiwalu Kultur… » więcej 2024-09-26, godz. 08:00 W październiku ruszają 21. Dni Kultury Niemieckiej Przed nami 21. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w blisko 40 różnych inicjatywach organizowanych w Opolu, Krapkowicach… » więcej 2024-09-25, godz. 17:15 Konkursy filmowe i projekcje. Z początkiem października ruszają "Opolskie Lamy" Zbliża się święto fanów kina. Po raz 22. startują „Opolskie Lamy”, czyli prezentacja polskiego i światowego kina, ale też konkursy i spotkania z twórcami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »