Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-02-23, 10:50 Autor: Katarzyna Zawadzka

W Teatrze Eko Studio otwarto 9. Zimowy Las Sztuki

Beata Maciejewska odbiera nagrodę z rąk Andrzeja Czernika [fot. Katarzyna Zawadzka]
Beata Maciejewska odbiera nagrodę z rąk Andrzeja Czernika [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Aura" to temat przewodni tegorocznego, 9. już, Zimowego Lasu Sztuki. Interdyscyplinarną wystawę otwarto w Teatrze Eko Studio w Opolu. Swoje prace zaprezentowało 42 artystów. Rzeźby, fotografie, instalacje, grafika czy malarstwo prezentowane są na teatralnej scenie w otoczeniu barwnych świateł.
Podczas wernisażu wręczono EKO Liście, czyli subiektywne nagrody organizatorów wystawy. Statuetkę w kategorii liryka odebrała autorka ceramicznych rzeźb ptaków - Beata Maciejewska.

- Natura bardzo dużo nam podpowiada - mówi Maciejewska. - Podpowiada nam fragmenty, szczegóły, kolory, jakieś mniej lub bardziej ekspresyjne kształty. Ja starałam się znaleźć w tym wszystkim coś takiego bardzo energetycznego, żywego, radosnego, bo mam teraz taki czas w życiu, kiedy po trudniejszych chwilach przyszły lepsze - dodaje.

Nagrodę Eko Liści otrzymali także Bartosz Posacki w kategorii dramat oraz Andrzej Bielski w kategorii epika.

W wystawie już po raz drugi udział wziął Opolski Klub Fotograficzny, który zaprezentował wiatrak do zmieniania aury.

- Kręcąc skrzydłami wiatraka za pomocą specjalnie zamontowanej korby możemy samodzielnie zmieniać aurę - mówi Tomasz Ciesielczuk. - Taki był nasz zamysł, aby przyśpieszyć nadejście wiosny i uciec od tej aury, którą mamy teraz - dodaje.

Małgorzata Sobolewska wykonała konceptualną pracę nawiązującą do psychologicznej teorii efektu aureoli i efektu golema.

- Efekt aureoli polega na tym, że człowieka postrzegamy na podstawie jednej zalety jako osobę pozytywną - wyjaśnia artystka. - Przeciwieństwem do tego jest efekt golema, kiedy na podstawie cechy, której nie lubimy u kogoś, postrzegamy go już negatywnie - dodaje.

Zimowy Las Sztuki można oglądać do czwartku (25.02) w Teatrze Eko Studio w Opolu. Więcej o wystawie we wtorek (23.02) w programie "Rewiry kultury".
Beata Maciejewska
Tomasz Ciesielczuk
Małgorzata Sobolewska

Kultura i rozrywka

2020-06-05, godz. 15:03 Robert Cichy na scenie amfiteatru promuje swój najnowszy singiel. Wydanie albumu wspiera miasto Opole Gdyby nie pandemia koronawirusa dokładnie dziś (05.06) rozpoczynałby się 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Choć impreza została przeniesiona na wrzesień… » więcej 2020-06-05, godz. 10:00 Leśnica zaprasza na wykład historyczny online Od kilku lat w Leśnickiej Galerii Sztuki odbywają się cykliczne wykłady poświęcone historii lokalnej. Pandemia spowodowała przerwę, ale wykłady wracają, tyle że… » więcej 2020-06-04, godz. 11:09 Zagroda rybacka ma powstać w Muzeum Wsi Opolskiej Ten najnowszy projekt będzie realizowany przy unijnym wsparciu i we współpracy m.in. z Lokalną Grupą Rybacką 'Opolszczyzna'. » więcej 2020-06-03, godz. 17:30 Teatr Dramatyczny przygotowuje premiery. "Skupiamy się na przyszłym sezonie" Opolski teatr nie otworzy swoich drzwi przed widzami z powodu remontu, który był zaplanowany do końca czerwca. A później nastąpi koniec sezonu artystycznego. » więcej 2020-06-03, godz. 15:30 Jan Leszek Wiącek zarapował w bluzie i czapce, aby wesprzeć medyków. "To nowe wyzwanie" Burmistrz Wołczyna zarapował w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #Hot16Challenge2. » więcej 2020-06-03, godz. 12:30 Przedstawienie "Wielkie mi Coś" zgłoszone do ogólnopolskiej nagrody Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 'Wielkie mi Coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej dostał się do ścisłego finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie… » więcej 2020-06-03, godz. 10:15 Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza, ale nie wszystkich MDK w Opolu od poniedziałku (01.06) otworzył swoje drzwi, ale nie uruchomił wszystkich sekcji i zajęć dla najmłodszych. Dom kultury jest placówką oświatową i musi… » więcej 2020-06-02, godz. 10:15 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza zwiedzających. I wraca do cyklu "Światło na obraz" Po przerwie w działalności, którą wymusiła sytuacja epidemiologiczna w kraju i wprowadzone obostrzenia, w tym zamknięcie placówek kultury, Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej 2020-06-01, godz. 17:00 Konkurs Energetyczny Śmieszkowiec rozstrzygnięty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozstrzygnęła Ogólnopolskie Konkurs Plastyczny 'Energetyczny Śmieszkowiec'. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »