Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-28, 20:16 Autor: Witold Wośtak

Ze Śląskiem na ty, czyli historie spisane gwarą. Rozdano nagrody i wyróżnienia

Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Godoją po śląsku i spisują w ten sposób historie swoich bliskich czy rodzinnych miejscowości. W Łubnianach wręczono dziś (28.11) wyróżnienia oraz nagrody konkursu "Ze Śląskiem na ty".
Trzyosobowe jury wyłoniło laureatów czterech kategorii wiekowych, jednak nie rozstrzygnięto, kto wygrał w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.

Artur Schulwitz został wyróżniony w tej kategorii za pracę, pt. "Nasza kaczka". Jego zdaniem, kultywowanie gwary jest bardzo zróżnicowane w śląskich rodzinach.

- Gwara śląska to jest mieszanka polsko-czesko-niemiecka. Im bliżej na zachód, tym więcej wtrącanych jest słów niemieckich, natomiast w kierunku wschodnim są spotykane słowa czeskie. Nikt nie uczył gwary i nikt uczyć jej nie będzie, bo ona sama przenosi się - mówi.

W kategorii II wygrał szóstoklasista Łukasz Brodacki za pracę "Onkel Franc". Nie przyjechał on do Łubnian z powodu choroby. Anna Meryk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich, do której chodzi laureat, uważa, że dzieci powinny znać swoje korzenie.

- Warto pokazywać te historie uczniom, żeby je znali, pamiętali o nich i wiedzieli, skąd pochodzą. Dużą motywacją jest spisanie różnych historii rodzinnych chociażby dla samej rodziny, potomnych, ale także mieszkańców wsi - przekonuje.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym XXII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na Ty".
Artur Schulwitz
Anna Meryk

Kultura i rozrywka

2018-07-16, godz. 20:26 Malowana historia i dziedzictwo przodków rubieży dawnej Rzeczpospolitej Obrazy rubieży dawnej Rzeczpospolitej oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Chocim, czy Kamieniec Podolski to tylko niektóre z krajobrazów, ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 Opolanie odkrywali tajemnice Oleskiej Róży Mieszkańcy Opola poznali historię oleskiego kościoła św. Anny - perły architektury drewnianej, która obchodzi w tym roku 500-lecie konsekracji. 'W okręgu oles ... » więcej 2018-07-16, godz. 14:54 Artur Wasążnik debiutuje powieścią "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Ukazała się debiutancka powieść Artura Wasążnika pt. 'Przemienienie. Zakładnik Obietnicy'. Opowiada o zakulisowej walce o władze, spiskach, intrygach i rywali ... » więcej 2018-07-15, godz. 17:00 "Opolanie lubią czytać". Wojciech Mieczysławski o kondycji czytelnictwa w Opolu - Jako bibliotekarz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że opolanie czytają - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Mieczysławski, bibliote ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Znów tańczyli tango w Opolu. "Ci ludzie mogą być na parkiecie godzinami" Muzykę w rytmie tanga można było usłyszeć wokół opolskiego amfiteatru od 12:00. Na głównej scenie zorganizowano taneczną imprezę Tango Milonga. » więcej 2018-07-15, godz. 10:00 Dzięki tej książce poznamy historię Baborowa. Powstaje monografia gminy Powstaje pierwsza po II wojnie światowej monografia gminy Baborów. Za jej przygotowanie odpowiada dr Katarzyna Meller. Książka ma zawierać najważniejsze fakty ... » więcej 2018-07-14, godz. 20:30 Całonocne granie w WBP w Opolu. "To poprawia kontakt z ludźmi" W kontrze do gier komputerowych zorganizowali noc grania w planszówki. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwa wydarzenie, które zorganizował Opolsk ... » więcej 2018-07-14, godz. 16:15 Muzyczna Owczarnia w Jaworkach tonie w dźwiękach. Radio Opole przygląda się temu z bliska [ZDJĘCIA] W Jaworkach, miejscowości położnej kilka kilometrów od Szczawnicy, szkoli się blisko 100 młodych ludzi. W starej owczarni, przerobionej na klub muzyczny od bl ... » więcej 2018-07-14, godz. 13:48 Wilamowice Nyskie pochwalą się swoją kuchnią Będą wypiekać chleb, ubijać masło i kosztować lokalnych produktów. Kulinarne Dziedzictwo w Wilamowicach Nyskich to wydarzenie, które jest okazją dla mieszkańc ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:15 Dyktando Niepodległościowe także na Opolszczyźnie VI Dyktando Niepodległościowe 'Po polsku o historii' do tej pory odbywało się tylko w województwie małopolskim. Organizator - Fundacja 'Zawsze Warto' rozszerz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »