Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-28, 20:16 Autor: Witold Wośtak

Ze Śląskiem na ty, czyli historie spisane gwarą. Rozdano nagrody i wyróżnienia

Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" 2015
Godoją po śląsku i spisują w ten sposób historie swoich bliskich czy rodzinnych miejscowości. W Łubnianach wręczono dziś (28.11) wyróżnienia oraz nagrody konkursu "Ze Śląskiem na ty".
Trzyosobowe jury wyłoniło laureatów czterech kategorii wiekowych, jednak nie rozstrzygnięto, kto wygrał w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.

Artur Schulwitz został wyróżniony w tej kategorii za pracę, pt. "Nasza kaczka". Jego zdaniem, kultywowanie gwary jest bardzo zróżnicowane w śląskich rodzinach.

- Gwara śląska to jest mieszanka polsko-czesko-niemiecka. Im bliżej na zachód, tym więcej wtrącanych jest słów niemieckich, natomiast w kierunku wschodnim są spotykane słowa czeskie. Nikt nie uczył gwary i nikt uczyć jej nie będzie, bo ona sama przenosi się - mówi.

W kategorii II wygrał szóstoklasista Łukasz Brodacki za pracę "Onkel Franc". Nie przyjechał on do Łubnian z powodu choroby. Anna Meryk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich, do której chodzi laureat, uważa, że dzieci powinny znać swoje korzenie.

- Warto pokazywać te historie uczniom, żeby je znali, pamiętali o nich i wiedzieli, skąd pochodzą. Dużą motywacją jest spisanie różnych historii rodzinnych chociażby dla samej rodziny, potomnych, ale także mieszkańców wsi - przekonuje.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym XXII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na Ty".
Artur Schulwitz
Anna Meryk

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »