Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-08-31, 10:25 Autor: Radio Opole

We wtorek 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

Odczyty, otwarcie wystawy i uroczystości pod pomnikiem Martyrologii Wojennej w Łambinowicach - tak obchodzona będzie jutro (01.09) 76. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w SzadurczycachUroczystości pod pomnikiem Martyrologii Wojennej w Łambinowicach rozpoczną się o godz. 10:00. Przygotowało je Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wspólnie z 10. Opolską Brygadą Logistyczną. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem w łambinowickiej siedzibie muzeum dr Piotr Stanek wygłosi odczyty "Od Westerplatte do Westerplatte. Jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego".

- Major Sucharski dowodził polską składnicą tranzytową na Westerplatte, która - jak się symbolicznie przyjęło - została zaatakowana jako pierwsza - mówi dr Piotr Stanek. - Od tego momentu rozpoczęła się II wojna światowa o słynnej godz. 04:45, a de facto 04:48. Walka na Westerplatte była taki symbolem obrony kraju w czasie Kampanii Wrześniowej - dodaje.

- W Opolu o godz. 13:00 w muzeum jeńców wojennych otwarta zostanie wystawa pt. „Cisza” – zaznacza dr Stanek. - To jest wystawa fotograficzna, która pokazuje, jak diametralnie zmieniało się to miejsce pamięci w Łambinowicach. Przed laty przez to miejsce przewinęło się kilkaset tysięcy ludzi różnej narodowości. Dzisiaj panuje tam ta tytułowa "Cisza". Fotografik Sławoj Dubiel pokaże swoje zdjęcia, które robi od kilku lat w tym miejscu. Zostaną one zestawione z naszymi archiwalnymi fotografiami z czasów wojny, aby pokazać ten wielki dysonans - dodaje.

Dodajmy, że gościem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu będzie także dr Grzegorz Bębnik, historyk z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Prelegent zaprezentuje najnowsze ustalenia dotyczące niemieckich przygotowań do wojny na Górnym Śląsku. Poruszy mało znany wątek formacji paramilitarnej dowodzonej przez kapitana Ebbinghausa.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej 2024-10-28, godz. 21:34 Seminarium Śląskie: Różne czynniki wpływają na naszą tożsamość - mówi historyczka sztuki W ramach XXIX Seminarium Śląskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbywają się wydarzenia kulturalne. Jednym z nich było spotkanie z dyrektorką… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30 „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz l… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »