Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-08-05, 17:06 Autor: Radio Opole

Noże jeńców wojennych. Znalezisko z Łambinowic

Choć upłynęło siedemdziesiąt lat od zakończenia wojny, mieszkańcy Łambinowic wciąż znajdują przedmioty należące do jeńców tamtejszego obozu. Jednym z najnowszych znalezisk są dwa ręcznie wykonane noże.
- Prawdopodobnie należały do radzieckich jeńców wojennych – mówi Beata Madej, kierownik działu zbiorów i konserwacji.

Beata Madej prezentuje znalezione w lesie noże- Jeńcy mieli zakaz posiadania ostrych narzędzi, dlatego pewnie te noże zostały zrobione w tajemnicy i tak też używane - mówi Beata Madej. - Otrzymaliśmy te noże niedawno, więc badania są ciągle w toku, ale przypuszczam, że nie zostały one zabrane z obozu po zakończeniu wojny, ponieważ były ukryte w ziemi w jakimś zawiniątku, które nie przetrwało do naszych czasów lub pod jakimś kamieniem - dodaje.

Przedmiotów, które trafiły w ostatnim czasie do muzeum w Łambinowicach jest więcej. Znajdują je najczęściej zbieracze grzybów czy jagód. Znaleziska przynoszą do muzeum.

- W taki sam sposób dostaliśmy żołnierską miskę, w której spożywano posiłki - wyjaśnia Madej. - Ona jest sygnowana. Ma wyryte inicjały jeńca, który jej używał. Ostatnio trafiła do nas także duża miednica, którą ktoś znalazł u siebie w gospodarstwie. Prawdopodobnie pochodzi z poligonu w Łambinowicach, bo ma taką sygnaturę.

Beata Madej dodaje, że wiele osób także chętnie przekazuje do muzeum w Łambinowicach rodzinne pamiątki. Instytucja nie tylko je przechowuje, ale dba także o ich konserwację.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »