Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-06-12, 08:55 Autor: Radio Opole

Jaka jest przyszłość muzyki w XXI wieku?

- Blisko 50 procent przychodów wartego prawie 15 mld dolarów rynku muzycznego generuje dziś przemysł cyfrowy – takie dane przedstawiła podczas debaty prasowej w Opolu Fundacja Legalna Kultura. Organizatorzy spotkania, chcieli wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowić się, jak zmienia się sposób dystrybucji muzyki w XXI wieku.

Debata w biurze prasowym 52. KFPPGłównym tematem był coraz dynamiczniej rozwijający się streaming, czyli możliwość odtwarzania utworów bezpośrednio z internetu. Z takiego rozwiązania korzysta około 41 milionów osób na świecie.

– Czy to oznacza, że w przyszłości tradycyjne nośniki takiej jak płyty CD przestaną istnieć? - zastanawia się Rafał Pawłowski, redaktor Legalnej Kultury. - Ja na przykład czuję się kolekcjonerem muzyki, płyt, ale jak patrzę na dzisiejszych dwudziestolatków, to widzę, że mają zupełnie inne podejście do muzyki, dla nich ta płyta już nie jest fetyszem. To oni będą kształtować ten rynek w przyszłości, bardziej niż my wychowani w świecie, gdzie internet dopiero raczkował, a streamingu można było tylko fantazjować - dodaje.

Maciej Jaworski, reprezentujący jedną z firm zajmujących się streamingiem, zwraca uwagę na komfort, jaki gwarantuje cyfrowa dystrybucja muzyki.

- W samochodzie na przykład miałem dziesiątki płyt i nie miałem, gdzie ich pomieścić - mówi Jaworski. - Teraz mam telefon podłączony do audio i mam 35 milionów utworów, które mogę słuchać w dowolnym momencie. Łatwość dostępu i dostępność jest nieporównywalna. Uważam, że płyty CD i tradycyjne nośniki nadal będą, ale w bardzo ograniczonym stopniu - dodaje.

Organizatorzy debaty przedstawili także dane mówiące o tym, że w 2014 zyski ze sprzedaży muzyki cyfrowej wzrosły o 41 procent. Obecnie stanowią one 1/5 całego rynku muzycznego w kraju.



 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-12-02, godz. 19:16 Urszula Zajączkowska przypomniała legendy o Opolu - Opole, jak przystało na miasto z ponad 800-letnią historią, ma swoje miejskie legendy - mówi Urszula Zajączkowska, która odtworzyła aż osiem takich opowieści… » więcej 2024-12-01, godz. 08:00 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki 'Z pacynką i w pasiaku'. Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Obrazy Anny Kapinos na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu prezentuje trzyletni dorobek twórczy Anny Kapinos z Kędzierzyna-Koźla. Na wystawie zobaczymy kolorowe obrazy w różnych… » więcej 2024-11-29, godz. 21:39 Połączenie sztuki i terapii zaproponowała Młodzieżowa Rada Miasta Opola Oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu proponuje swoim młodym czytelnikom różne warsztaty artystyczne. Tym razem z pomysłem… » więcej 2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15 Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2024-11-27, godz. 08:09 Osoby z niepełnosprawnością i powódź na fotograficznych wystawach w Prudniku Wrześniowa powódź i praca osób niepełnosprawnych to tematy dwóch wystaw fotograficznych, które zaprezentuje w swoich galeriach Prudnicki Ośrodek Kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »