Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-19, 17:19 Autor: Radio Opole

40. OKT: Dramat Fredry oczami Michała Zadary

„Wychowanka” w reżyserii Michała Zadary to jeden z dwóch spektakli prezentowanych w niedzielę (19.04) w ramach 40. Opolskich Konfrontacji „Klasyka Polska”. Przedstawienie powstało w oparciu o dramat Aleksandra Fredry napisany w 1853 roku. – Ten tekst pokazuje świat małego dworku polskiego. To rzeczywistość, która powoli się sypie. Zasady, które zawsze obowiązywały w tym domu nie pasują już do ludzi w nim mieszkających – mówi reżyser.

Akcja dramatu została przeniesiona do współczesności, toczy się między innymi w barze czy na stacji benzynowej.

- Jak zawsze u Fredry czy w klasycznych komediach jest despotyczny ojciec, tylko że w tym dramacie on już nie ma żadnych dzieci, ma tylko wychowankę, którą chce dopasować do schematu dziecka, córki, ale nie jest w stanie tego zrobić - mówi Zadara. - Córka ma wyjść za mąż, ale właściwie nie wykazuje w tym kierunku żadnych zainteresowań, pan młody, który znajduje się w końcu, jest zupełnie przypadkowy. Ma wyjść za nią, ale robi to tylko dla pieniędzy. To jest taki schemat znany z wielu polskich komedii z "Weselem" Smażowskiego włącznie - dodaje.

W spektaklu wykorzystane zostały marionetki.

- Fredro zawsze wydawał mi się pisarzem pewnego pejzażu polskiego czy społecznego, to nie jest pisarz, który głęboko drąży psychologię, choć to też robi czasami, ale jest mistrzem w stwarzaniu pejzażu społecznego - mówi Zadara. - To było dla mnie bardzo ważne, aby stworzyć kompletny świat, co w przypadku warsztatowej produkcji było bardzo trudne, ponieważ budżet był bardzo mały. Było to możliwe, dzięki zredukowaniu wszystkiego do malutkiej skali, makiety, a na niej działają lalki. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć bardzo konkretny świat, w którym ten dramat się odbywa - dodaje.

„Wychowanka” to jeden z dwóch wyreżyserowanych przez Michała Zadarę spektakli, które biorą udział w konkursie podczas 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Wcześniej widzowie obejrzeli trzecią część „Dziadów” wystawionych przez Teatr Polski we Wrocławiu.

„Wychowana” powstała we współpracy z CENTRALĄ, Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego.

Radio Opole objęło 40. Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska” patronatem medialnym.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »