Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-11-20, 20:39 Autor: Radio Opole

Olgi Tokarczuk pochwała herezji

- Człowiek powinien być refleksyjny. Moja pochwała herezji nie dotyczy żadnego konkretnego wyznania, a raczej pewnego stosunku myślowego do tego, co uważamy za oczywiste i niezmienne – mówiła Olga Tokarczuk. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu pisarka opowiadała o swojej najnowszej książce „Księgi Jakubowe”.

Olga Tokarczuk Jednym z bohaterów powieści jest założyciel żydowskiej sekty frankistów - Jakub Frank. Jest to autentyczna postać żyjąca w XVIII wieku.

- Dotarłam do literatury, która opowiadała tę historię, a nie jest powszechnie znana. Zaczęło mnie zastanawiać, dlaczego taka wspaniała historia nie doczekała się wielkiej epickiej opowieści. To było takie odkrycie, które spowodowało pewien rodzaj podniecenia pisarskiego - mówiła Olga Tokarczuk.

Pisarka porównała także ówczesne podejście do obyczajowości ze współczesnym.

- Żyjemy w czasach o dość wiktoriańskich poglądach na seks. Nie wiem, dlaczego uważa się, że jesteśmy tacy wyzwoleni - mówi autorka. - Myślę, że w naszej historii nadal obecne jest to, co było popularne w czasach królowej Wiktorii i to, co się później rozprzestrzeniło po świecie, pewne podejście do seksu jako czegoś, co się odbywa tylko w rodzinie, służy prokreacji, co jest trochę brudne, nieprzyjemne, powinno być ukryte. Tamte czasy były trochę inne. Nie jestem historykiem, żeby to ocenić. Moja opowieść dotyczy szczególnej społeczności, ale mogę powiedzieć, że książę Czartoryski był bardzo dumny z tego, że jego żona ma nieślubne dziecko z Repninem, ambasadorem rosyjskim, właściwie wrogiem Polski. Zapraszał różnych ludzi na obiady, aby pochwalić się tym świeżo urodzonym dziedzicem - dodaje autorka.

Rozmowa z pisarką w piątek (21.11) w „Rewirach kultury” Tomasza Zacharewicza.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »