Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-07-08, 21:16 Autor: Radio Opole

Kultura kresowa - wspomnienia

Radiowa Odyseja we wtorek popołudniu dotarła do Strzelec Opolskich. Jest to siódme miasto, w którym Radio Opole nagrywa wspomnienia Kresowiaków. Tym razem pytaliśmy o kulturę kresową.

Zobacz galerię zdjęć

Ze wspomnień wynika, że Lwów i Wilno najbardziej oddziaływały na życie kulturalne Kresowiaków. W tych dwóch ośrodkach powstawały biblioteki, muzea, teatry, galerie, organizacje społeczne. Wielu Polaków studiowało na wyższych uczelniach, które z kolei pozwalały na rozwój bazy oświatowo-kulturalnej w mniejszych miejscowościach.

Jak wspomina Kalina Chojnacka z domu Królikowska, przez całe dzieciństwo towarzyszyła jej książka. Kiedy zaczęły się niepokoje społeczne i nie mogła wychodzić jako dziecko z domu, zagłębiała się w świat powieści. - Ulubione to te dotyczące Indian – wspomina. - Pamiętam „Zew krwi” Jacka Londona, powieści Martina Edena - wspomina.

- Nie mogłam się obyć bez książek, a od 12 roku życia zaczęłam pisać wiersze. Skąd brały się książki polskojęzyczne w domu, nie wiem - wspomina Kalina Chojnacka.

Anna Moroz urodzona w miejscowości Wodniki pamięta wyjazdy z matką do Lwowa, pobieranie nauki, jak również zaczytywanie się w książkach. Dla Kresowiaków radio było ważnym dostarczycielem wiedzy i kultury. Dodajmy, że kresową rozgłośnię Polskiego Radia uruchomiono w Wilnie 15 stycznia 1928 roku. - Podobne znaczenie miały gazety - mówi Anna Moroz.

Radiowa Odyseja to projekt Radia Opole, włączający się w międzynarodowe wydarzenie, mający na celu zapisanie wspomnień Kresowiaków. Dzisiaj (09.07) będziemy nagrywać wspomnienia kresowe w Kędzierzynie-Koźlu na kozielskim rynku.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Kultura i rozrywka

2019-02-23, godz. 17:04 Dotknąć Japonii. Słodkie sushi, kimona i mangi w nyskiej bibliotece Na 10 - godzinny maraton Sweet Con zaprasza (do godziny 19.00) miejska biblioteka w nyskim rynku. Na czterech piętrach Domu Wagi Miejskiej można pooddychać ja ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:51 Kolorowy świat Alex Urban [ZDJĘCIA] Artystka z Wrocławia przedstawia swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Na ścianach galerii zobaczymy kolorowe obrazy, rzeźby i instalację. Alex U ... » więcej 2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »