Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-06-13, 18:48 Autor: Radio Opole

Wspominali Rafała Urbana

Śląskiemu pisarzowi, który rozpropagował w Polsce rodzinne tereny poświęcone były „Spotkania Urbanowe” w Głogówku. Impreza ta organizowana jest od 1983 roku. W tamtejszym Zespole Szkół odbyło się uroczyste rozdanie nagród drugiej edycji wojewódzkiego konkursu literackiego poświęconego pamięci Rafała Urbana. Prace nadesłało 22 młodych autorów. Jurorzy, wśród których są opolscy literaci szczególne wyrazy uznania skierowali do Weroniki Siwek z gimnazjum w Zdzieszowicach. Zdobyła ona pierwszą nagrodę w tej kategorii szkół.

- Napisałam prace o życiu mojej babci - mówi Weronika Siwek.

- Babcia była bardzo młoda, kiedy wyjechała do Austrii. Potem tutaj wróciła. Rafał Urban jest dla mnie bardzo ważną postacią. Pochodzi stąd, gdzie mieszkam. Dużo słyszałam o nim od rodziców. Mój tata go znał. Bardzo ważna jest nasza mała ojczyzna. Gdybym gdziekolwiek wyjechała to zawsze bym tutaj wracała – powiedziała Weronika Siwek.

Urodzony w Głogówku Rafał Urban był słuchaczem kilku uniwersytetów m.in. Sorbony. Ukończył natomiast akademię Rolniczo - Leśną w Monachium. W okresie międzywojennym zwiedził niemal całą Europę. Był pierwszym prezesem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Uczestnicy imprezy dedykowanej Rafałowi Urbanowi mieli okazję spotkać się z jego synem, 78-letnim Karolem, który mieszka w Głogówku.

- Ojciec chciał być wspominany, jako bajkopisarz. Jego bajki są trudne do przetłumaczenia na polski, bo są pisane językiem regionalnym. Dużo przebywał w Krakowie i Opolu. Bardzo lubił młodych poetów takich jak: Jan Goczoł, Bogusław Żurakowski, Tadeusz Soroczyński, czy Harry Duda – dodał Karol Urban.

W dorobku literackim Rafała Urbana są utwory dramatyczne, opowiadania, wiersze, gawędy oraz publicystka. Pisał też artykuły naukowe dotyczące sadownictwa i rolnictwa. Zmarł w 1972 roku. W Głogówku imieniem tego pisarza nazwano jedną z ulic. Jest tam też jego popiersie.

Mówi Weronika Siwek:

Mówi Karol Urban:

Jan Poniatyszyn

Kultura i rozrywka

2020-01-24, godz. 17:38 "Dotknęli sztuki" i zaśpiewali w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Podopieczni fundacji 'Szansa dla Niewidomych' spotkali się na pierwszych w tym roku warsztatach artystycznych. Opolanie zaśpiewali kolędy wraz z zespołem Old Singer… » więcej 2020-01-24, godz. 08:30 Wiersze opolskich poetów zabrzmią w kościele Od lat Marek Krassowski, prezes nieistniejącego już Klubu Związków Twórczych w Opolu organizuje spotkania opolskich twórców, którzy w różnych kościołach prezentują… » więcej 2020-01-23, godz. 22:00 O islamie, dżihadzie i wojnie, także "świętej", mówiono w nyskim muzeum 'Dżihad w imię jedynego i miłosiernego Boga?' - to tytuł kolejnego z otwartych wykładów, który można było wysłuchać dziś (23.01) w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2020-01-23, godz. 20:00 Pokażą przygraniczne miasta na fotografii z ubiegłego wieku „Prudnik i Krnov na starej fotografii” to tytuł wystawy, którą przygotowały współpracujące ze sobą placówki kulturalne z tych miast. Zdjęcia pochodzą z prywatnych… » więcej 2020-01-23, godz. 18:00 Dotkną sztuki i zaśpiewają w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Mieszkańcy stolicy regionu wezmą udział w pierwszym w tym roku spotkaniu warsztatowym dla dorosłych pod hasłem 'Dotknij sztuki i śpiewaj'. » więcej 2020-01-23, godz. 16:00 Zamek w Mosznej doczekał się filmu. "Historia, legendy, tajemnice" Zamek w Mosznej występował w wielu filmach dokumentalnych i fabularnych. Były tam także kręcone teledyski wielu wykonawców. Tym razem wystąpi w roli głównej w… » więcej 2020-01-23, godz. 14:00 Dziś bluesowa uczta w Dworku Artystycznym Śląska Grupa Bluesowa zagra w stolicy regionu. Przed nami kolejna odsłona czwartkowych muzycznych spotkań w Dworku Artystycznym, które organizuje Fundacja BluesOpole… » więcej 2020-01-23, godz. 11:00 Kluczborski magistrat przygotował drukowaną rozpiskę imprez w gminie na cały rok Urząd Miejski w Kluczborku wydał kalendarium z planem wszystkich imprez na 2020 rok. Chodzi o ułatwienie planowania. » więcej 2020-01-22, godz. 17:00 Diabelskie skrzypce i inne "magiczne" instrumenty jeszcze do piątku pozostaną w Głogówku Jeszcze do piątku (24.01) można oglądać w Głogówku wystawę poświęconą dźwiękowi i prostym instrumentom muzycznym, takim jak diabelskie skrzypce czy gwizdki, dzwonki… » więcej 2020-01-22, godz. 15:45 Uczniowie z Opola gremialnie odwiedzali wystawę World Press Photo Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu co roku organizuje konkurs frekwencyjny dla szkół przy okazji wystawy World Press Photo. Poznaliśmy zwycięzców tegorocznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »