Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-06-03, 15:45 Autor: Radio Opole

Umer, Bajor i Dudek o 25 latach wolności

- Dziś liczy się obrazek, treść schodzi na dalszy plan - uważa Magda Umer, która podsumowuje ostatnie 25 lat tego, co dzieje się na scenie muzycznej.

Artystka przyznaje, że nie ogląda telewizji, bo woli książki. - Jest tyle kuszących rzeczy, które wyłączają myślenie, dziś liczy się kryterium oglądalności - dodaje Umer.

- Ciekawi mnie przeszłość, ponieważ po raz pierwszy w Opolu wystąpiłam jako niespełna 20-letnia dziewczyna w 1969 roku, czyli dokładnie 45 lat temu. Od lat nie obserwuję festiwalu i nie wiem, co się podczas niego dzieje. Jednak rok temu, kiedy mnie zaproszono, kiedy spotkali się starzy znajomi z młodymi, okazało się, że te piosenki sprzed lat mają życie, mają duszę – dodaje Umer

Ireneusz Dudek dodaje, że w komunizmie nie mógł śpiewać po angielsku, a dziś zniewala go narzucony z góry scenariusz opracowany przez reżyserów dźwięku.

- To zniewolenie jest różne. Kiedyś było polityczne a dziś jest bzdurne muzycznie. Słowo się zdewaluowało, można pleść wszystko. Ja jestem prawicowcem i rozkłada mnie liberalizm – mówi Dudek.

Michał Bajor wspomina festiwale, które nie były ograniczone narzuconym z góry scenariuszem. Dodaje, że dziś młodym artystom jest trudno przebić się na rynku muzycznym

- To były takie fajne czasy, kiedy bisowało się tyle, ile tego oczekiwali widzowie. Festiwale kończyły się o 5.00 rano i nikomu to nie przeszkadzało, a telewizja pokazywała dokładnie to, co dzieje się na scenie, niezależnie od tego, ile to wszystko trwa – wspomina Bajor.

Dodajmy, że artyści występują podczas koncertu „25lat! Wolność! Kocham i rozumiem!”.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Kultura i rozrywka

2020-01-28, godz. 22:17 "Kolędowe Last Minute", czyli noworoczny koncert w Galerii WuBePe w Opolu Zespół Canto Con Gioia wystąpił ze swoim noworocznym repertuarem w Galerii WuBePe w Opolu. Muzyczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Kolędowe Last Minute”. » więcej 2020-01-28, godz. 16:51 Okolicznościową wystawą prudnickie muzeum oddało hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej  „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”. Taki tytuł ma najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja… » więcej 2020-01-28, godz. 13:30 Przed nami koncert kolędowy w gospelowej odsłonie 'Radość wielka nastała', czyli koncert kolędowy w gospelowym klimacie odbędzie się w środę (29.01) w Filharmonii Opolskiej. Na scenie klubowej zaprezentuje się… » więcej 2020-01-28, godz. 07:42 Film o zamku w Mosznej na dużym ekranie [ZDJĘCIA] W kinie Helios autorzy filmu o zamku w Mosznej zaprezentowali swój film. Produkcja nosi tytuł 'Moszna, historia która nigdy się nie kończy'. » więcej 2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej 2020-01-26, godz. 08:00 Filharmonia Opolska: Bemol i Nutka ponownie spotkają się najmłodszymi melomanami Przed nami pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w serii niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej. Wierszowane opowieści, zagadki, wspólne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »