Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-06-03, 15:45 Autor: Radio Opole

Umer, Bajor i Dudek o 25 latach wolności

- Dziś liczy się obrazek, treść schodzi na dalszy plan - uważa Magda Umer, która podsumowuje ostatnie 25 lat tego, co dzieje się na scenie muzycznej.

Artystka przyznaje, że nie ogląda telewizji, bo woli książki. - Jest tyle kuszących rzeczy, które wyłączają myślenie, dziś liczy się kryterium oglądalności - dodaje Umer.

- Ciekawi mnie przeszłość, ponieważ po raz pierwszy w Opolu wystąpiłam jako niespełna 20-letnia dziewczyna w 1969 roku, czyli dokładnie 45 lat temu. Od lat nie obserwuję festiwalu i nie wiem, co się podczas niego dzieje. Jednak rok temu, kiedy mnie zaproszono, kiedy spotkali się starzy znajomi z młodymi, okazało się, że te piosenki sprzed lat mają życie, mają duszę – dodaje Umer

Ireneusz Dudek dodaje, że w komunizmie nie mógł śpiewać po angielsku, a dziś zniewala go narzucony z góry scenariusz opracowany przez reżyserów dźwięku.

- To zniewolenie jest różne. Kiedyś było polityczne a dziś jest bzdurne muzycznie. Słowo się zdewaluowało, można pleść wszystko. Ja jestem prawicowcem i rozkłada mnie liberalizm – mówi Dudek.

Michał Bajor wspomina festiwale, które nie były ograniczone narzuconym z góry scenariuszem. Dodaje, że dziś młodym artystom jest trudno przebić się na rynku muzycznym

- To były takie fajne czasy, kiedy bisowało się tyle, ile tego oczekiwali widzowie. Festiwale kończyły się o 5.00 rano i nikomu to nie przeszkadzało, a telewizja pokazywała dokładnie to, co dzieje się na scenie, niezależnie od tego, ile to wszystko trwa – wspomina Bajor.

Dodajmy, że artyści występują podczas koncertu „25lat! Wolność! Kocham i rozumiem!”.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Kultura i rozrywka

2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej 2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »