Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-11-28, 19:50 Autor: Radio Opole

Dworzec PKP w Racławicach Śląskich chce przejąć gmina Głogówek.

Jedyny warunek jest taki, aby odbyło się to bezkosztowo. Tamtejsi radni natomiast negatywnie zapatrują się na podobną możliwość dotyczącą dworca kolejowego w samym Głogówku.

- Obiektem w Racławicach Śląskich zainteresowane jest tamtejsze stowarzyszenie miłośników kolei – wyjaśnia burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

Jestem do tego pozytywnie nastawiony, gdyż to stowarzyszenie chce ten dworzec zagospodarować na skansen kolejowy. Tam też co roku organizuje swoje imprezy. Mieliśmy już wstępne spotkanie na ten temat z przedstawicielami PKP. Całe koszty związane z przekazaniem nam dworca będą po ich stronie. Są tam obiekty wykorzystywane do zabezpieczania ruchu kolejowego i one pozostaną w dyspozycji kolei.

- Ta stacji kolejowa jest unikatowa – twierdzi Stanisław Stadnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Racławice Śląskie. - Aby uchronić przed rozbiórką tamtejszą parowozownię wystąpiliśmy o wpisanie jej do rejestru zabytków. W przyszłości mogłaby ona służyć jako garaż dla naszych lokomotyw i drezyn. Mamy tutaj bodaj jedyną na południu województwa obrotnicę parowozów. Jest wieża ciśnień. Mamy też historyczną, prawdopodobnie najpiękniejszą w regionie linię kolejową do Głubczyc, która przebiega przez 130 - metrowy most nad rzeką Osobłogą. Szkoda by było, aby to wszystko znikło z krajobrazu Opolszczyzny.

Na temat przejęcia dworca PKP w Racławicach Śląskich wypowie się jeszcze Rada Miejska Głogówka. Jak nam powiedział tamtejszy burmistrz jest na to akceptacja radnych.

mówi Andrzej Kałamarz:

mówi Stanisław Stadnicki:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »